Eli kun luon simiä niin siihen tulee infoboxi että voit asettaa yhden tietyn hiusmallin tiettyyn asukategoriaan eli voin laittaa vaikka ponihännän 1 arkisiin ja nutturan 2 arkisiin niin MITEN TUO TEHDÄÄN ? Olen yrittänyt saada sitä onnistumaan mutta ei ole onnistunut, joten voisiko joku tietävä kertoa ja auttaa siinä :)?
APUA THE SIMS 3 SIMINLUONTIIN
10
300
Vastaukset
- tietäjäRonza
sun pitää muuttaa se kategoria sieltä vaatteet-osiosta
- wilmaaxu
Ai miten :0
- tieddoton
Joo olen itse miettinyt samaa ja apu olisi hyvä :/
- wilmaaxu
voisiko joku auttaa hieman enemmän tässä ? 👏🏼
Mahdollisesti voisin olla avuksi, mutten ymmärrä mitä oikeastaan yrität tehdä.
Jos infoboxi kertoo, että voit asettaa yhden tietyn hiusmallin tiettyyn asukategoriaan, niin miksi edes haluat laittaa "vaikka ponihännän 1 arkisiin JA nutturan 2 arkisiin", eli kaksi hiusmallia kategoriaan, johon ohjeen perusteella on mahdollista laittaa vain yksi?
Kysymyksessäsi tuntuisi minun mielestäni olevan ristiriita. Joko ohje on oikea, jolloin yrityksesi lienee tuomittu epäonnistumaan - tai ohje on väärä, jolloin sinun pitäisi pystyä laittamaan hiusmallit yhtä aikaa samalle simille. Jälkimmäinen tapaus tuntuu äkkiseltään jotenkin omituiselta. Haluatko tosiaan simillesi kahdet hiukset kerralla? Miksi simin tulisi käyttää sekä ponnaria että myös nutturaa "päällekkäin" ?
Toinen syy vastaamattomuuteeni oli, että nimimerkki tietäjäRonza oli jo vastannut. Vaikka olin itse sitä mieltä, ettei hänen vastauksensa kenties auttaisi sinua, en osannut väittää sitä vääräksikään, koska en itse käsittänyt asiaa lainkaan. :)
Lyhyesti, miltä haluat simisi näyttävän pelissä? Jos haluat simillesi SEKÄ poninhännän että nutturan samaan aikaan, olisi minusta löydettävä (tai vaikkapa itse tehtävä) sellainen kampaus ja käytettävä sitä, eikä sovitettava kahta hiusmallia kerralla samalle simille.- wilmaaxu
siis niin meinasin sitä että arkisiin ja esim. uhreilullisiin saisi eri hiukset niin en vaan saa vaikka yritän niin miten teet sen ? :0
Ahaa. Tota noin...
1) Mee simin luontiin (taiks talouden luontiin, jos on uus peli)
2) valitse ulkonäkö
3) valitse hiukset JA tarkista ettei oo se "riippulukon kuva" valittuna, vaan se toinen (oisko se nyt sitten enemmän lumihiutaleen näköinen jutska). Jos on lukko, niin se ei anna valita muita hiusmalleja - siin se kait on koko ongelman ydin. Siksi tarttee ottaa lukot pois siinä hiusvalinnassa. Yleensä kerta riittää - ja peli "muistaa" sen valinnan. (!!!)
4) klikkaa simiä
5) valitse vaatekategoria (arkiset, juhlakuteet, yö -, urheilukamppeet tms.) ja mee uudestaan kohtaan 3). Jos EI oo lukko päällä, niin peli antaa valita toiset hiukset. :) Muut kamat sitten normaalisti niitten hiusten lisäksi, mut niissähän ei lukitusta muistakseni olekaan.
Korjaus edelliseen. Ei tarvii klikata "lumihiutaletta" vaan juuri sitä lukon kuvaketta saadakseen sen hiusten lukituksen pois.
(Piti kokeilla itsekin, kun en muistanut enää kunnolla - ja voi HITSI, kun tuli upean näköinen simitär. On alkanut jo pikkasen tympästä nuo nelkun kurvipimut ja adonikset, niin kolmosen simi näytti yllättävän raikkaalta. Saattoi vapaasti valita simin pituuden (modit toimivat edelleen) ja meikeissä ja koruissa oli melkein loputtomiin vuosien varrella ladattuja. Vaatteiden haku ja korvisten valinta tosin tuntui kestävän ikuisuuksia, mut olipa kiva taas käväistä ISOSSA maailmassa, ajella omalla autolla merenrantaan tai käväistä missä halusi 3D-kartalla. Ei muuta kun pelaamaan, niin alkaa taas muistua mieleen jokunen kikka ja pääsee jälleen hiukan jyvälle oikeasta meiningistä. Mahtavaa valita tuhannesta vaatekerrasta ja vielä vaikka värjätä ne sävy sävyyn väripyörästä, valita ihan TOIMIVAT luonteenpiirteet ja horoskoopit ja painella vaikka ULKOMAILLE hiukan seikkailemaan. Heh. On tää simittäminen sentään aika kivaa. Taidanpa hankkia RINNETONTIN ja rakentaa sinne 15-kerroksisen talon taiks sit vaan ihan tavallisen TALVIpalatsin.)- wilmaaxu
Kiitos avusta mutta missä kohti se lukko on siinä valinassa kun muistaakseni sielä on vain sellainen vesipisaran näköinen nappi mistä saa suodatettua mutta mielestäni en ole nähnyt tai ainakaan löytänyt sellaista. Jos siinä voisit vielä auttaa :)
http://www.carls-sims-3-guide.com/info/create-a-sim/hair.php (kohta 4 eka kuvassa - toivottavasti tää linkki ei hajoa kuten joskus tällä sivulla tahtoo käydä)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462362Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648