APUA THE SIMS 3 SIMINLUONTIIN

wilmaaxu

Eli kun luon simiä niin siihen tulee infoboxi että voit asettaa yhden tietyn hiusmallin tiettyyn asukategoriaan eli voin laittaa vaikka ponihännän 1 arkisiin ja nutturan 2 arkisiin niin MITEN TUO TEHDÄÄN ? Olen yrittänyt saada sitä onnistumaan mutta ei ole onnistunut, joten voisiko joku tietävä kertoa ja auttaa siinä :)?

10

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietäjäRonza

      sun pitää muuttaa se kategoria sieltä vaatteet-osiosta

    • wilmaaxu

      Ai miten :0

    • tieddoton

      Joo olen itse miettinyt samaa ja apu olisi hyvä :/

    • wilmaaxu

      voisiko joku auttaa hieman enemmän tässä ? 👏🏼

    • Mahdollisesti voisin olla avuksi, mutten ymmärrä mitä oikeastaan yrität tehdä.
      Jos infoboxi kertoo, että voit asettaa yhden tietyn hiusmallin tiettyyn asukategoriaan, niin miksi edes haluat laittaa "vaikka ponihännän 1 arkisiin JA nutturan 2 arkisiin", eli kaksi hiusmallia kategoriaan, johon ohjeen perusteella on mahdollista laittaa vain yksi?

      Kysymyksessäsi tuntuisi minun mielestäni olevan ristiriita. Joko ohje on oikea, jolloin yrityksesi lienee tuomittu epäonnistumaan - tai ohje on väärä, jolloin sinun pitäisi pystyä laittamaan hiusmallit yhtä aikaa samalle simille. Jälkimmäinen tapaus tuntuu äkkiseltään jotenkin omituiselta. Haluatko tosiaan simillesi kahdet hiukset kerralla? Miksi simin tulisi käyttää sekä ponnaria että myös nutturaa "päällekkäin" ?

      Toinen syy vastaamattomuuteeni oli, että nimimerkki tietäjäRonza oli jo vastannut. Vaikka olin itse sitä mieltä, ettei hänen vastauksensa kenties auttaisi sinua, en osannut väittää sitä vääräksikään, koska en itse käsittänyt asiaa lainkaan. :)

      Lyhyesti, miltä haluat simisi näyttävän pelissä? Jos haluat simillesi SEKÄ poninhännän että nutturan samaan aikaan, olisi minusta löydettävä (tai vaikkapa itse tehtävä) sellainen kampaus ja käytettävä sitä, eikä sovitettava kahta hiusmallia kerralla samalle simille.

    • wilmaaxu

      siis niin meinasin sitä että arkisiin ja esim. uhreilullisiin saisi eri hiukset niin en vaan saa vaikka yritän niin miten teet sen ? :0

      • Ahaa. Tota noin...
        1) Mee simin luontiin (taiks talouden luontiin, jos on uus peli)
        2) valitse ulkonäkö
        3) valitse hiukset JA tarkista ettei oo se "riippulukon kuva" valittuna, vaan se toinen (oisko se nyt sitten enemmän lumihiutaleen näköinen jutska). Jos on lukko, niin se ei anna valita muita hiusmalleja - siin se kait on koko ongelman ydin. Siksi tarttee ottaa lukot pois siinä hiusvalinnassa. Yleensä kerta riittää - ja peli "muistaa" sen valinnan. (!!!)
        4) klikkaa simiä
        5) valitse vaatekategoria (arkiset, juhlakuteet, yö -, urheilukamppeet tms.) ja mee uudestaan kohtaan 3). Jos EI oo lukko päällä, niin peli antaa valita toiset hiukset. :) Muut kamat sitten normaalisti niitten hiusten lisäksi, mut niissähän ei lukitusta muistakseni olekaan.


    • Korjaus edelliseen. Ei tarvii klikata "lumihiutaletta" vaan juuri sitä lukon kuvaketta saadakseen sen hiusten lukituksen pois.

      (Piti kokeilla itsekin, kun en muistanut enää kunnolla - ja voi HITSI, kun tuli upean näköinen simitär. On alkanut jo pikkasen tympästä nuo nelkun kurvipimut ja adonikset, niin kolmosen simi näytti yllättävän raikkaalta. Saattoi vapaasti valita simin pituuden (modit toimivat edelleen) ja meikeissä ja koruissa oli melkein loputtomiin vuosien varrella ladattuja. Vaatteiden haku ja korvisten valinta tosin tuntui kestävän ikuisuuksia, mut olipa kiva taas käväistä ISOSSA maailmassa, ajella omalla autolla merenrantaan tai käväistä missä halusi 3D-kartalla. Ei muuta kun pelaamaan, niin alkaa taas muistua mieleen jokunen kikka ja pääsee jälleen hiukan jyvälle oikeasta meiningistä. Mahtavaa valita tuhannesta vaatekerrasta ja vielä vaikka värjätä ne sävy sävyyn väripyörästä, valita ihan TOIMIVAT luonteenpiirteet ja horoskoopit ja painella vaikka ULKOMAILLE hiukan seikkailemaan. Heh. On tää simittäminen sentään aika kivaa. Taidanpa hankkia RINNETONTIN ja rakentaa sinne 15-kerroksisen talon taiks sit vaan ihan tavallisen TALVIpalatsin.)

    • wilmaaxu

      Kiitos avusta mutta missä kohti se lukko on siinä valinassa kun muistaakseni sielä on vain sellainen vesipisaran näköinen nappi mistä saa suodatettua mutta mielestäni en ole nähnyt tai ainakaan löytänyt sellaista. Jos siinä voisit vielä auttaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2278
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1873
    3. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      24
      1548
    4. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      171
      1530
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      85
      1264
    6. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      184
      1194
    7. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      24
      1120
    8. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      110
      1105
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      942
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      77
      939
    Aihe