Uusia veroluonteisia maksuja tulossa maksettavaksi
Tekninen lautakunta 3.5.2017
Asianumero 3
Hulevesimaksu
32
1203
Vastaukset
- Eessuntaassun
Esityksessä todetaan, että vastaavasti jätevesimaksua lasketaan hulevesimaksun verran eli plus miinus nolla?
- Hallintojohtaja
KH 19.9.2016 § 216 " Hulevesimaksu määräytyy omakotitaloilla ja niihin rinnastettavilla rakennuksilla jäteveden käyttömaksun alentamisen (0.32€/m3) suhteessa."
Tekninen lautakunta esittää 3.5. 2017 50€ suuruista vuosittaista maksua asemakaava-alueilla sijaitseville omakotitaloille.
50€ : 0.32€/m3 = 156,25m3 "plus miinus nolla -tilanne" edellyttää tuon suuruista vuosittaista kulutusta
Ergo: Uusia veroluonteisia maksuja tulossa maksettavaksi!
Tämä on tyypillistä politiikkaa. Vedotaan siihen että kaupunki huolehtii hulevesistä. Saattaahan se näin ollakin ydinkeskustan alueella, mutta muualla se on täyttä p*skaa. Maksajina tässä verossa ovat etupäässä pienet omakotitaloissa asuvat perheet, eli eläkeläistaloudet. Niinkuin ylläolevasta laskelmasta selviää, nollatilanne saavutetaan noin 160 M3 kulutuksella, ei pienperhe kovin helpolla siihen pysty.
Mitäs näitä maksuja olikaan? Kiinteistövero, hulevesimaksu, kunnallisvero.... Lisäksi kaupungin omistama Äänekosken energia maksaa vuosittain osinkoja kaupungille 300000 - 800000 euroa. Kuntalaisilta kerättyä rahaa tämäkin.
Säädetään vielä maisemamaksu, aurinkomaksu ja mitä niitä vielä voisi keksiäkin niin hyvä tulee.....- Anonyymi00032
Eläkeläiset saavatkin osallistua rahoitukseen enemmän. Ovat päässeet eläkkeelle todella nuorina nykyaikaan nähden ja elävät 100-vuotiaiksi.
Eläkeläiset järjestään unohtavat sen, että saivat elää Suomen nousukauden ja rauhan ajan tehden valtavan omaisuuden siinä sivussa, kun kaikille löytyi palkkatöitäkin, vaikka koulutusta ei arvostettu. - Anonyymi00033
Nythän tuloutus on 1.8me. Eikä loppua näy isä auringoisen organisaation hupulointiin. Alkaa olla keskimääräisesti kusinen kylä tämä. Ja hajukin senmukainen.
- wasser.mann
Hulevesimaksukuitut ovat nyt saapuneet 13.11. Mitä ajatuksia tämä herättää?
- lisäämaksuja
Noh, uusi jätelautakuntamme on uuden jäteyhtiömme painostuksesta juuri päättänyt rakentaa ensi vuoden aikana jätepisteet takaisin Äänekoskelle. Vuodesta 2019 alkaen odotettavissa siis vähän muitakin lisämaksuja asukkaille kuin hulevesimaksu. Myös lieteasiakkaille tulee uusi maksu, jota ei ennen ole peritty. Oma lukunsa on tänne jossain vaiheessa rakennettava jäteyhtiön jäteasema, rahastetaanko nekin kulut asukkailta vai kustannetaanko asema yhtiön olemassa olevalla pääomalla.
- maksetaan.vaan
Ei ole ihme, että jätelautakuntaan on parhaillaan auki uusi virka. Kujeet Äänekoskella vaatii näköjään toisenkin työntekijän. Asukkaat maksavat heidän palkkansa.
- Sulo240
Vai että jäteasema Äänekoskelle. Sulaa hulluutta, täällähän on jo yksi. Silläkö yhtiö möi itsensä kaupungille, lupaamalla oman jäteaseman?
- Huit
Kansanedustajien päättämä näkyvä piilovero, jonka Äänekosken päättäjät otti rahapulassaan käyttöön vaikka ei olis ollu pakko!
- kiinteistövero
Huit kirjoitti:
Kansanedustajien päättämä näkyvä piilovero, jonka Äänekosken päättäjät otti rahapulassaan käyttöön vaikka ei olis ollu pakko!
Hulevesimaksu lisää kiinteistön verotusta 50€ :lla asemakaava-alueella.
50€ /12KK = 4€ 17c/KK lisää maksettavaa. - assi2
Sulo240 kirjoitti:
Vai että jäteasema Äänekoskelle. Sulaa hulluutta, täällähän on jo yksi. Silläkö yhtiö möi itsensä kaupungille, lupaamalla oman jäteaseman?
äänekoskella näkyy jo olevan jäteasema siinä s-marketin vieressä
- Päättäjä48
Seuraavana on tulossa aurinkomaksu sitten poutamaksu. Kai jo ensivuonna. Hajumaksu suunnitteilla.
