Hyvä ensikani?

Hei. Olen harkinnut kanin hankkimista perheeseemme. En kuitenkaan aivan heti, sillä tahdon tutustua rotuun ja sen hoitamiseen huolellisesti. Tarvitsenkin siis teidän apuanne. Toivoisin että suosittelette kanirotua joka on:
° Sosiaalinen
° n. 1-4kg painava
° Soveltuu ensikaniksi
° Tulee lapsien kanssa toimeen (Minulla on 2 vuotias lapsi)

Tiedän että jokainen kani on erilainen, mutta noin yleisesti. Ja jos haluatte kertoa onko kaneillanne kuinka isot häkit, ovatko paljon vapaana ja muuta perustietoa 😊

Ja onko Etelä-savossa tai pohjois-savossa kasvattajia joiden luona voisi vierailla/jolta voisi sitten joskus sen kanin hankkia? 😊

Kiitos.
41133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä+oikeastaan+mikä+tahansa+kani+sopii+aloittelijalle+ja+on+sosiaalinen.+Suosituimmista+roduista+tulee+aina+eniten+suosituksia+mut+ei+se+tarkoita+ettei+muutkin+olisi+yhtä+hyviä.+Jäniksistä+(siis+kääpiöjänis+ja+belgianjänis)+on+kyllä+välillä+kuullut+että+ovat+huomattavan+kovapäisiä+touhuajia+eikä+siksi+parhaita+ensimäiseksi.+Pienten+lasten+kanssa+vähän+isompi+kani+voisi+olla+hyvä+niin+lapsi+ei+jaksa+nostaa,+koska+lapsi+ei+kuitenkaan+voi+käsitellä+kania+turvallisesti.Kannattaa+vaikka+fiilistellä+eri+rotuja+täältä:https://kaniyhdistys.com/rodut/Ja+etsiä+lähiseudun+kasvattajia+esim.+täältä:https://kaniyhdistys.com/kasvattajat/http://www.kaniininkasvattajat.fi/kasvattajanimet/Lisäksi+kannattaa+tutustua+myös+lähiseutusi+eläinsuojeluyhdistyksillä+majaileviin+kodittomiin+kaneihin.+Aikuinen+kani+on+siinä+mielessä+helpompi,+että+niistä+näkee+kaniyksilön+luonteen+paremmin+kuin+rodun+pohjalta+voi+ennustaa,+ja+siksi+että+murrosiässä+kanit+on+pahimmillaan+tosi+äksyjä+ja+purevia.+Murrosiästä+asiaa+täällä:http://pikkuisetpitkakorvat.blogspot.fi/2015/12/kanien-murrosika.htmlLisäksi+sekä+naaras-+että+uroskanit+kannattaa+leikata.++Uroskanit+merkkailun+ehkäisemiseksi,+ja+naaraat+koska+ne+saa+muuten+todella+herkästi+kasvaimia+vanhemmiten++ja+kuolee+niihin+turhan+nuorina.+Ja+toki+kanin+viihtyvyydelle+on+tosi+hyväksi+jos+sillä+on+kanikaveri.+Kaikista+parhaiten+toimiva+pari+on+uros+ja+naaras,+jolloin+ainakin+uroksen+on+pakko+olla+leikattu.+Valmiiksi+leikatulle+pojalle+voi+sitten+ottaa+vaikka+naaraspoikasen+kaveriksi.Mulla+on+nyt+kaksi+superleppoisaa+hermeliiniä.+Mitään+sylikaneja+ne+ei+ole+(harva+kani+viihtyy+sylissä+muutenkaan)+mutta+paijailla+saa+kun+niille+itselleen+sopii.+Ne+tuli+jo+valmiina+kodinvaihtajapariskuntana,+ja+on+ihanaa+kun+ne+tulee+niin+hyvin+toimeen+<3+Aikaisemmin+mulla+oli+yksin+asunut+kääpiöluppa-uros+joka+oli+selvästi+yksinäinen.+Meillä+kanit+asuu+vapaana+keittiössä+ja+pääsevät+muuallekin+kun+ollaan+kotona+vahtimassa,+helppo+rajata+tilaa+kun+eivät+uskalla+liikkua+mattojen+ulkopuolella.+Suosittelen+siis+kaneille+omaa+huonetta+taikka+parin+neliömetrin+kokoista+aitausta+jossa+on+tilaa+touhuta,+ja+paljon+vapaanaoloa!Tärkein+asia+muistaa+kanin+kanssa+on+varmasti+se,+että+ne+syö+90%+pelkkää+heinää+ja+todella+vähän+mitään+muuta.+Pieni+määrä+pellettejä+päivässä+ja+tuoreista+kasviksista+lähinnä+lehtiä,+erityisesti+hedelmät+on+turhan+sokerisia.+Sillä+pysyy+suolisto-ongelmat+poissa+ja+hampaat+kunnossa!

Äänestä

Osta koira. Ei kanit tykkää luontaisesti ihmisistä ellei niitä pakota tottumaan. Itse en haluaisi pitää eläintä, sille oudoissa olosuhteissa varsinkaan ainoana lajinsa edustajana. Yleensä myös ihmisten kanit elävät ahtaasti. En toki ole ajatusta vastaan, mutta kerroin vain tämän. :)

Äänestä

Meidän perheeseemme oisi tullut koira mutta mun äiti ja isä ei halunnut semmoista ja mietin haluisin tosi paljon pupun😥 Mutta ei äiti vastaa mitä tehdään rakastan musiikkia ja eläimiä mutta en ikinä saa kumpaakaan mitä minä nyt teen😭

Äänestä

Kääpiöluppakorvakani🙂❤️ Ostathan kasvattajalta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Piipaa-- kirjoitti:

Hei. Olen harkinnut kanin hankkimista perheeseemme. En kuitenkaan aivan heti, sillä tahdon tutustua rotuun ja sen hoitamiseen huolellisesti. Tarvitsenkin siis teidän apuanne. Toivoisin että suosittelette kanirotua joka on:
° Sosiaalinen
° n. 1-4kg painava
° Soveltuu ensikaniksi
° Tulee lapsien kanssa toimeen (Minulla on 2 vuotias lapsi)

Tiedän että jokainen kani on erilainen, mutta noin yleisesti. Ja jos haluatte kertoa onko kaneillanne kuinka isot häkit, ovatko paljon vapaana ja muuta perustietoa 😊

Ja onko Etelä-savossa tai pohjois-savossa kasvattajia joiden luona voisi vierailla/jolta voisi sitten joskus sen kanin hankkia? 😊

Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu