Split tukikohtana

suunnitellaan_taas

En ole koskaan käynyt Kroatiassa ja nyt voisi kokeilla. Ajankohta syyskuun alussa, silloin on vielä lämmintä, mutta onko kokemusta siitä, voiko olla myös sadepäiviä?

Pääseekö Splitistä julkisilla kulkuneuvoilla Mostariin tai Sarajevoon tai kumpaankin? Ihan vain päiväseltään. Muita suositeltavia retkikohteita? Split itsessään ei varmaankaan riitä koko viikoksi, pitää olla vaihtelua. Rannalla makoilu ei kiinnosta kuin ehkä puoli tuntia kerrallaan, meri toki on kaunis elementti muutoinkin.

Matkavinkkejä otetaan vastaan muutoinkin. Toki niitä löytyy netistä, mutta omat kokemukset kiinnostavat enempi. Autoa emme aio vuokrata. Eli siis julkisilla mennään minne sitten mennäänkin. Paikan päällä voi tietenkin käyttää taksia. Onkohan niissä mittarit?

Totesin, että vaikka Kroatia onkin EU-maa, niin eihän siellä euro ole virallinen valuutta. Jos menee Bosnia-Herzegovinan puolelle, niin sinnekin täytyy varmaan ottaa sen maan omaa valuuttaa.

6

628

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Menolippumenolippu

      Ihan vinkkinä vaan. Osta pelkkä menolippu.

    • kotkaperhe

      Suosittelen lämpäimästi Kroatiaa. Turkoosi kirkas vesi, jylhät vuoristot, ok ruoka. Syyskuussa voi sataa niinkuin muulloinkin. Silloin on vielä lämmintä ja usein hienoja päiviä. Splitistä pääsee julkisilla kulkuneuvoilla esimerkiksi Mostariin. Se on helppoa, mutta rankkaa. Suosittelen matkanjärjestäjien retkiä, jotka eivät ole niin rankkoja. Kroatissa raha on kuna ja eurot käy mm. Montenegrossa. Suosittelen veneretkiä mm. Hvar, Brac...Kansallispuistot kuulemma upeita vesiputouksia, maisemia.
      Itse olen lähdössä 6 viikon päästä Kroatiaan Dubrovnikiin tällä kertaa ja Montenegroon.

    • sryjyjsyt

      Trogir on hyvä päiväkohde ja lähelläkin.

    • a-antti

      suunnitellaan_taas,
      Suosittelen myös järjestettyä matkaa, ellette tosiaankaan aio vuokrata autoa. Mostariin itse ajaen menee reilu pari tuntia ja Sarajevoon noin neljä. Takaisinkin on yleensä tultava, joten Sarajevon reissusta tulee rankka (vrt. edellä kotkaperhe).

      BiH -maan virallinen valuutta on "Marka", joten voitte taas ostaa markalla ;-) Kroatialaiset maksavat näädännahoilla; kuna = näätä. Montenegrossa eurot eivät pelkästään "käy", vaan ovat valtion virallinen maksuväline. Tehtävä: selvittäkää miksi!

      Splitistä lähikohteita
      - Solin - areenan ja 1200-luvun kirkkojen rauniot, sarkofagit - 4km
      - Trogir, jo mainittukin, liekö 10..15km
      - Krka -luonnonpuisto 40km
      - Kornatin luonnonpuisto, kalliosaari ja sen naapurisaari
      - Sibenik - ainakin maailmanperintökirkko - 30km
      - Omis - huikeat maisemat ja vuoresta tuleva joki, kanjoni, hiekkarantaa kuulemma - 20km
      - Lähisaaristo ehdottomasti - vuorolautat: jadrolinija.hr

      Jos uskallatte ajaa autoa Tampereella, en näe miks'ette myös Kroatiassa. Toki täytyy sielläkin tietää mihin on menossa, ja lukutaito auttaa kummasti ;-)

      Hyvät ennakkosuunnitelmat mahdollistavat stressittömän loman, tai ainakin vähentävät. Suunnitelmien teko on jo puoli matkaa (eikös: "hyvin suunniteltu on puoliksi tehty"?) - itse asiassa, tämähän tuplaa matkan keston - eikö?
      Suunnitelmia ei kannata orjallisesti nodattaa, ne antavat vain hyvän pohjan ex-tempore -jutuille ja estävät mahdollisen turhauttavan tyhjäkäynnin. Suunniteltu tyhjäkäyntihän onkin suotavaa.

    • Ara3000

      Splitistä bussi menee mostarin kautta sarajevoon. Laadukas bussiyhtiö. Bosnia ja Herzegovinan valuuttana toimii Bosnian ja herzegovinan markka. Suosittelen käymistä ja olla ainakin enemmän kun päivän(olen itse siis käynyt sarajevossa). Todella mukava paikka, ystävillisiä ihmisiä ja hieno tunnelma. Suosittelen osallistumaan kaupunkikierrokselle niin siitä saa kaiken irti.

      • Ara3000

        Myös splitätissä ja dubrovnikissa olen käynyt ja molemmat todella hienoja paikkoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1602
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      84
      1085
    3. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      397
      1033
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      68
      995
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      944
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      867
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      64
      633
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      622
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      170
      613
    10. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      608
    Aihe