Mikäkän voisi olla vika? Systeemi on kokonaan mykkä. En löytänyt tuohon sulakettakaan. Onkohan kallista korjauttaa? Almera 96
almeran lämmityslaite ei toimi
jaska
66586
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Siis auto ei lämpene, vai puhallin ei toimi? Puhaltimen moottorille pitäisi kyllä löytyä sulake. Jos sulake on ehjä, tsekkaa vastus ja moottori. Ei kovin kallista korjauttaakkaan.
no, systeemi oli totaalisen mykkä eli ei pihaustakaan, ei kylmää eikä kuumaa
Tänään taas käynnistin auton ja normaalisti puhalsi, vaikka eihän toi koskaan mitään tosi kuumaa puhalla. Ota tosta sitten selvää
Joko olis menny hiilet loppuun puhaltimen moottorista?
Kopauttaminen puhaltimeen auttaa usein.
siis lähinnä paikallistamaan vian.
Puhallin toimii mutta ei puhalla lämmintä vaikka moottorin lämpö on normaali
Yleensä läppävika. ; )
Eli ilman suuntausta kääntelevät ohjausläpät eivät syystä tai toisestä käänny, vaan ovat jämähtäneet kylmäasentoon ottamaan ilmaa kabiiniin suoraan ulkoa, ohi lämmityskennon.
Hae netistä korjausopasta ja/tai hae apua automerkin omilta foorumeilta tahi käänny suosiolla suoraan ammattilaisen puoleen.