Olen käynyt 3 x Kairossa. Matkani pääkohteet- ja tarkoitukset ovat olleet Gizan pyramidit ja Kairon kansallismuseo. Tunnen suurta kiinnostusta sen aikaista salaisuuksien verhoamaa kulttuuria kohtaan.
En voine sanoa mitään oppineeni mutta olenpahan ainakin omin silmin nähnyt kaikki nuo mahtavat muinaisjäänteet.
Joka käyntikerralla olen saanut valtaisan ja hyvin kiusallisen vatsataudin. Kunpa voisinkin vain naureskella asialle mutta kahdesti olen joutunut turvautumaan sairaalan apuun ja sairaslomalle työtehtävistäni suomessa.
Neljättä kertaa en sinne enää uskalla mennä.
Uusina uhkakuvina ovat lisäksi muslimien hirmuteot paikallisia ja vierailevia kristittyjä kohtaan.
Rantalomakohteet saattaisivat olla turvallisempia mutta eivät tietenkään täyttäisi kulttuurin nälkääni.
Faraon kirous.
OnneksiOnInternet
2
724
Vastaukset
- Oksettavapaikkaegypt
Sulla ollu hyvä säkä. Ekalla kerralla paskoin ja oksensin verta viikon, toisella kerralla 2viikkoa teholla ja ambulanssilennolla kotia!! Ei enää ikinä tuohon persläpeen. Pari viikkoa niin lähden tutustumaan toisenlaisiin pyramiideihin maya kulttuuriin..!
- VoiHyväJumalani
Egyptiin ei voi enää valkoinen turisti mennä.
Hengenlähtö on aivan todennäköistä; muslimit teurastavat siellä kristittyjä päivittäin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3519393Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat885852Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3645432SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden943823Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33232Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien662803Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal722777Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,52563Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72498- 1132466