En ymmärrä miten tämä on mahdollista, mutta pleikkarista (playstation 4), kun katsoo yhteyden tilan, IP-osoitteena näkyy tietty numerosarja ja loppunumerossa on ollut 105 AINA ja olen kyseisen laitteen omistanut jo "useampia vuosia".
Nyt kuitenkin IP-osoite vaihtuu itsestään... Pelatessani jotakin, esimerkiksi infinite warfare > NAT type on moderate. Olen jo kuukausia sitten oppinut miten modeemista avataan portteja, jotta saan NAT tyypin openiksi ja se on toiminut useita kuukausia. Portin aukaisemiseen pitää laitaa IP-osoite, jonka mukaan portit avautuvat.
Ongelma; en tiedä mikä vaihtaa tai miten vaihtaa, mutta vaikka kesken pelin NAT tyyppini vaihtuu openista strictiin. Minulla ei ole KOSKAAN ollut NAT tyyppi strict. Kun menen katsomaan pleikkarin yhteyden tilan, IP-osoite on vaihtunut. Miten tämä on mahdollista, kun kukaan ei ole sitä ollut vaihtamassa? Jokaisen IP-osoitteen vaihdon jälkeen joudun vaihtamaan porttien aukaisuasetuksia.
IP-osoite vaihtuu päivässä ainakin 3 kertaa numeroiden 100-105 välillä. Mikä neuvoksi?
HUOM! En tiedä liityykö tämä pleikkarin IP-osoitteen vaihtumiseen, mutta modeemin/netin kanssa on muutenkin ollut lukuisia ongelmia lähiaikoina.
Pleikkarin IP-osoite sekoilee.
ipjuttu
0
111
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18222389Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant779589Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.377577Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va846385SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1886076Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485082HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1154721Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1044455Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo942185Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821459