Kaupunkihan päätti pelastaa Hopealinjan ja osti siitä osan, että toiminta pystyy jatkumaan. Juha Isosuon mukaan toimiva joukkoliikenne ja saavutettavuus on kaupungille tärkeitä asioita ja oston kriteerit. No kaipa aatteli, että kun ei junalla enää pääse niin sitten laivalla prkl.
Kaupungin sivulla ei kuitenkaan näy kaupungin omistaman linjan aikatauluja missään?
Kaupungin sivulla ei kuitenkaan näy kaupungin omistaman linjan aikatauluja missään?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Aikatalut löytyy tuolta
https://www.hopealinjat.fi/reittiliikenne/
Ensi kesänä tulee joku kilpaileva laivayhtiö joka tekee mm. Turengin risteilyjä.
Käykö Häpeälinja Tapahtumattomuuspuistikossakin?
Oikein raikas idea!!
Hiljaa Mervi! Vai Sariko se positiivaa ja kuppaa samalla siitä "pienen" palkkion työläisten pusiista.
Mielenkiintoista. Mistä lähtien kaupunki tälläisiä bisneksiä on ottanut hoitaakseen? Eipä ihme että talous sukeltaa.
Aloitus olikin jo persutasoa aikataulujen osoitteen osalta.
Ja kaupunki myi sähkölaitoksen nimenomaan sillä verukkeella, että tällainen toiminta ei kuulu kaupungin bisneksiin. Mutta jotain laivayhtiöitä on varaa ostaa?
Kyllä kaupungin tulee aina sponssata verorahoilla hyvien kaverien ja ystävien firmoja. Ostatettiinhan kaupungilla Aulangon läheltä täysin arvotonta ja rakennuskelvotonta Vanajaveden lettomaata miljoonalla eurolla golf-yhteisöltä. Näin saatiin golfin pelaajille rahaa kivan ja siistin klubirakennuksen rakentamiseen. Onneksi sentään Juha älysi jäävätä itsensä ulos lopullisesta äänestyksestä, mutta hyvin homma oli valmisteltu. Pisteet siitäkin taas Hämeenlinnan hallinnolle