lapsiperhe viking terminaalista kenkäilemään

d3w3

kysymys: onko vajaan päivän aikan mitä nähjtävää satamasta reilun kilsan säteellä muuta kuin kingin linna? taksiajelulle emme lähde.

12

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Töppöstelijä

      Kävelkää rantaa myöden vanhaan kaupunkiin.
      Sielä pallon parhaat kaakaot sateenkaaribaarissa.
      Sitten töppöstä toisen eteen pikkukatuja keskustaan päin ja lapset ostaa jotain butiikeista.
      Keskustan kävelykadulla iskä ja äiskä hörppää jotain hyvää terassilla ja lapsukaiset kokikset.
      Katu päähän ja tavarataloihmettelyä, sitten töppöset takas samaa reittiä.
      Laivalle ja taas lapset pallomereen jne.
      Hyvää matkaa.

      • omateväätkiitos

        no vitsinä voi puolisk ainakin tuon ottaa. miten heteroperhettä kiinnostaa sateekaari muutenkuin ilmassa? jotain ostaa jostain joo butiikkejahan on. ei taida olla ruokakauppoja slussenia lähellä, stadissahan oli alepaa ja markettia siellä täällä.


      • SuvaitsevaHetero

        Höpsistä.
        Siinä ekalla aukiolla vanhassa kaupungissa on monta pientä kahvilaa terasseineen.
        Mikäli heteroperheelle on ongelma elää mailmassa, jossa kahvilan edessä liehuu sateenkaarilippu, vaikka suomen kaduilla näkee vauvaikäisistä lähtien sateenkaaren värisiä vaatteita, on parempi olla matkustamasta yhtään minnekään.
        Mikäli heteroperheen lapsille kuitenkin maistuisi mailman paras kaakao, niin sen kupposen saa tuosta baarista ja sen voi juoda ulkona terassilla seuraten heteroihmisten vaellusta torilla kameroineen.


    • Riittävästi

      Kuninkaanlinnan kupeessa on myös varusmuseo ja aarrekammio, kannattaa käydä. Ehkä vahdin vaihdonkin seuraaminen klo 12. (tarkasta koska se juhlallinen vaihto)
      Södermalmilla on ratikkamuseo (myös busseja).
      Vanhankaupungin kulmalta lautalla yli ja vastarannalla on heti Gröna Lund, Aquaria ja Abba museo. Lähellä Vasa-laiva, Sprit-museo ja Junibacken sekä Skansen. kts. googlemapsista.

    • Maksaja

      Vikingin Terminaalista käsin on järkevintä suunnistaa Södermalmille. Siellä löytyy hyvää ruokaa ja juomaa ruotsalaisittain edullisesti. Ja on muutakin näkemistä kuin ne ainaiset linnat ja Gamla Stanit.

      • Söderissävähännähtävää

        Kaikkihan riippuu mikä kiinnostaa ja kuinka tuttu se stokis on aiemmilta kerroilta.
        Junnujen kanssa tulee helposti uusintakäynnit kohteisiin, joissa on itse joskus jo käynyt.
        Sitten kun junnut ei lähde enää mukaan voi mennä vaikka söderiin olusille tai pysyä laivassa.


    • reissulle

      Viking-terminaal : Stadsgården, Tegelvikshamn,= Londonviadukten. Ihan satamasta lähtee Viking bussi T-centraal (laivan info, josta myös kartta ), tai sitten sataman lipputsto, josta kaupunkilippu ja kaikki vihreät bussit vie Sslusseniin , josta tunnelbana.
      http://tunnelbanakarta.se/
      Slusenin rakennustyömaa
      http://www.webbkameror.se/webbkameror/gondolen/slussen_2_1280.php
      Ei pilttejä pidä heti alkumatkasta väsyttää, riittää sitä kävelemistä muutenkin.

      • matka_hyvää

      • nop_sa

    • ruosu

      Satamasta ylös suoraan Folkungagatanille. Satamasta tätä kautta on vain puoli kilometriä Götgatanille. Mutta kävelisin silti Folkungagatanin sivukatuja (Skånegatan, Åsögatan, ) kohti länttä. Kävisin ehdottomasti Chutneyssä syömässä, Katarina Bangatan 19. Kannattaa käydä Medborgarplatsenin kautta niin saa nähdä miltä metropolin sosiaalinen elämä näyttää. Pitäkää silmällä taskuvarkaita.
      Kävelisin aina Södra Stanionenille saakka, siitä Maria Torgetille, siitä Katarina kirkon luokse ja Fjällgatania pitkin takaisin Folkungagatanille ja satamaan. Jos ei aika ja voimat riitä niin seuraavalla reissulla kannattaa mennä Maria Torgetilta tai Hornsgatanilta ylös Monteliusvägenille. Upeat näkymät kaupungille.
      Reitin varrella on vaikka kuinka paljon mukavia ruokapaikkoja, kahviloita ja katseltavaa. Pikku myymälöitä ja erittäin idyllistä ja rauhallista. Ei lapsia kannata viedä Slussenille eikä Norrmalmille, en suosittele aikuisillekaan. Ja ei kai aina voi olla Gamla Stanissakaan. Slussen ja Norrmalm sekä Sergels Torg ei ole tyypiillistä Tukholmaa.

    • Tekemistä-riittää

      Aloittajan viesti on kirjoitettu vuosi sitten,joten hänen kohdallaan matka on jo ohi.

      Mutta uusille kävijöille tiedoksi, että ei ole kaukana Vikinglinen terminaalista Globenkaana ja sen yli kulkevat hissit. Mahtavat näkymät yli Tukholman ja varmasti elämys klaikille.

      Hyvästä taiteesta pitäville suosittelen Waldemarsuddea, jonnne pääsee raitiovaunulla Sergelin torilta. Waldemarsudde on valittu jo monena vuonna Tukhoman parhaaaksi taidemuseoksi.

      Jos on vielä aikaa, käynti Kaknästornetissa kannattaa. Mahtavat maisemat yli Tukholman. Samalla reissulla voi käväistä Tekniska museetissa. Mielenkiintoista etenkin lapsille.

      • tukholma.kiva.kaupunki

        Kaknästornet ei taida olla auki yleisölle tänäkään vuonna ( 2019) turvariskin takia. En tiedä aukeaako koko vuonna ollenkaan. Sivustolta www.getyourguide.se saa hieman vinkkejä mitä voisi tehdä päiväseltään. tekstin voi saada suomeksi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      93
      1702
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      229
      1420
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      87
      1321
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      65
      995
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      921
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      898
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      864
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      832
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      809
    Aihe