Tätä se on "oikeus" nykyään

Runkmanni

http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005188390.html

Siis jos joku murtautuu väkivalloin kotiisi viedäkseen aseesi ja kenties tappaakseen sinut, niin puolustautuminen EI KÄY MITENKÄÄN LAATUUN!

Kaikki aseet siis pitää antaa vapaaehtoisesti murtomiehelle, ja toivottaa hyvöää ehtoota...

17

614

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puolenvaihto

      luin saman jutun iltalehdestä,ei saatana voi olla totta!onko tosiaan niin että ei kotiaan ja omaisuuttaan saa puolustaa.niinhänse on,jos puolustaudut joudut kuseen.mihin ollaan menossa????

      • l_adjutant

        Ei enää olla mihinkään menossa me ollaan jo kusessa meillä on rikollisia suosiva oikeuslaitos jossa suvakit on päättämässä.


      • chugc3r3
        l_adjutant kirjoitti:

        Ei enää olla mihinkään menossa me ollaan jo kusessa meillä on rikollisia suosiva oikeuslaitos jossa suvakit on päättämässä.

        Joo mutta tuomiot on liian ankaria Suomessa ja vankiloissa huonot olot!


    • tutkitaanvaihutkitaan

      Kannattaisi ensin odottaa, että asiasta saadaan kaikki huomioon otettavat seikat selville. Sitten vasta voidaan sanoa yhtään mitään.

      Poliisi tutkii ennen kuin hutkii. Tällä palstalla hutkitaan yleensä ensin.

      Hätävarjelu on tarkka asia eikä sitä pidä liiotella. Näillä tiedoilla harrastaja pysäytti ampumalla varkaan uhkaavassa tilanteessa, joten ei pitäisi olla liiottelua. Jos olisi ampumut kummatkin siihen paikkaan, niin sitten kyllä menisi mielestäni liiottelun puolelle.

      Mutta tutkitaan ensin...

    • Kai-sen_harrastajan

      olisi pitänyt auttaa aseiden kantamisessa varkaiden autoon, ettei vaan selkä rosvolla nitkahda ja joudu saikulle.

    • rughur4

      Eikös poliisien määrää yhä vaan supisteta tulevina vuosina joten aika huolestuttavaa on, kumminkin väitetään että kyllä poliisi kykenee turvaamaan kaikkien kansalaisten turvallisuuden, kuinkahan se tapahtuu jossain syrjäkylillä joista matkaa kymmeniä kilometrejä lähimpään taajamaan ja sielläkään ei poliisiasemaa ole eikä välttämättä edes poliisipartioita, lähin partio voi olla vaikka 100 kilometrin päässä.

      Kyllä sitä on tullut mietittyä mitä tekisi jos kriminaaleja ilmestyy ovelle ja väkisin alkaa sisälle tunkeutumaan, siinä on hyvät neuvot kalliit, yksin ei kahtakaan kriminaalia vastaan pärjää ilman kättä pidempää, se on sellaisessa tilanteessa pahimmillaan "tupla tai kuitti".

    • MilloinJärjenkäyttöä

      Kahta kotiinsa tunkeutunutta varasta vastaan puolustautuva 68-vuotias eläkeläinen on siis pidätetty varkaiden oikeuksien loukkaajana!

      • Juu_ja_jos

        hän olisi antanut konnien viedä aseet, niin häntä olisi syytetty aseiden huonosta säilytyksestä.


    • turhaaurputustataas

      Ei Suomessa ole ennenkään saanut aseilla itseään puolustaa, se on hyvä asia se.

      • Niinpä_siis_laitetaan

        vainajalle pieni sakko ja Valte vapaaksi.


      • dsfsdgdfsgsdfg

        Suomessa saa puolustaa itseään aseella, myös kuolettavaa voimaa käyttäen. Tästä löytyy KO:n ennakkotapauksia.


    • goyecbe

      Murtomiehet tunkeutuivat iäkkään miehen kotiin Lempäälässä: Asukas ampui rintaan, seurasi pihalle ja tulitti pakenijoita

      Ehkä miehen ainoa keino tuossa tilanteessa mutta hieman paniikin oloista toimintaa, hätävarjelu mielestäni mennyt liian pitkälle koska ampui vielä perään.

      Mitä olisi tapahtunut jos miehellä ei ollut ampuma asetta käyttövalmiina? Ampuma-ase rikoshan se on säilyttää asetta ladattuna. Tuo tapahtuma on aika kimurantti kysymys. Tämäkin tapaus osoittaa että omistamistaan ampuma-aseista ei kannata mainita kenellekään nykypäivänä.

    • sdfgagfdsg

      Kyllä Suomessa saa itseään aseella puolustaa. Tästä on lukuisia ennakkotapauksia ihan Korkeimman Oikeuden päätöksien kera. Tässä kyseisessä tapauksessa on kuitenkin ammuttu laittomasti säilytetyllä aseella silmittömästi pimeään huoneeseen, ja murtomiesten jo lähdettyä käpälämäkeen on vielä "varmuuden vuoksi" ammuttu pakenevia selkään.

      En minä nyt varsinaisesti osaa mieltäni pahoittaa että tuollaisista teoista joutuu syytetyksi. Nähtäväksi jää mikä tuomio aikanaan tulee olemaan, vai tuleeko sellaista laisinkaan.

    • huhuhcdf

      Aivan varmasti saa tuomion, ei selviä puhtain paperein.

    • hurjaksi.menee.maailma

      Aika hurjia tilanteita tuollaiset kun kotiin murtautuu varkaita ja mahdollista että tulee pahoinpidellyksi tai jopa tapetuksi, ei siinä varmaan paljoa ehdi miettimään kuinka paljon voimakeinoja voisi käyttää, kyllä siinä varmaan pistää kaiken peliin että saa nopeasti ratkaistua tilanteen hyväkseen.
      Tuollaisessa tilanteessa ei varmaankaan mieti seurauksia siitä ketä syytetään mistäkin jos vielä paniikki iskee.
      Youtubessa videoita mm. jenkkipoliisien aseen käytöstä joissa näkee kuinka ammatti-ihmisetkin eli poliisit ovat hiukan paniikissa kohdatessaan aseellista vastarintaa ja vaikka "vain" veitsimies vastassa, joten täytyisi olla todella kovahermoinen jos kykenee puolustautumaan tarkasti harkiten kun useampi henkilö murtautuu kotiisi ja uhkaa käydä päälle.

      • Ja_siinä_oli

        konkreettisesti puukko kurkulla... Olisiko jättäneet konnat aseenomistajaa henkiin jos keikka olisi onnistunut?


    • guyrceer

      Siinäpä se, se on vaikea tietää siinä tapauksessa kun puukko on kurkulla, jääkö henkiin vai ei, kuinka pitkälle sitä voi odottaa? Kyllä siinä toimii heti kun mahdollista keinolla millä tahansa.

      Oikeastaan Lempäälän mies teki palveluksen muille aseiden omistajille ampuessaan tunkeutujia sillä se laittaa miettimään ryöstäjiä mitä on vastassa, toisaalta taas tavat kovenee vastapuolella. Ei hyvältä näytä ja poliisien määrää vaan yritetään vähentää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      43
      1990
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      79
      1341
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1331
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      15
      1214
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1095
    6. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      94
      1009
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      75
      990
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      158
      832
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      56
      782
    10. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      61
      738
    11. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      719
    12. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      717
    13. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      688
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      43
      675
    15. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      147
      671
    16. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      24
      651
    17. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      96
      643
    18. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      642
    19. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      638
    20. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      51
      637
    Aihe