Halutaan ostaa talo -ilmoitus

Ilmoittaja

Meillä on ollut vuoden aikana 9 kertaa "halutaan ostaa talo" -ilmoitus erään K-marketin ilmoitustaulla.

Ilmoituksessamme on 9 puhelinnumeroluiskaa, jotka ovat aina hävinneet noin kuukaudessa siitä, kun olen ilmoituksen laittanut kaupan taululle.

Vuoden aikana on tullut vain kolme puhelua, jossa on tarjottu taloa täältä n. 20.000 asukkaan alueelta, josta talomme haluasimme ostaa, mutta puhelinnumeroliuskoja on otettu irti noin 90 kpl.

Aika jännä juttu, jos 90 henkilöä harkitsee talonsa myymistä, mutta heistä vain 3 uskaltaa soittaa minulle.

No tuskinpa he kaikki 90 puhelinnumeron ottanutta taloaan ovat ajatelleet myydä, mutta ihmetyttää, miksi niitä numeroita pitää edes ilmoituksesta ottaa irti, jos ei ole tarkoitustakaan soittaa.

7

1892

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höpöukko5

      On sulla murheet. Oletko kokeillut etsiä kotia esim. Etuovesta tai välittäjien ilmoituksista. Todennäköisesti kyttäät sellaista, mitä ei ole olemassakaan tai et ole valmis maksamaan mitään.

    • Ilmoittaja

      En kirjoittanu tuota aloitustani ollenkaan murehtien, vaan lähinnä mielenkiinnosta. En käsitä, miksi ihmiset noin toimivat. En itse ottaisi ilmoituksen puhelinnumeroa, jollei minulla olisi tarkoitus ilmoittajalle soittaa.

      Olisi vaan kiva tietää, miksi niin moni sen numeron ottaa. Mitä arvelet syyksi?

      Tietenkin olen etsinyt taloa kaikista mahdollisista paikoista, Etuovesta, Tori.fi:stä ja muualtakin netistä ja lehdistä katsellut myös yksityisten ilmoituksia. Välillä on ollut ostoilmoitus netissäkin useammassa paikassa, myös Facebookissa.

      Olet oikeilla jäljillä siinä, että etsin taloa, jollaista on harvoin tarjolla, eli 80-100 neliöistä taloa, joka olisi rakennettu 1990-2000 -luvulla - ei siis 70-80 -luvun valesokkelitaloa mielellään, mutta ei sekään täysin poisuljettu ole, jos tontilla on laskut, salaojat ja sadevesijärjestelmät kunnossa ja talon alapohja ok.

      Olen valmis maksamaan talosta ihan kunnon hinnan, mutta en älytöntä tietenkään.. Älytön hinta on esim. 190.000 euroa 1974 rakennetusta valesokkelitalosta, jossa oli tehty pientä pintaremonttia sellaisella maulla, että menisi kaikki pinnat uusiksi. Kaikissa makkareissa tehosteseinä ihan hurjaa tapettia. Lattiat halpaa laminaattia, jonka alle on jätetty muovimatto. Olohuoneessa ja kylppärissä mustavalkoinen sisustus.

      Talonomistajien ei kannata tehdä sitä pientä pintaremonttia. Huolehtikaa mieluummin siitä, että talonne tärkeät rankenteet ovat kunnossa.

      Lähes jokainen ostaja haluaa rempata asuntonsa oman maun mukaiseksi.

    • 1960-luku_soitti

      Seuraavaksi laput myös S-marketin ilmoitustaululle niin johan tärppää.

    • Ilmoittaja

      S-market on liian kaukana, mutta Siwa on aina lähellä - sinne voisi viedä ilmoituksen vielä. :)

    • Ilmoittaja

      On vielä toinenkin ihmetyksen aihe eli ilmoituksen lukijoiden lukutaito.

      Olen ilmoituksessani kertonut, että etsin kaksikerroksista taloa, mutta kaksi soittajaa noista kolmesta tarjosi 1.5 kerroksista taloa. :)

      Olisin laittanut ilmoitukseen, mikäli puolitoistakerroksinen talo kävisi, mutta kun se viistokattoratkaisu yläkerrassa ei kiinnosta, kun asujalla on pituutta reilusti yli 180 cm.

    • tiedot_tarkistava

      Puhelinnumeron ottaneet ovat googlettaneet/selvittäneet kuka sinä olet.
      Tietojen pohjalta ovat todenneet, ettei kanssasi kannata asioida ja ovat heittäneet numerosi saman tien roskikseen.

      • Kiinteistö

        Jos ilmoittajalla on salainen numero?

        Tuttua meille kans. Numerolipareet katos mut kukaan ei soittanu. Laitoin seuraavaan ilmoitukseen vain sähköpostiosoitteen. Tarjottiin ihan muuta mitä haluttiin ostaa.

        Myyntiyritys on monilla kova mutta kai pitäis tajuta että jos joku haluaa ostaa talon niin turha siinä on rivaria tai paritaloa tarjota.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      287
      2279
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      1339
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      22
      1334
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      846
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      139
      823
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      729
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      240
      725
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      560
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      491
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      478
    Aihe