vuoden ensimmäiseltä neljännekseltä Euroopasta.
http://www.automagazin.sk/hybridomtoyota-a-lexus-sa-v-europe-dari-medzirocny-narast-predaja-o-50/
http://www.automagazin.sk/hybridomtoyota-a-lexus-sa-v-europe-dari-medzirocny-narast-predaja-o-50/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Painakaa+Toyotaa+haukkuvat+lapselliset+ja+yksinkertsiset+trollit+sitä+Googlen+käännä-nappia+kun+ette+näköjään+osaa+kieliä:
http://newsroom.toyota.eu/toyota-motor-europe-tme-hybrid-sales-continue-to-surge-with-50-increase-in-q1-2017/
Toyota+korostaa+Q1+2017:
• Myydyimmät:+Yaris+Range+(55400);+Auris+Range+(35500);+Toyota+C-HR+alue+(34700)
• Top+Nousijat:+Toyota+C-HR+Hybrid+(uusi);+PROACE+(++130%);+Mirai+(++117%);+Hilux+(++31%);
• Top+hybridit:+Toyota+C-HR+(27000),+Yaris+Hybrid+(22700);+Auris+Hybrid+(22300);+RAV4+Hybrid+(15300)
• Yhteensä+hybridi+myynti:+94100+(++58%+edelliseen+vuoteen+verrattuna)
• Hybridi+sekoitus:+Länsi-Eurooppa:+44%+-+Itä-Eurooppa:+10%+-TTL:+38%
•
Lexus+korostaa+Q1+2017:
• Myydyimmät:+NX-sarjan+(6500);+RX+Range+(4500);+CT+200h+(2400)
• Top+Nousijat:+RX+(++11%);+GX+(++8%);+NX+(++2%)
• Top+hybridit:+NX+Hybrid+(4800);+CT200h+(2400);+RX+Hybrid+(2100)
• Yhteensä+hybridi+myynti:+11900+(-2%+edelliseen+vuoteen)
• Hybridi+sekoitus:+Länsi-Eurooppa:+99%+-+Itä-Eurooppa:+7%+-+TTL:+65%
Q1/17++EU+++Efta+maat
Auris+-+8,7+%
Yaris+++0,5%
C-HR++100%
Avensis+-28,2%
Prius++15,8%
Rav++16,1
Renault group 40000 kpl
VW group 39000 kpl
Fiat group 39000 kpl
Toyota group 33000 kpl
Nuo eivät ole kasvulukuja. Tollo.
Eikä sinulla ole lähdettäkään. Eikä voikaan olla. Riihen seinä ei taivu linkiksi.
Nuo ovat acea.be sivulta kasvuluvut viimevuodesta 1-3 kk EU Efta maat
Proacen hurjat kasvuluvut, ilmeisesti kansa on saanut tiedon valmistajasta ja tekniikasta?
Ja+edellenkin+ilmoitus+on+Toyota+Europen+omia+myyntilukuja,+eikä+Euroopan+virallisia+rekisteröintilukuja!+Toyota+Europe+myy+n.+40%+autoistaan+Euroopan+ulkopuolelle,+mm.+Lähi-Itään.
Terot levittävät disinformaatiota tahallaan kun riisikipot ovat autoina mitä ovat. Eivät kiinnosta Euroopan vaativilla markkinoilla.
Eivät kiinnosta. Ks. alla.
Hurja+luottamus+Toyotan+hybrideihin:
Yhteensä+hybridi+myynti:+94100+(++58%+edelliseen+viime+vuoteen+verrattuna)
Kaikista+myydyistä+Toyotista+44+%+oli+hybridejä+ja+99%+Lexuksista.
C-HR:ää+myytiin+hybridinä+27.000+kpl+ja+pikkuturboina+7.700.
Toyotan+mynnin+lisäys+alkuneljänneksellä+11+%
"...tai+alkaa+kehittää+halpaa+hybriditekniikkaa+joka+sopii+suurkaupunkien+saateisille+alueille+++kirjoittaa+tollo+trollipoju..."++(meidän+suuri+asiantuntijamme)
Edelleenkin Toyota europe myy tojoja paljon isommalle alueelle kuin Eurooppaan.
Euroopassa tojon markkinaosuus on marginalinen 3-pilkku-jotain. Tuollaisilla kääpiöluvuilla on helppo tehdä isoja prosentuaalisia kasvuja vaikka voluumi edelleen pysyy marginaalissa. Toyota on ja pysyy täydellisenä statistina Euroopassa.
Toyota Europen kasvu tulee entisestä Neukkulasta ja lähi-Idästä
Olet naurettava selittäjä. Työnnä pääsi pensaaseen. Tuleva totuus Toyotan menestyksestä on niin kova, että sinunkin umpiluusi päättää vaienta.
Luotto+Toyotaan+näkyy+alkuvuonna+päätetyissä+kaupoissa.+On+nimittäin+Toyota-kauppaa+tehty+kovemmin+kuin+minään+muun+vuonna+koko+2000-luvun+aikana.+Ainoa+ongelma+on+se,++rekisteriin+ei+ole+vielä+päätynyt+kuin+ehkä+20%+kaikista+päätetyistä++tilaussopimuksista,+kiitos+sen,+että+kysyntä+on+ollut+kovaa+muuallakin.
Varsinkin+C-HR+on+saanut+ostajat+liikkeelle,+mutta+kaikkia+muitakin+malleja+on+mennyt+kaupaksi+paremmin+kuin+2016.
