Mistä sais DNA logon? kun puhelimessa sattuu olemaan vieläkin Telian teksti.
Mistä logo DNA?
Denalainen
291002
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
että koska itsekään en löytänyt pelkkää tekstiä sisältävää dna-logoa niin kyhäsin Nokia Logomanagerilla tekstilogon ja tuuppasin sen kaapelin avulla puhelimeen. Noita graafisempia dna-logoja kyllä löytyy Buumistakin, siis niitä jotka muistuttaa dnan liikelogoa.
Sittemmin tosin mä vaihdoin siihen liittymään sim-kortin ja uudessa kortissa dna-teksti oli valmiina.
Unohdin kysellä puhelimes mallia, kävin etsiskelemässä logoja Buumilta ja Jippiiltä mutta 3210:iin, sulla lienee kuitenkin uudempi känny ja mahdollisesti värilogot? Jos asialla ei ole kovin kiire niin voisin väsäillä Buumin editorilla logon jonka sit voisin laittaa tilauskoodina tänne, mut vaan mustavalkologon, värilogoja en osaa tehdä. Jos kelpaa?
Tällä hetkellä mulla on 5210 eli ei ole värinäyttöä.
Sulla taitaa olla aika vanha sim-kortti puhelimessasi. Jos esim. "hukkaisisit" nykyisen simmisi, niin saisit hankittua dnalta uuden sim-kortin, jossa teksti "dna" on jo valmiina. Yritin etsiä dnan logoa, mutta varsinaista logoa ei löytynyt, tosin kuvaviestinä löytyi:
Ja linkki on: http://www.buumi.net/kuvaviestit/?tilauskoodi=DNAX
yhden logon takia hankkia uutta sim-korttia. Sen lisäksi mulla tulee siihen 5 sekunnin päästä näytönsäästäjä päälle.
Kävin juuri tekemässä tekstilogon Buumiin, se on mustavalkologo ja sen voi tilata joko koodilla:
TILAUSKOODI:
LOGO DNATEKSTI
(muista väli)
Lähetä viesti numeroon 17277 (0,95 €/kpl).
Tai jos LOGO käsky ei auta tallentamaan niin sitten LOGO2 käsky toimii. Uskoisin että sun kannattaa suoraan käyttää tota LOGO2 käskyä koska noi Telian vanhat kortit "roamaa" Finnetin verkossa ja roamauksessa ei auta normaalilogotilaus.
Eli jos meni sekavaks, lähetä seuraava tekstari yllä mainittuun numeroon
LOGO2 DNATEKSTI
edes kirjoittanu dna isoilla kirjaimilla.
Siinä lukee edelleen aluksi Telia ja sitten vaihtuu dna:ksi.
Sori. Ne pienet kirjaimet ihan vaan siksi että 044 dna-kortissa tuo dna lukee pienillä kirjaimilla. Siis toisin sanoen "matkin" 044 dna-kortin tekstiä. :)
No sitten sori. Se ei taida noissa uudemmissa kapuloissa toimia samalla tavalla kuin vanhoissa. Tai sitten se vaatii sen LOGO2 tilauksen, siis muuten sama kuin normaali logotilaus mutta LOGO-sanan tilalla LOGO2. Tuo 2 tuossa perässä, tehty juuri noille "roamaaville" korteille.
Ei LOGO2:kaan telia teksti häviä.
Sitten noi logosysteemit toimii ihan eri tavalla kuin noissa vanhoissa 3xxx-sarjan kapuloissa. Sitten en tiedä mitä tuolle vois tehdä, sori.
Kiitos avusta kuitenkin.
Hei nm.Yks vaan, sä tosiaan omistat dna-kortin, kun mä ajattelin, että sä et sellaista omista, ja menet tekemään logon ISOILLA kirjaimilla.
Ja sinä, dnalainen, eikö se Telia-logo miellytä?
Onko se sun liittymäsi, vanha dna Prepaid?
Mullakin oli se silloin aluksi, mutta päätin kokeilla uuden kortin ominaisuuksia.
Uusi kortti on paljon hienompi ulkonäöltään, kuin vanha Telian kortti, uudessa dna-kortissa, voit asettaa puhelurajoituksen sykäysmäärän, ja uudessa kortissa on viestiasetuksissa, enemmän niitä asetusprofiileja, kuin niissä vanhoissa korteissa.
Joten suosittelen sulle, että hankit uuden kortin, ja jos käytössäsi on Prepaid, taitaa sinulle tulla halvemmaksi ostaa kokonaan uusi liittymä, koska kortin uusiminen dna:n toimesta, maksaa: 8,25€.
