Hakijoita pitäisi valaista, että Digialla palvelu- ja projektipäälliköt tekevät erittäin paljon vaatimattomampia töitä kuin muualla. Asiakaskunta on pienempää ja työn kuva suppeampi.
Helposti tulee virheliikkeitä jos tuonne hakeutuu ja hakijalle valtava pettymys huomatessaan mihin on tullut.
Esimiehet ovat kokemattomampia kuin hakija jos hänellä on taustaa suuresta ict-talosta.
Yllätyksenä voi tulla myös huono ilmapiiri, joka talossa vallitsee.
Helposti tulee virheliikkeitä jos tuonne hakeutuu ja hakijalle valtava pettymys huomatessaan mihin on tullut.
Esimiehet ovat kokemattomampia kuin hakija jos hänellä on taustaa suuresta ict-talosta.
Yllätyksenä voi tulla myös huono ilmapiiri, joka talossa vallitsee.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Puhutko omasta kokemuksesta? Miten olet henkilötasolla käsitellyt pettymyksen ja kärsiikö perhe?
Niin paljon ollut kirjoittelua ko firmasta. Miksi ihmeessä hakea sinne jos lukuisat ihmiset ovat kommentoineet firman negatiivista tyyliä.
Samaa ihmettelen ja työtä hakevien on hyvä googlata mitä työnantajasta kirjoitetaan ennen kuin pistää nimeä paperiin tai edes ajattelee hakemusta lähettää eteenpäin.
Ihmettelen ettei alalla yleisesti ole laajemmin tietoa millainen malli ko. firmassa on eli kokemuksia pitäisi jakaa entistä enemmän niin moni säästyisi pettymykseltä.
Kaikki firmathan on ihan paskoja. Parempi vetää kalsarikännejä työttömänä - vakaat tulot.
nyt ropsista lompsista digialle: http://blog.digia.com/d365-markkinat-jaetaan-nyt-digia-hakee-lisaa-osaajia
Ihan paska paikka se on työnkuvasta riippumatta.
Mielenkiintoista.
Julkisella sektorilla projektipäälliköt ovat aivan mitättömiä virkamiehiä, joiden kutsuminen päälliköiksi on hyvin kummallista, kun heillä ei yleensä ole edes yhtään alaista.
sama juttuhan se Digialla on. Alaisia ei ole ja ne palvelutkin ovat vähissä, toimintatapa ihmeellinen. Työntekijät voivat pahoin. Noista projektipäälliköistä ponnistetaan johtajiksi, joten mitä muuta voi odottaa?
No, nythän organisaatiouudistus näyttää siltä, että johtoon vaihtuu kokeneita ihmisiä.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/digia-myllaa-organisaatiotaan/fiwY9J7R
Miksihän talousjohtaja saa lähteä, mutta hr-johtaja ei vaikka negativiista saa lukea etenkin hänen vastuualueeltaan todella paljon? Jospa juristi johtoryhmässä toisi ryhtiä toimintaan eikä firma toimisi kuin harjoittelija. On enemmän kuin terveellistä, että myös ikävä johto saa kokea omaa lääkettään. Lisää tätä!
Duunitorilla oli mainosmuotoon kirjoitettu mairea juttu siitä miten mahtava työpaikka Digia on. Niinhän tuo näyttää olevan näiden kirjoitusten perusteella :D.
Projektipäällikön tehtävistä johtoon noussut nainen arveluttaa niin käytöksellään kuin osaamisellaan. Yksinäinen metsä olisi hänelle paras paikka.
Kuulin sellaista huhua että ovat tehneet jollekin ikäviä juttuja.