Kyllä hybridit jyräävät kaikkialla. Kävin tänään uuden Volvon ensiesittelyssä ja myyjä kertoi esimerkiksi XC90-mallista puolet menevän bensahybridinä asiakkailleen. Samankaltaista myyntiä odotetaan myös XC60:n osalta, jonka ennakkotilauslistat ovat kuulemma aika paksuja.
Nyt jos tilaa, saa auton ensilumille syksyllä.
Siksipä Toyota tulee olemaan automyynnin kunkku tänä vuonna. Mikään muu ei tarjoa kattavaa hybridimallistoa. Ja tehoista ei enää kukaan ole kiinnostunut, nyt katsotaan kulutusta ja päästöjä.
Euroopan+30+eniten+myytyä+mallia+maaliskuussa+2017
malli+++3/2017++3/2016+++muutos
1 Ford+Fiesta 47.610 42.314 12,50+%
2 Volkswagen+Golf +46.119 56.342 -18,10+%
3 Volkswagen+Polo +39.888 33.561 18,90+%
4 Renault+Clio +38.854 34.720 11,90+%
5 Opel/Vauxhall+Corsa +38.354 36.609 4,80+%
6 Nissan+Qashqai 36.119 31.167 15,90+%
7 Ford+Focus 33.341 30.659 8,70+%
8 Opel/Vauxhall+Astra +31.301 27.638 13,30+%
9 Peugeot+208 +28.060 28.457 -1,40+%
10 Renault+Captur 26.795 24.054 11,40+%
11 Volkswagen+Tiguan 26.365 14.956 76,30+%
12 Fiat+500 25.979 25.987 0,00+%
13 Citroën+C3 23.356 14.419 62,00+%
14 Mercedes-Benz+C-Class 23.121 18.961 21,90+%
15 Peugeot+2008 23.040 20.141 14,40+%
16 Opel/Vauxhall+Mokka 22.830 19.936 14,50+%
17 Toyota+Yaris +22.510 22.853 -1,50+%
18 Skoda+Octavia 22.477 22.528 -0,20+%
19 Fiat+Panda +++22.156 20.591 7,60+%
20 Renault+Megane ++21.251 13.062 62,70+%
21 Ford+Kuga +++20.839 14.573 43,00+%
22 Audi+A3+/+S3+/+RS3 20.209 23.819 -15,20+%
23 Mini ++20.063 17.313 15,90+%
24 Skoda+Fabia 19.132 18.149 5,40+%
25 Peugeot+308 19.044 22.474 -15,30+%
26 BMW+3-series 18.949 17.785 6,50+%
27 Mercedes-Benz+A-Class ++18.568 16.845 10,20+%
28 Dacia+Sandero 18.396 17.713 3,90+%
29 Audi+A4+/+S4+/+RS4 18.144 16.781 8,10+%
30 Hyundai+Tucson 17.796 13.728 29,60+%
Onhan se Toyotan veretseisauttavaa kasvua kun 30 eniten myydyn mallin listalle mahtuu tasan yksi ranskalaisvamisteinen Toyota!
C-HR alkuhuuma (noin 12000 kpl maaliskuussa) kantaa vielä pari kolme kuukautta kunnes sekin lopahtaa.
Euroopan+30+eniten+myytyä+mallia+maaliskuussa+2017
malli+++3/2017++3/2016+++muutos
1 Ford+Fiesta 47.610 42.314 12,50+%
2 Volkswagen+Golf +46.119 56.342 -18,10+%
3 Volkswagen+Polo +39.888 33.561 18,90+%
4 Renault+Clio +38.854 34.720 11,90+%
5 Opel/Vauxhall+Corsa +38.354 36.609 4,80+%
6 Nissan+Qashqai 36.119 31.167 15,90+%
7 Ford+Focus 33.341 30.659 8,70+%
8 Opel/Vauxhall+Astra +31.301 27.638 13,30+%
9 Peugeot+208 +28.060 28.457 -1,40+%
10 Renault+Captur 26.795 24.054 11,40+%
11 Volkswagen+Tiguan 26.365 14.956 76,30+%
12 Fiat+500 25.979 25.987 0,00+%
13 Citroën+C3 23.356 14.419 62,00+%
14 Mercedes-Benz+C-Class 23.121 18.961 21,90+%
15 Peugeot+2008++ 23.040 20.141 14,40+%
16 Opel/Vauxhall+Mokka 22.830 19.936 14,50+%
17 Toyota+Yaris +22.510 22.853 -1,50+%
18 Skoda+Octavia 22.477 22.528 -0,20+%
19 Fiat+Panda +++22.156 20.591 7,60+%
20 Renault+Megane ++21.251 13.062 62,70+%
21 Ford+Kuga +++20.839 14.573 43,00+%
22 Audi+A3+/+S3+/+RS3 20.209 23.819 -15,20+%
23 Mini ++20.063 17.313 15,90+%
24 Skoda+Fabia 19.132 18.149 5,40+%
25 Peugeot+308 19.044 22.474 -15,30+%
26 BMW+3-series 18.949 17.785 6,50+%
27 Mercedes-Benz+A-Class ++18.568 16.845 10,20+%
28 Dacia+Sandero 18.396 17.713 3,90+%
29 Audi+A4+/+S4+/+RS4 18.144 16.781 8,10+%
30 Hyundai+Tucson 17.796 13.728 29,60+%