Tietääkö joku hyviä linkkejä tai muuten vaan mineraalivillasta ja sen kulkeutumisesta huoneilmaan.
Miten asiaa voisi tutkia, jos epäilee ongelmaa? Löysin netistä sellaisen tiedon, että usein mineraalivilla kulkeutuu ilmanvaihtokavavien kautta. MIten se on mahdollista? Onko silloin kanavistossa silloin aukkoja?
Miten asiaa voisi tutkia, jos epäilee ongelmaa? Löysin netistä sellaisen tiedon, että usein mineraalivilla kulkeutuu ilmanvaihtokavavien kautta. MIten se on mahdollista? Onko silloin kanavistossa silloin aukkoja?
Vastaukset 5
Vanhimmat
...Syy äänenvaimentimista, joissa täyteaineena ja eristyksenä mineraalivillaa jossain muodossa.
joutuvan huoneilmaan esim. oktalon yläpohjasta, kun sitä laitetaan hulvattomasti jokapaikkaan paneelikaton yläpuolelle, eukä kattoa tiivistetä mitenkään. Kun aukaisee oven ulospäin huoneesta syntyy alipaine, joka melkovarmasti pölläyttää vähän villoja. Höyrysulun takana oleva villa tuskin pölyää, mutta sitä tungetaan vielä kerros alapuolellekin paljaaltaan. Tästä ei kai ole tieteellistä tutkimusta, mutta mututuntuma sanoo näin.
lähteeksi on todella usein mainittu äänenvaimennin. Usein erityisesti toimistorakentamisessa kuitenkin lähteenä on kanavien paloeristys, alaslasketut katot tai kattoon asennettu akustiikkalevy ja varsinkin niiden asentamisessa syntynyt jäte, jota sitten luullaan äänenvaimentimesta tulleeksi.
Toimisto-/julkisessa rakentamisessa muistaakseni asia on tutkittukin, ei asuntopuolelta, joskin esim Kaprakan ilmanvaihdon ja sisäilman kunnon selvittämisen yksi kohde on aina äänenvaimennin.
Äänenvaimentimia vaimennusmateriaaliltaan on yleisesti kolmea perustyyppiä:
- mineraalivilla lasikuitumatolla pinnoitettuna tai ilman
- jokin muu materiaali kuin mineraalivilla esim IVK-Tuotteen Dacron
- ohuella muovikalvolla ja reikälevyllä päällystetty vuorivilla.
Noista vain tuo ensimmäinen ilman pinnoitetta on materiaali, josta haitallista pölyä voi enemmälti irrota.
Laitosta ensi kertaa käynnistettäessä saattaa kanaviston sisään jostain joutunut villapöly aiheuttaa haittaa, mutta puhtausluokitusten/-vaatimusten myötä tämä ilmiö on oleellisesti vähentynyt.
Asuntopuolella käytettävissä äänenvaimentimissa on niin pienet nopeudet, että niistä villapölyn irtoaminen haitallisessa määrin ei ole todennäköistä.
Kiitos seikkaperäisestä selvityksestäsi. Onko tietty vaimenninmalli kytköksissä tiettyyn iv-konemalliin, vai käykö mikä tahansa malli mihin tahansa koneeseen?
Jos nyt ongelma OLISI vaimentimisesta irtoava mineraalivillapöly, miten vaimentimien paikan voisi löytää kanavistosta ja vosiko sellaisen vaihtoa ajatella. Siis kuinka työlästä se olisi, JOS...
Netistä löytämäni tieto koski jotain turkulaisfirmaa, jossa vaimentimet oli päällystetty muovilla pölyn irtoamisen estämiseksi.
..Piirrustusten mukaan vaimentimia löydy,niin muistaakseni otollisin paikka niille on mahdollisimman lähellä äänilähdettä eli iv-konetta. Jos ei sieltäkään löydy, niin sitten ei varmaan muu auta kuin penkoa.