Mitä pitäisi osata?!

Ehkätulevakokki

Eli siis mitä pitäisi osata jos menee opiskelemaan kokiksi? Riittääkö jos on kiinnostunut alasta ja osaa tehdä perus ruuat ilman reseptejä? Mitä kannattaisi opetella ennen ammattikouluun menoa? Kiitos vastauksista jo etukäteen!

6

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niinnni

      Ei periaatteessa tarvitse tietää paljon mitään, siellä lähdetään ihan perusasioista liikkeelle:) Oma kiinnostus alaa kohtaan on se tärkein juttu!!
      Toki on hyvä, jos sulla on jotain perustaitoja jo hallinnassa, se varmaan vähentää jännitystä ja luo hyvää pohjaa👍

    • kookookki

      Jos osaat keittää perunat niin ettei ne hajoa tai jää raaoiksi taidat olla edellä puolia ekan vuoden opiskelijoista. Ne sitten vaihtaakin linjaa suurimmaks osaksi, jäljelle jää ne joita ala oikeasti kiinnostaa.
      Ihan perus taidot, eli miten keitetään ja paistetaan auttaa alkuun ihan hyvin ja sitten voi keskittyä laitteiden käytön opiskeluun.

    • Anonyymi

      Hain itse äskettäin kokki kouluun. Tulin myös valituksi. Olen alan vaihtaja. Olen aikaisemmin toiminut puutarhurina/viherrakentajana. Työ on sisältänyt n8-12h aikana yli 25 tonnin kivimäärän siirtämistä ja joskus enemmän kesähelteillä täydet suojavaatteet päällä. Tai ennen 40kg nykyään 20kg kalkkisäkkien siirtelyä pehmeällä mullalla useiden hehtaareiden alalle ja tämän jälkeen yli 75kg jyrän vetelyä samalla pinnalla. Myöhemmin sain useampia projekteja hallittavaksi ja näiden välillä silti samaa homma tehden. Nyt kun kroppa alkaa sanomaan ei niin päätin vaihtaa alaa. Tuleeko äkkistoppi vai onko työ edes vähän kevyempää ? Tykkään kuitenkin vaihtelusta ja haasteista ja myös liikkumisesta. Ruokaa olen aina rakastanut tehdä olen yleensä kasvattanut kaikki raaka aineet itse. Lihoja ja maitoja myöden.

    • On aina eduksi, jos osaa lukea ja laskea peruslaskutoimituksia.

      • Anonyymi

        Lukea osaan. Tilanneluku riippuu Alkon määrästä. Insinöörejä/mestareita en koska juttu vaihtuu tunnin välein. Matikka juu niin kauan kun pysytään suhteellisuusteorian sisällä. 😏


    • Anonyymi

      Se riittää kun poliisin nurkan parhaan väkivallan jaon osaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4774
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      108
      2220
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1258
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1246
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      493
      1059
    Aihe