Vuoden vanha.
Nyt on tullut sellainen ilmiö, että kun on ottanut kuvan,
kestää kauan odotella kuvan latautumista kortille ennen uuden kuvan ottoa.
Homma häiritsee jo kuvauksia.
Uutena oli paljon vikkelämpi.
Kuka tietää syyn? Voiko mitään tehdä?
Nyt on tullut sellainen ilmiö, että kun on ottanut kuvan,
kestää kauan odotella kuvan latautumista kortille ennen uuden kuvan ottoa.
Homma häiritsee jo kuvauksia.
Uutena oli paljon vikkelämpi.
Kuka tietää syyn? Voiko mitään tehdä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mitä meinaat latautumisella?
Kamerassa on säädettävä kuvan näyttöaika
näppäyksen jälkeen. Ettei ois kyse siitä.
Kamerassani oli jostain syystä kuvan
näyttö 10 sekuntia, laskin sen kahteen niin jo alkoi lyyti kirjoittelemaan taas.
Kiitos vinkistä
Kamera on muuten tosi hyvä peli.
Voi kuvata yli sata kuvaa samoilla latauksilla.
3 miljoonalla pikselillä.
Laske se kuvan automaattisesti näyttäminen kokonaan pois niin säästät huomattavasti akkujasi. Saat vielä enemmän kuvia ja voithan aina tarvittaessa katsoa ottamasi kuvan.
Minkä kokoiset akut on? Kannattaa hankkia min. 2000 mAh, mieluummin vieläkin varauskyvyltään paremmat. Mielestäni A70:lla pitäisi saada huomattavasti enemmän kuvia oikeilla säästäväisillä asetuksilla.
PS. Saan omalla vanhalla A60:llani vähintään 200 kuvaa yksillä akuilla täydellä resoluutiolla ilman salamaa. On huomattava, että A60:n reso on vain 2 megaa, mutta silti. Samoin uudemmalla S1 IS:llani 3.2 megaisella resolla ja armottomasti zoomaillen. Omat akkuni (yhteensä 6 satsia) ovat 2000-2300 mAh. Myös käynnistyksen aloituskuvat ja valikkoäänet kannattaa kytkeä pois turhaan kuluttamasta virtaa (lukuunottamatta laukaisimen ääntä). Toivotan hyviä kuvia!
Täytyy alkaa säätely jos ostan isomman muistin.
Nyt on vain 128 megaa.
Akut on 2100 mA, yksi sarja.
Latailen sitten aina välillä:)
Täytyy kyllä hankkia toinen jos
lähtee vaikka ulkomaille.
Aikamoinen akkuarsenaali sinulla onkin.
Kuvaan paljon ja ulkomaan matkoillamme on molemmat digikamerat mukana (myös kinofilmikamera). Kokemuksesta olen oppinut, että reissussa on syytä olla riittävästi akkuja ja muistikortteja.
Käytän 256 megaisia muistikortteja, jotka sopivat molempiin digeihimme kuten akutkin. Tämä korttikoko riittää minulle, koska en kuvaa pokkareillani videota. Useampia siksi, että näin varmistan edes osan kuvista kotiin asti, jos vaikka joku korteista hajoaa tai häviää matkalla.
Kuvamäärät ovat useampia tuhansia vuodessa, joista poistan rankalla kritiikillä ainakin 2/3.
kokeileppa uutta muisti korttia esim compactflash ultra se on nopeampi
mitähän mahtanee tehdä sillä ultra kortilla kamerassa missä sekuvankirjoitus on pullonkaula eikä kortti ?
taitaa kameran kirjoutusnopeus tuossa tapauksessa liikkua jossain 700-1000kt/sec eli siihen riittää hitaimmatkin CF kortit .
tuossa ultrassa se kirjoutusnopeus on jotain 10mt/sec eli se on tykillä kärpäsen metsästystä.