Tätä se on "oikeus" nykyään

Runkmanni

http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005188390.html

Siis jos joku murtautuu väkivalloin kotiisi viedäkseen aseesi ja kenties tappaakseen sinut, niin puolustautuminen EI KÄY MITENKÄÄN LAATUUN!

Kaikki aseet siis pitää antaa vapaaehtoisesti murtomiehelle, ja toivottaa hyvöää ehtoota...

17

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puolenvaihto

      luin saman jutun iltalehdestä,ei saatana voi olla totta!onko tosiaan niin että ei kotiaan ja omaisuuttaan saa puolustaa.niinhänse on,jos puolustaudut joudut kuseen.mihin ollaan menossa????

      • l_adjutant

        Ei enää olla mihinkään menossa me ollaan jo kusessa meillä on rikollisia suosiva oikeuslaitos jossa suvakit on päättämässä.


      • chugc3r3
        l_adjutant kirjoitti:

        Ei enää olla mihinkään menossa me ollaan jo kusessa meillä on rikollisia suosiva oikeuslaitos jossa suvakit on päättämässä.

        Joo mutta tuomiot on liian ankaria Suomessa ja vankiloissa huonot olot!


    • tutkitaanvaihutkitaan

      Kannattaisi ensin odottaa, että asiasta saadaan kaikki huomioon otettavat seikat selville. Sitten vasta voidaan sanoa yhtään mitään.

      Poliisi tutkii ennen kuin hutkii. Tällä palstalla hutkitaan yleensä ensin.

      Hätävarjelu on tarkka asia eikä sitä pidä liiotella. Näillä tiedoilla harrastaja pysäytti ampumalla varkaan uhkaavassa tilanteessa, joten ei pitäisi olla liiottelua. Jos olisi ampumut kummatkin siihen paikkaan, niin sitten kyllä menisi mielestäni liiottelun puolelle.

      Mutta tutkitaan ensin...

    • Kai-sen_harrastajan

      olisi pitänyt auttaa aseiden kantamisessa varkaiden autoon, ettei vaan selkä rosvolla nitkahda ja joudu saikulle.

    • rughur4

      Eikös poliisien määrää yhä vaan supisteta tulevina vuosina joten aika huolestuttavaa on, kumminkin väitetään että kyllä poliisi kykenee turvaamaan kaikkien kansalaisten turvallisuuden, kuinkahan se tapahtuu jossain syrjäkylillä joista matkaa kymmeniä kilometrejä lähimpään taajamaan ja sielläkään ei poliisiasemaa ole eikä välttämättä edes poliisipartioita, lähin partio voi olla vaikka 100 kilometrin päässä.

      Kyllä sitä on tullut mietittyä mitä tekisi jos kriminaaleja ilmestyy ovelle ja väkisin alkaa sisälle tunkeutumaan, siinä on hyvät neuvot kalliit, yksin ei kahtakaan kriminaalia vastaan pärjää ilman kättä pidempää, se on sellaisessa tilanteessa pahimmillaan "tupla tai kuitti".

    • MilloinJärjenkäyttöä

      Kahta kotiinsa tunkeutunutta varasta vastaan puolustautuva 68-vuotias eläkeläinen on siis pidätetty varkaiden oikeuksien loukkaajana!

      • Juu_ja_jos

        hän olisi antanut konnien viedä aseet, niin häntä olisi syytetty aseiden huonosta säilytyksestä.


    • turhaaurputustataas

      Ei Suomessa ole ennenkään saanut aseilla itseään puolustaa, se on hyvä asia se.

      • Niinpä_siis_laitetaan

        vainajalle pieni sakko ja Valte vapaaksi.


      • dsfsdgdfsgsdfg

        Suomessa saa puolustaa itseään aseella, myös kuolettavaa voimaa käyttäen. Tästä löytyy KO:n ennakkotapauksia.


    • goyecbe

      Murtomiehet tunkeutuivat iäkkään miehen kotiin Lempäälässä: Asukas ampui rintaan, seurasi pihalle ja tulitti pakenijoita

      Ehkä miehen ainoa keino tuossa tilanteessa mutta hieman paniikin oloista toimintaa, hätävarjelu mielestäni mennyt liian pitkälle koska ampui vielä perään.

      Mitä olisi tapahtunut jos miehellä ei ollut ampuma asetta käyttövalmiina? Ampuma-ase rikoshan se on säilyttää asetta ladattuna. Tuo tapahtuma on aika kimurantti kysymys. Tämäkin tapaus osoittaa että omistamistaan ampuma-aseista ei kannata mainita kenellekään nykypäivänä.

    • sdfgagfdsg

      Kyllä Suomessa saa itseään aseella puolustaa. Tästä on lukuisia ennakkotapauksia ihan Korkeimman Oikeuden päätöksien kera. Tässä kyseisessä tapauksessa on kuitenkin ammuttu laittomasti säilytetyllä aseella silmittömästi pimeään huoneeseen, ja murtomiesten jo lähdettyä käpälämäkeen on vielä "varmuuden vuoksi" ammuttu pakenevia selkään.

      En minä nyt varsinaisesti osaa mieltäni pahoittaa että tuollaisista teoista joutuu syytetyksi. Nähtäväksi jää mikä tuomio aikanaan tulee olemaan, vai tuleeko sellaista laisinkaan.

    • huhuhcdf

      Aivan varmasti saa tuomion, ei selviä puhtain paperein.

    • hurjaksi.menee.maailma

      Aika hurjia tilanteita tuollaiset kun kotiin murtautuu varkaita ja mahdollista että tulee pahoinpidellyksi tai jopa tapetuksi, ei siinä varmaan paljoa ehdi miettimään kuinka paljon voimakeinoja voisi käyttää, kyllä siinä varmaan pistää kaiken peliin että saa nopeasti ratkaistua tilanteen hyväkseen.
      Tuollaisessa tilanteessa ei varmaankaan mieti seurauksia siitä ketä syytetään mistäkin jos vielä paniikki iskee.
      Youtubessa videoita mm. jenkkipoliisien aseen käytöstä joissa näkee kuinka ammatti-ihmisetkin eli poliisit ovat hiukan paniikissa kohdatessaan aseellista vastarintaa ja vaikka "vain" veitsimies vastassa, joten täytyisi olla todella kovahermoinen jos kykenee puolustautumaan tarkasti harkiten kun useampi henkilö murtautuu kotiisi ja uhkaa käydä päälle.

      • Ja_siinä_oli

        konkreettisesti puukko kurkulla... Olisiko jättäneet konnat aseenomistajaa henkiin jos keikka olisi onnistunut?


    • guyrceer

      Siinäpä se, se on vaikea tietää siinä tapauksessa kun puukko on kurkulla, jääkö henkiin vai ei, kuinka pitkälle sitä voi odottaa? Kyllä siinä toimii heti kun mahdollista keinolla millä tahansa.

      Oikeastaan Lempäälän mies teki palveluksen muille aseiden omistajille ampuessaan tunkeutujia sillä se laittaa miettimään ryöstäjiä mitä on vastassa, toisaalta taas tavat kovenee vastapuolella. Ei hyvältä näytä ja poliisien määrää vaan yritetään vähentää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      26
      3398
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      77
      1660
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      81
      1171
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      153
      1114
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      961
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      52
      937
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      178
      895
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      892
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      856
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      139
      785
    Aihe