Isä ei huomioi poikaansa

huoltamurhettaäidillä

Olemme uusioperhe, miehen lapset asuvat jo omillaan. Meidän yhteinen poika, 15 v. asuu kotona. Isän ja pojan välit ovat sitä, että vaihdetaan pari sanaa päivässä. Poika viihtyy huoneessaan omissa oloissaan kavereiden kanssa pelaillen ja chattaillen. Lapsemme on kiltti, hiljainen ja menestyy koulussa hyvin. He eivät tee koskaan yhdessä mitään. Tänään oli sovittu, että lähtevät yhdessä tytärpuolen luokse viikonlopuksi, hoitamaan hänen lapsia jotka ovat miehelleni kaikki kaikessa - onhan hän nyt pappa. Poikamme tuli koulusta ajoissa että pääsee mukaan, mutta isäpä lähti omia aikojaan eikä ottanut lasta mukaan. Eikä ollut ensimmäinen kerta, kun pyynnöistäni huolimatta (yritän kehottaa nätisti viettämään isä-poika -aikaa) hän selittämättä mitään lähtee mökille, lenkille, kaupunkiin ja minne milloinkin mutta jättää pojan huomiotta ja sanomatta mitään ja lähteekin yksin. Lapsi on taas pettynyt ja joudun lohduttelemaan. Mitä tämmöinen käytös on? En voi ymmärtää mieheni välinpitämättömyyttä!

5

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siitäpässaitrikkoja

      Niin siinäpäs näet, kun rikkoo toisten perheen ei voi muuta odottaa. ja kun vielä teit lapsenkin salaa, niin miksi vahinko lapsesta pitäisi välittää? Hyvä vanha kikka pitää mies, kun tekee beibin. Nyt saat huomata, miten tärkeitä miehen omat lapset on, ne jotka rakkaudella on tehty.

      Olisit ajatellut ensin ennenkuin rikot ja tahallasi salaa haluat paksuksi. Hähhäää olen niin iloinen että mies ymmärtää miten olet ku...nut häntä.
      Ne ekat lapset ovat ne tärkeimmät, hoivaa nyt itse sitä lasta jonka itse olet halunnut, salaa!

    • Qifl

      Nii herää kanssa kysymys että oliko se teidän yhteinen lapsi todellakin molempien tahdota tehty.. Tosiaan hyvin monesti on niin että ne ekat on niitä ykkösiä ja varmasti haluttuja. Jos miehesi koki että oma lapsiluku on jo täysi ja mahdollisesti halusi jo alkaa elää omaa elämäänsä .. Ja nyt hänellä on jo lapsenlapsiakin. Harmillista että yhteinen pokanne ei saa huomiota isältään:(

    • anteenivastaus

      Miksi sinun pitää puuttua isän ja pojan väleihin? Ne on mitä ne on.

    • häpeeihminenjapaljon

      Kun rikkoo ja tekee lapsen salaa mieheltä ei voi muuta odottaa.
      Mies antaa ymmärtää ettei pidä tavastasi jolla kiinnitit hänet taas pikkulasten maailmaan ja makselemaan elareita. Sun vika, ja mies joutuu siitä maksamaan, häpee ihminen.
      Pakotit toisen maksamaan sulle viinarahaa.

    • pwowww

      Oletko ilman suuttumusta yrittänyt miehesi kanssa keskustella aiheesta? Eli onko hän päässyt kertomaan, miksi suhtautuu lapseen niin?
      Miten mies suhtautui muihin lapsiinsa, kun on heidän kanssa asunut? Monille vanhemmuus on sitä, että kaikki on ok, jos vaan lapse saa ruokaa ja vaatteet. Piste. Ja sitten kun tulee lapsenlapsia, niin sitten ihaillaan ja paijataan... Ovat sitten eri asia, kuin oman lapset. Tämä on typerää, mutta harmillisen tyypillistä. Om äitini on esimerkkitapaus. Kun itse olin lapsi, niin äitini ei koskaan tehnyt kanssani mitään. No, ostoksillä käytiin, ja äiti oli äkäinen sielläkin. Ei meillä ollut läheiset välit koskaan. Mutta nyt kun minun perheessäni on 3 lasta, niin heille äitini on uskomattoman upea mummo! Veljeni perhe asuu vielä lähempänä, ja veljeni lapsia äitimme käy hoitamassa viikottain. Ihailee kaikkia lapsenlapsiaan (myös lapsipuoltani, vaikka biologista sidettä ei ole), joten on oikeasti upea mummo. Äitinä hän oli lähes surkimus... Hoiti vain välttämättömyydet. Miksikö? En tiedä. Ja tuskin kukaan häneltä kysyi tai häntä herätteli, kun me veljeni kanssa olimme lapsia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      97
      1625
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      420
      1041
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      962
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      782
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      762
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      81
      689
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      665
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      661
    Aihe