SAS, hölmöläistarina tyhjästä koneesta

Huiputettu

Meillä oli jatkolento Tukholmasta Helsinkiin. Edellisen lennon matkustamohenkilökunta tuli ulos koneesta, mutta sen jälkeen ei ketään ilmaantunutkaan tarkistamaan matkalippujamme. Yli puoli tuntia lähtöajan jälkeen ilmestyi tarkastaja nolona supattamaan, että kone lähti tyhjänä Suomeen, koska matkustamohenkilökunta ei tullut lennolle. Myöhemmin ilmestyi mieshekilö selittämään, että syynä on myrsky Oslossa, josta ko. ryhmän piti tulla. Pääsisimme seuraavaan koneeseen parin tunnin kuluttua.

Sitten hän jakoi meille ruokalipukkeet ( 75 SKR ), JOLLA EI SAANUT EDES YHTÄ LEIPÄÄ,
vaan laitettuamme kaverin kanssa kaksi lippua yhteen, saimme puoliksi yhden leivän ja vettä.

Perille päästyäme viimeinen juna oli mennyt. Taksia ( 38,- ) ei korvata, olisi vielä pitänyt aamujunaa odottaa.

8

562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Interflug

      Ihan oikein teille. Saatiin hyvät naurut.

    • raha_tekisi_hyvää

      Perseaukiset reissussa Vol5

    • IdiootitMatkassa

      Ei sitten käynyt mielessä, että omaakin rahaa saa käyttää sen kupongin lisäksi?

    • vitunjuntit

      Perseaukisena ei kannata lähteä minnekään

    • henki.vaarantuu

      Lapsilla on taas hauskaa! Aloittaja tarkoitti tietysti sitä että olisi pitänyt saada vähän enemmän korvausta mokasta, ei valittanut köyhyyttään. Muuten tällaisen hyppäyksen Tukholmasta Helsinkiin voisi ihan hyvin tehdä ilman matkustamohenkilökuntaa. Sehän on täällä neuvostoliitossa tietenkin ehdottomasti kielletty.

    • Niinpänii

      Se on kuule ihan kaikissa sivistysvaltioissa niin että lentokone ei ilman matkustamohenkilökuntaa lennä, ilmailulait sanovat näin. Ehkä jossain syvimässä Afrikassa ei tästä välitetä.

      • henki.vaarantuu

        Tiedän, totta kai. Eurostoliitossa mennään aina rirekdiivien mukaan. Kohta ei saa mennä vessaankaan ilman valvojaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oisko se tosi paha

      Jos haluaisinkin susta ennen kaikkea seksiä? Nainen
      Ikävä
      142
      4263
    2. Milloin nainen saan sinut?

      Kanssani eroottisiin hetkiin? Tiedät ja tunnet kovan haluni, hellyyden myös. Onko vastauksesi edelleen, että en tiedä, e
      Ikävä
      22
      2395
    3. Haluan että tiedät tämän

      Jos luet täällä. En ole sinulle vihainen, vaikka asiat menivät niinkuin menivät. Ajattelin, että et tykkää minusta, jonk
      Ikävä
      97
      1989
    4. Trump syyttää sodasta Ukrainaa.

      Vieläkö persut jaksavat naureskella sille kun väitetään Putinin ja Trumpin olevan parhaita kavereita? https://yle.fi/a/
      Maailman menoa
      391
      1615
    5. Mitä olen antanut sinulle?

      Mitä olet antanut minulle?
      Suhteet
      37
      1475
    6. Johanna Turja, Putinin agentti Alavudelta

      Johanna Turja: Ukraina on osa Venäjää https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a4d2ab92-3cc7-41bc-9630-0b48f898e263
      Alavus
      30
      1456
    7. Pride saapuu Iisalmeen

      Miksi tällaista tapahtumaa pitää käsitellä kaupungin hallituksessa? Ihan sama kun pistäisi pystyyn umpikännimarssin ja k
      Iisalmi
      177
      1442
    8. 250
      1295
    9. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      78
      1174
    10. Trump syyttää Ukrainaa sodan aloittamisesta

      Hah hah, niin ne asiat menee
      NATO
      278
      1162
    Aihe