- HuhuuOnkoJärkee
Hulevesi ym. ylimääräiset kulut kuntalaisille pitää kunnan asukasluvun kehityksen jatkossakin miinusmerkkisenä. Joutavaa ryhtyä houkuttelemaan uusia asukkaita esim. vauvarahalla kun vastaavat summat kerätään tällä tavoin perheiltä pois. Missä järki?
- lisäämaksuja
Ei ainakaan noihin jätemaksuihin voida enää itse kaupunkina vaikuttaa. Tai palveluihin, joita jätemaksuilla tuotetaan. Varmaan yhtiö tulee jatkossakin tekemään esityksiä haluamaansa suuntaan, jotka jätelautakunta sitten hyväksyy ikäänkuin omina päätöksinään.
- että.näin
Liikkeellä on ollut keväästä lähtien epäselvyyttä maksun suuruudesta. Hulevesimaksu on kaikille sama : 50€ /kiinteistö, riippumatta veden kulutuksesta.
- Hyvämaksu
Kerrankin oikeudenmukainen maksu. Aiemmin peritty kaikilta veden mukana mutta jatkossa asemakaava-alueilta.
- niinvittuuntunut
Mitä vitua kaupunki tekee esim meidän talouden ”hula” vesille, ihan omaan pihaan imeytyy kun on imeytyäkseen ja ränneistä vesi valuu säiliöihin, mitähän paskaa vielä keksitään, varmaan joutuu kohta maksamaan siitäkin kun kusee omaan pihaan, tämähän ei ole mikään käyttöveden maksu jos osaa lukea laskun liitteen!
- Vaihtoehto123
Juuri näin!!!
- prosentithallussa
Eihän nämä kiinteät, kaikille samansuuruiset maksut keski- ja hyvätuloisten taloutta paljoa hetkauta. Kun käteen jää kuukaudessa 3000€, niin eihän se viisikymppiä hulevesistä ole kuin n. 0,13% vuosituloista. Tuntuu vähän eri tavalla sellaisen lompsassa, jonka tulot on 700€/kk eli hulevesimaksun osuus on n. 0,60% vuosituloista.
- Hallintojohtaja
Äänekosken Energia Oy on nostanut veteen lliityviä maksuja n. 5% vuosittain:
Perusmaksut:
2013 50,88€ jätevesi 50.88€
Tiedot puuttuvat
2014 53,42€ jätevesi 53,42€
2016 61,14€ jätevesi 61.42€
2018 64,20€ jätevesi 64,20€
2019 prognoosi : 5% korotus odotettavasti
Summa summarum.: Saamme kuulema vettä asevelihintaan!- HULE
-Sellaista se on kun ahneele ei riitä mikään, ei niin mikään prk.....le,
- Anonyymi00020
Meillä uudella maalla alkaa yli 900€..aina 2t€.Talon koko olevinaan määrää hinnan..Jossain muualla tontin?miten tuo voi noin epämääräistä olla.
- Anonyymi00021
Ääänekoskella persuveljet ennen vaaleja kyllä hoitavat maksut kuntoon ”asevelihintaan,”.
Näin vaalien välissä on vähän eri asia.- Anonyymi00022
Hulevesi-Peltsi 😂
- Anonyymi00025
vassarit nostais vaan kiinteistö ja energiaveroja, perustaisivat huumekoppeja.
- Anonyymi00023
Ei siinä paljon ole oppi päähän koulussa ottanut.
Esittää nyt 500 000€ laskua kaupungille ja hulevesimaksujen poistoa.
Toinen esitti ,että ilmainen päivähoito kaikille kustannukset 300 000 -500 000€ Tuo voimanukko olisi halunnut itselleen kaupungin korjaamat harjoitustilojen Suolahteen, teki siitä oikein valtuustoaloitteen.
Kannattivat Suolahden uimahallin korjausta yli 5 milj.€ korjauskulut + päälle vuosittaiset menot.
Kaupunki ilmoittanut YT kun rahat loppuu.
”Valehtelemalla valtuustoon ”on persujen slogan vaaleissa ja niiden välissä. Mitään vastuuta ei ole yhtään sen enempää kuin muillakaan pelleillä,mutta ei ne nyt ihan tähän tasoon ole yltäneet.- Anonyymi00024
Onhan Kiiskinenkin hommannut jäähallin kun sukulaiset harrastaa taitoluistelua. Miten se eroaa näiden neropattien touhuista?
- Anonyymi00028
Rakentakaa omalle tontille oma hulevesikäsittely, käyttäkää vaikka kasteluvetenä, maksaa itsensä takaisin ajan kanssa.
- Anonyymi00029
Ei se vapauta tästä veroluontoisesta maksusta jolla kupataan kuntaveronmaksajaa. Vaikka rakennat mitä.
- Anonyymi00030
Maksu kaikille sama eli pienelle tontille sataa enemmän kuin suurelle tontille että päästään samaan lukuun.Vai valuuko pienen talon katolta yhtä paljon valumavesiä kuin ison talon katolta.
- Anonyymi00031
Suljettu järjestelmä vapauttaa verosta, tosin se vaatii oikeuden ratkaisun. Tasa-arvoa ei todellisuudessa ole veronmaksajilla.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san1462248- 581285
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621177Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661137Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731049Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?1871048Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu122998- 94989
Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58975Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153972