Hello.
Minulla on Windows10 tabletti, joka toimii tablettitilassa tai pc-tilassa. Laitteessa on sisäinen kiintolevy, jossa on sisäinen 32 GB:n muisti ja johon ostin lisäksi 32GB MicroSD-muistikortin.
Tabletti toimii muuten aivan hyvin niin kuin sen pitääkin. MUTTA!
Missä on vika kun lataa sovelluksia tablettiin Microsoft-kaupasta (vastaa Google Play storea),
niin niitä ei saa millään konstilla microSD-kortille, vaan ne tallentuvat väkisin tabletin "omaan" , sisäiseen tallennustilaan= C-asema. Aivan kuin tabletti ei huolisi MicroSDkorttia tallennukseen.
Olen yrittänyt muuttaa tuota tallennustilaa uusille sovelluksille, että ne ohjautuisivat Kingston 32GB MicroSDHC -muistikortille. Mutta ei onnistu, kaikki lataukset menevät väkisin tabletin muutenkin ahtaaseen sisäiseen muistiin. Mitä minä en ole tajunnut ja mitä pitäisi tehdä, vai voiko tilanteelle mitään? Tuntuu järjetttömältä että sovelluksia ei saa ladattua micro-sd kortille.
Jos joku minua fiksumpi tietäisi tähän vastauksen, olisin erittäin kiitollinen neuvoista.
Tabletin tiedot:
PoV P1005W Win10 tabletti 10.1".
"Windows 10 on tuttu ja helppokäyttöinen, ja se muistuttaa Windows 7:ää muun muassa aloitusvalikon suhteen. Se käynnistyy ja herää lepotilasta nopeasti, siinä on entistä enemmän integroituja tietoturvatoimintoja ja se on suunniteltu toimimaan oikein sinulla jo olevien ohjelmien ja laitteiden kanssa. "
Ominaisuudet: - Kuvaresoluutio: 1280 x 800
- Näyttö: 10,1 IPS paneeli, kapasitiivinen kosketusnäyttö.
- Prosessori: Intel Atom 4 ydin CPU Z3735 1,8 GHz asti
- Käyttöjärjestelmä: Windows 10 Suomi, Ruotsi ja Englanti esiasennettuna
- Ram muisti: 2GB DDR3
- Varastointi muisti: 32GB EMMC Flash
- Kamera: Etu 2.0MP Taka 5.0MP
- Kortinlukija: MicroSD
- Yhteydet: Bluetooth 4.0 HS
WIFI802.11b/g/n
- Sensori: G Sensori
- Kuulokeliitin
mikrofoni: 3,5mm liitin
- Akku: 3,7V/8100 mAH
- Koko: 258,3 x 163,4 x 8,8 mm
- Paino: 700g
- Muuta: 1x Micro USB, 1x Micro SD slot , 1 x Micro HDMI
Win10 tablettiin sovellukset muistikortille?
5
345
Vastaukset
- szagvaz
Jos ks. tabletissa W10 on desktop versio "pöytä-PC versio", niin silloin saat siirretyä SD-muistikortille myös ennalta tablettiin asennetut ohjelmat esim. tuollaisella softalla kuin Steam Mover - http://www.traynier.com/software/steammover.
Ei tarkoita pelkästään asennettuja pelejä, Steam Mover toimii samalla tavoin myös muiden sovelluksien osalta.
SD-muistikortin luku- ja kirjoitusmuisti on hyvä olla myös mahdollismman nopea, niin tästä on silloin muutakin hyötyä.En lähtisi tuollaisia kokeilemaan tabletilla. Niissä on aivan eri systeemit CompactOS:n takia.
Lähtökohta on, että kaupan sovellukset asentuvat C:lle. Muistikorttia kannattaa sitten käyttää kaikkeen muuhun. Ihme on, jos kaupasta löytää asennettavaa niin paljon, että muisti loppuu.
- PeeCee
Terve.
Hyvää vappua ja kiitos paljon vastauksista "szagvaz" !
Ja "okarolle" sen verran palautetta, että loppuuhan se muisti, koska Windows vie itsessään jo melkein puolet muistitilasta lisukkeineen joita ei voi poistaa. Mutta se ei ollut olennainen kysymys, vaan juuri se miten saada sovellukset LADATTUA SINNE microSD-kortille.
Hyvää vappua sinullekin! :-)- PeeCee
Niin, ja vielä pieni ilmoitus. Viestiketjun voi lopettaa tähän.
En tule lukemaan tänne viestejä kuitenkaan, joten kiitokset vielä zagvazille ja okarolle.
En seuraa tätä sivustoa aktiivisesti, sattumanvaraisesti vain etsin vastausta tuohon pulmaani
ja taisin nyt löytääkin sen, kiitos zagvazin!
Joten hyvää kevään jatkoa kaikille tasapuolisesti! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370