APUA THE SIMS 3 SIMINLUONTIIN

wilmaaxu

Eli kun luon simiä niin siihen tulee infoboxi että voit asettaa yhden tietyn hiusmallin tiettyyn asukategoriaan eli voin laittaa vaikka ponihännän 1 arkisiin ja nutturan 2 arkisiin niin MITEN TUO TEHDÄÄN ? Olen yrittänyt saada sitä onnistumaan mutta ei ole onnistunut, joten voisiko joku tietävä kertoa ja auttaa siinä :)?

10

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietäjäRonza

      sun pitää muuttaa se kategoria sieltä vaatteet-osiosta

    • wilmaaxu

      Ai miten :0

    • tieddoton

      Joo olen itse miettinyt samaa ja apu olisi hyvä :/

    • wilmaaxu

      voisiko joku auttaa hieman enemmän tässä ? 👏🏼

    • Mahdollisesti voisin olla avuksi, mutten ymmärrä mitä oikeastaan yrität tehdä.
      Jos infoboxi kertoo, että voit asettaa yhden tietyn hiusmallin tiettyyn asukategoriaan, niin miksi edes haluat laittaa "vaikka ponihännän 1 arkisiin JA nutturan 2 arkisiin", eli kaksi hiusmallia kategoriaan, johon ohjeen perusteella on mahdollista laittaa vain yksi?

      Kysymyksessäsi tuntuisi minun mielestäni olevan ristiriita. Joko ohje on oikea, jolloin yrityksesi lienee tuomittu epäonnistumaan - tai ohje on väärä, jolloin sinun pitäisi pystyä laittamaan hiusmallit yhtä aikaa samalle simille. Jälkimmäinen tapaus tuntuu äkkiseltään jotenkin omituiselta. Haluatko tosiaan simillesi kahdet hiukset kerralla? Miksi simin tulisi käyttää sekä ponnaria että myös nutturaa "päällekkäin" ?

      Toinen syy vastaamattomuuteeni oli, että nimimerkki tietäjäRonza oli jo vastannut. Vaikka olin itse sitä mieltä, ettei hänen vastauksensa kenties auttaisi sinua, en osannut väittää sitä vääräksikään, koska en itse käsittänyt asiaa lainkaan. :)

      Lyhyesti, miltä haluat simisi näyttävän pelissä? Jos haluat simillesi SEKÄ poninhännän että nutturan samaan aikaan, olisi minusta löydettävä (tai vaikkapa itse tehtävä) sellainen kampaus ja käytettävä sitä, eikä sovitettava kahta hiusmallia kerralla samalle simille.

    • wilmaaxu

      siis niin meinasin sitä että arkisiin ja esim. uhreilullisiin saisi eri hiukset niin en vaan saa vaikka yritän niin miten teet sen ? :0

      • Ahaa. Tota noin...
        1) Mee simin luontiin (taiks talouden luontiin, jos on uus peli)
        2) valitse ulkonäkö
        3) valitse hiukset JA tarkista ettei oo se "riippulukon kuva" valittuna, vaan se toinen (oisko se nyt sitten enemmän lumihiutaleen näköinen jutska). Jos on lukko, niin se ei anna valita muita hiusmalleja - siin se kait on koko ongelman ydin. Siksi tarttee ottaa lukot pois siinä hiusvalinnassa. Yleensä kerta riittää - ja peli "muistaa" sen valinnan. (!!!)
        4) klikkaa simiä
        5) valitse vaatekategoria (arkiset, juhlakuteet, yö -, urheilukamppeet tms.) ja mee uudestaan kohtaan 3). Jos EI oo lukko päällä, niin peli antaa valita toiset hiukset. :) Muut kamat sitten normaalisti niitten hiusten lisäksi, mut niissähän ei lukitusta muistakseni olekaan.


    • Korjaus edelliseen. Ei tarvii klikata "lumihiutaletta" vaan juuri sitä lukon kuvaketta saadakseen sen hiusten lukituksen pois.

      (Piti kokeilla itsekin, kun en muistanut enää kunnolla - ja voi HITSI, kun tuli upean näköinen simitär. On alkanut jo pikkasen tympästä nuo nelkun kurvipimut ja adonikset, niin kolmosen simi näytti yllättävän raikkaalta. Saattoi vapaasti valita simin pituuden (modit toimivat edelleen) ja meikeissä ja koruissa oli melkein loputtomiin vuosien varrella ladattuja. Vaatteiden haku ja korvisten valinta tosin tuntui kestävän ikuisuuksia, mut olipa kiva taas käväistä ISOSSA maailmassa, ajella omalla autolla merenrantaan tai käväistä missä halusi 3D-kartalla. Ei muuta kun pelaamaan, niin alkaa taas muistua mieleen jokunen kikka ja pääsee jälleen hiukan jyvälle oikeasta meiningistä. Mahtavaa valita tuhannesta vaatekerrasta ja vielä vaikka värjätä ne sävy sävyyn väripyörästä, valita ihan TOIMIVAT luonteenpiirteet ja horoskoopit ja painella vaikka ULKOMAILLE hiukan seikkailemaan. Heh. On tää simittäminen sentään aika kivaa. Taidanpa hankkia RINNETONTIN ja rakentaa sinne 15-kerroksisen talon taiks sit vaan ihan tavallisen TALVIpalatsin.)

    • wilmaaxu

      Kiitos avusta mutta missä kohti se lukko on siinä valinassa kun muistaakseni sielä on vain sellainen vesipisaran näköinen nappi mistä saa suodatettua mutta mielestäni en ole nähnyt tai ainakaan löytänyt sellaista. Jos siinä voisit vielä auttaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      148
      6362
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      73
      5274
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3695
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3300
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      126
      2530
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2296
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2058
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1436
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1228
    Aihe