Karkkarin pentu

vieläsetulee

Olen haaveillut karkkarin pennusta,mutta en ole millään lailla kiinnostunut metsästykseen liittyvistä asioista.Onko sellasia linjoja,missä ei olisi hirveesti tota metsästysviettiä?Entä kuin usein karkkari nypitään?Voisin joitain näyttelyitä sen kanssa käydä,mutta en todellakaan joka viikonloppu.Ystävillä ollut mäykkyjä,senverran kokemusta rodusta.

5

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rikiini

      kaukkari ei ole metsästyskoira

      • vieläsetulee

        Kaukkari ei ole edes mäykky,mutta karkkaripa onkin!


    • karkkarikasvattaja

      Varmaan on niitä linojoja joista on riistavietti vierotettu pois mutta kouluttamalla kyllä saa karkkarista sellaisen perskärpäsen ettei riista tuu ensimmäisenä mieleen. Itsellä tuossa vielä pari pentua etsimässä kotia, enkä ole vaatinut ostajia muuhun kuin siihen että koira hoidetaan mahdollisimman hyvin ja sille on virikkeitä. Jokainen harrastaa koiransa kans mitä pystyy harrastamaan ei mielestäni kasvattaja voi vaatia viemään metsälle tai näyttelyyn ja jos vaatii niin sitten valitsee sellaiset ostajat. Karkkarin trimmaus riippuu vähän sen karvan laadusta mut noin kaks- kolme kertaa vuodessa on karva riittävän kypsää nyppimiseen. Näyttelykoiria täytyy karvoa useammin.

    • minelan

      KK'-kora on mitå ihanin seurakoira. On olemassa linjoja, joissa ei paneuduta metsästykseen,, vaan ihaniin kotikoiriin, mutta aina siellå on taustalla riistaviettisyys. Kerronpa tarinan omasta kokemuksestani.Vein yhden koirani ns,näyttelinjaisen nartun luolakokeisiin. Paikalla olleet métsåståjåt nauroivat koiralleni ja kun palkitsevat tulivat oli koirani kokeen paras koira, siinä oli vuorostaan naurussa pitelemistå-Koiirasta tuli hetkesså FIN KVA-L

    • jn1974

      mekin otettiin karkeakarvainen mäykky. ei metsästetä, eikä harrasteta näyttelyitä. Ihan vaan koti koiraksi. Jäljistä kyllä kiinnostuu, mutta ei mikään ongelma näytä olevan. Ulkoillaan ja ollaan luonnossa tosi paljon. Kotikoirana, sylissä rapsutettavana, meidän 9kk mäykky kyllä viihty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2338
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2213
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1545
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1534
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1447
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1093
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      984
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      117
      954
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      883
    Aihe