Toisaalta Prepaidissa on kortin viimeinen käyttöpäivä, ja jos olet rekisteröinyt liittymäsi, odotat vain käyttöajan loppuun, niin dna Telia, uusi korttisi sitten veloituksetta, uudeksi dna-kortiksi.
Nuo logosysteemit eivät oikein toimi missään puhelinmalleissa hyvin, joten suosittelen sulle jotain edellämainituista tavoista.
Miksi joku jolla on ollut dna Prepaid-liittymä käytössään jo useita vuosia telian ajoilta, ostaisi uuden liittymän vain koska näytössä lukee telia? Tyhmäähän se olisi vaihtaa numero pelkästään näytön tekstin takia. Numerokin vaihtuisi.
Jos olet jo rekisteröitynyt dnan asiakkaaksi, voit vaihtaa uuden sim-kortin 8,25e maksua vastaan.
Kuten nimim. dna jo mainitsi, sinun kannattaa ensiksi tarkistaa, koska on liittymäsi sim-kortin viimeinen käyttöpäivä. Jos et muista/ aloituspakkaus ei ole tallessa, ota yhteyttä asiakaspalveluun. Dna uusii rekistöreityneiden Prepaid-asiakkaidensa sim-kortit ilmaiseksi ennen simkortin viimeistä käyttöpäivää.
Ehkä juuri näin olisikin parasta.
Pitää vanha numero, ja maksaa vaihtomaksu, jos haluaa toisen tekstin.
Itse vain halusi kokeilla uudenkortin ominaisuuksia, koska vanha FI 2G TELIA-teksti ei nyt oikein sopinut puhelimeni näytölle.
Yön jälkeen Telia teksti oli hävinny kokonaan.
Sama numerohan säilyy halutessa vaikka vaihtais koko liittymän.
Mitäs höpiset? Ei kai niitä SIM-kortteja tarvii vaihtaa jos ei entisessä ole mitään vikana? Missään ei mainita mistään viimeisestä käyttöpäivästä. Tiedätkö mistä puhut?
Eihän sitä tarvitse vaihtaa, ellei halua ylläolevassa viestissäni mainitsemia lisäominaisuuksia, tai ellei kortissa ole vikaa.
Katso Prepaid-myyntipakkauksen pohjaa, siellä näkyy pakkauksen sisältämän SIM-kortin viimeinen käyttöpäivä (tällä hetkellä myytävissä pakkauksissa: vuoden 2008 loppu).
Jos sinulla ei ole ko. pakkaus tallessa, voit saada SIM-kortin vanhenemispäivän 041-asiakaspalvelusta.
Hyvä, jos se logojuttu sittenkin toimi!
Ole ylpeä dna-liittymästäsi.
Ei laskutusliittymän kortti vanhenekaan, tuossa olikin kyse Prepaidin kortista joka tosiaankin vanhenee. Itse vaihdoin sen ex-telia/nyk. dna kortin ihan vaan huvikseni, ja....osin siksi että mäkin halusin karistaa vanhat Telian jäänteet pois. :) Tuli vaihdettua liittymätyyppikin ennen kortin sim-vaihtoa, ennen oli Mini (ex-Telia Plus-liittymä), nykyisin tuo liittymätyyppini on Helmi.
Jos siellä on jossain viimeinen käyttöpäivä niin kai sen sitten on pakko vaihtaa?
Sen verran tosta Prepaid-kortin vaihtamisesta kommentoin, jos on siis rekisteröitynyt niin voi vaihdattaa sim-kortin, taitaa mennä tosin maksu kuten tuossa jo todettiin. Jos taas ei ole rekisteröitynyt niin pitää hommata uusi liittymä. Yleensä ne parasta ennen-päiväykset on aika pitkällä, ainakin 3-4, ehkä 5 vuoden päässäkin. Joten ihan heti paniikkia ei luulisi tulevan.
Tietääkö dna-prepaidin omistaja, että onko siinä uudessakin sim-kortissa parasta ennen päivämäärä, jonka dna lähettää sen vanhaksi menevän sim-kortin tilalle?
Oliks toi provo? Vai kehtaaksä IHAN oikeesti laittaa kännyys DNA-logon? No haloo hei! Kaikki kotona?
provoilet itse! Vaikka itse vihaat dnata, moni muu tykkää siitä!
Silloin kun numeronsiirto ei ollut vielä mahdollista, niin monet soneralaiset ja elisalaiset tuttuni tilasivat kännykkänsä näytölle dna logon.
Kun numeronsiirto tuli mahdolliseksi he siirsivät numeronsa oitis dnalle.