Madotus 4 krt / vuosi??!

matoloinen

'Eurooppalaisten suositusten (www.esccap.org) mukainen yleinen suositus aikuiselle terveelle koiralle on matolääkitys 2-4 kertaa vuodessa. Lapsiperheissä tai kennelolosuhteissa loishäätö voidaan tehdä tiheämmin, jopa kerran kuukaudessa.'

Monesti itse madotatte ja miten olette tähän päätyneet? Itse madotan harvemmin, käsittääkseni jatkuva madotus heikentää koiran kehon omia puolustusmekanismeja. Mielipiteitä?

6

250

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkukoira

      jotkut eläinlääkärit suosittelevat madotusta vain tarpeen vaatiessa.siis ensin ulostenäyte tutkittavaksi onko matoja ja vasta sitten madotus.tämä sen takia ettei kehittyisi resistenssiä,madotkin voivat tulla immuuniksi matolääkkeille.itse madotan pennut,kaikilla pennuilla on matoja,mutta aikuisilla koirilla pyrin välttämään lääkkeitä ja madotan vasta kun on aihetta epäillä matoja.

    • Tosiaan, kuten pikkukoira sanoi, niin on sitten toinenkin mielipide myöskin...

      Meillä on koirat madotettu maksimissaan" vanhan tavan" mukaan eli kahdesti vuodessa. Käytännössä monet vuodet lähinnä kerta vuoteen. Itse jätin ihan mielenkiinnosta pari vuottakin väliin ja otin näytteet, puhtaita oli.
      Poikkeukset sitten pentujutut. Eli madotan ennen astutusta, en kantoaikana, ja sitten kahdesti kun pennutkin eli samalla.
      Ennen ekaa rokotusta madotan pennun ja vanhemmat koirat samaan kohtiin.

      En lukenut tuota linkin suositusta, mutta ylipäätään ehkä kannattaisi pikemmin miettiä asiat enemmänkin kunkin maan kannalta, ei noin yleisluonteisesti. Eli mitä matoja on ja missämäärin.
      Tuo neljä kertaa on ihan liikaa mielestäni. Omanlaisia myrkkyjä matolääkkeetkin kun on.
      Kyllä itse miettisin pikemminkin, onko koiran pidossani puutteita, jos koirat kennelolosuhteissa pitäisi noin usein madottaa...

    • Nanna__tolleri

      Itse madotan kerran vuodessa, yleensä keväällä ja jos epäilen että matoja on niin silloin madotan myös. Tällä ollaan pärjätty tosi hyvin.

    • gjyvyjg

      Madotan vain tarvittaessa...

      • eritapojaonkin

        Eli, kuinka usein olet tarvittaessa madottanut?
        Itse en odottele oireita, vanhan tavan tallaajana kahdesti vuodessa ;)


    • matoloinen

      Eli näkyvätkö madot /munat ulosteessa ihan selkeästi? Ilmeisesti sisäloisia ja matoja voi koiralla olla ilman oireitakin, joten miten määrittelette madotuksen tarvittaessa? Itsekin siis olisin tämän 'madotus tarvittaessa' -mallin kannalla ja ulostetta tarkkailen matojen varalta, mutta olisi kiva tietää, onko siitä hyötyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      98
      1643
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      420
      1041
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      962
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      782
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      772
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      81
      699
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      665
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      661
    Aihe