Meillä oli jatkolento Tukholmasta Helsinkiin. Edellisen lennon matkustamohenkilökunta tuli ulos koneesta, mutta sen jälkeen ei ketään ilmaantunutkaan tarkistamaan matkalippujamme. Yli puoli tuntia lähtöajan jälkeen ilmestyi tarkastaja nolona supattamaan, että kone lähti tyhjänä Suomeen, koska matkustamohenkilökunta ei tullut lennolle. Myöhemmin ilmestyi mieshekilö selittämään, että syynä on myrsky Oslossa, josta ko. ryhmän piti tulla. Pääsisimme seuraavaan koneeseen parin tunnin kuluttua.
Sitten hän jakoi meille ruokalipukkeet ( 75 SKR ), JOLLA EI SAANUT EDES YHTÄ LEIPÄÄ,
vaan laitettuamme kaverin kanssa kaksi lippua yhteen, saimme puoliksi yhden leivän ja vettä.
Perille päästyäme viimeinen juna oli mennyt. Taksia ( 38,- ) ei korvata, olisi vielä pitänyt aamujunaa odottaa.
SAS, hölmöläistarina tyhjästä koneesta
8
593
Vastaukset
- Interflug
Ihan oikein teille. Saatiin hyvät naurut.
- raha_tekisi_hyvää
Perseaukiset reissussa Vol5
- IdiootitMatkassa
Ei sitten käynyt mielessä, että omaakin rahaa saa käyttää sen kupongin lisäksi?
- vitunjuntit
Perseaukisena ei kannata lähteä minnekään
- henki.vaarantuu
Lapsilla on taas hauskaa! Aloittaja tarkoitti tietysti sitä että olisi pitänyt saada vähän enemmän korvausta mokasta, ei valittanut köyhyyttään. Muuten tällaisen hyppäyksen Tukholmasta Helsinkiin voisi ihan hyvin tehdä ilman matkustamohenkilökuntaa. Sehän on täällä neuvostoliitossa tietenkin ehdottomasti kielletty.
- Niinpänii
Se on kuule ihan kaikissa sivistysvaltioissa niin että lentokone ei ilman matkustamohenkilökuntaa lennä, ilmailulait sanovat näin. Ehkä jossain syvimässä Afrikassa ei tästä välitetä.
- henki.vaarantuu
Tiedän, totta kai. Eurostoliitossa mennään aina rirekdiivien mukaan. Kohta ei saa mennä vessaankaan ilman valvojaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1343060- 71630
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221354Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371041
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381022Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47954
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36897