Kuten monet ovatkin varmaan jo huomanneet kovilla pakkasilla kuvaaminen on aikamoista extremeä.
Hanskoja on pakko käyttää, mutta järkkärissä säätöjen asettaminen vaati hieman kärsivällisyyttä isot tumput kädessä.
Olisi kiinnostavaa tietää jos joku on kuullut jostain ihmehansikkaista, joilla nappien painelu onnistuu, mutta lämpöä riittää pidemmäksikin aikaa.
Itse käytän ohuita nahkasormikkaita ja kun alkaa näpit jäätyä, niin laitan tumput niiden päälle ja pidän taukoa.
Hanskoja on pakko käyttää, mutta järkkärissä säätöjen asettaminen vaati hieman kärsivällisyyttä isot tumput kädessä.
Olisi kiinnostavaa tietää jos joku on kuullut jostain ihmehansikkaista, joilla nappien painelu onnistuu, mutta lämpöä riittää pidemmäksikin aikaa.
Itse käytän ohuita nahkasormikkaita ja kun alkaa näpit jäätyä, niin laitan tumput niiden päälle ja pidän taukoa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Milla on jotkin neuleesta tehdyt pilkkijänhaskat joista on sormien kärjet pois. Lisäksi siinä on paikoilleen käännettävät "kärjet" jolloin sormien päät saadaan lämpimään. Peukalo on ainoastaan umpinainen, hanskan sisäosa on jotain kumimaista materiaalia jotta ote pitää hyvin.
Tuntuvat toimivan. Kantsii kysellä jostain eräliikkeestä.
Kerran tuli Kodakilta tarjous, jossa olis saanut filmiä paljon tilaamalla hyvät kuvaushanskat, meikä kuitenkin käytti/(ää) pääasiassa Fujia, joten hanskat jäi saamatta :-(
Mä käytän tuulen kestäviä "näppylä" hanskoja.
Ohuet ja pitävät.
Ei tulisi mieleenkään käyttää mummon neulomia villa sormikkaita. Ei uskaltaisi.
30 pakkasella kuvaaminen alkaa tuntua jo extra-extremeltä ellei jo peräti sadistiselta itseä kohtaan... vaan eipä kaduta ku jälkeä on koneella katsellut, tosin epäonnistumisprosentti on 95 prossaa. Vaan sittenpä arvostaa yhä enemmän sitä 5 prosenttia.
Hyväksi oon havainnut ohuet mutta sitäkin lämpimämmät fleecesormikkaat, joista oon pätkinyt kaikkien sormien kärjet ensimmäiseen niveleen asti, ainostaan pikkusormen oon jättänyt ehyeksi, kuvauksessa kun tahtoo olla ylimääräinen ja kylmettyessään kipeä ja tiellä.
Vanhaa F:ää ei ole tuollaisia ongelmia ja kaikki kuvat onnistuu.
itsekin pakkasessa kuvanneena tiedän miten vittumaista hommaa se on, varsinkin sormille. kiinnostais kans tietää että onko jotain erikoisvalmisteisia hanskoja. tähän asti olen kutakuinkin pärjännyt semmosilla sormikkailla, joista puuttuu sormenpäät, ja jossa on semmonen erillinen lapasosa, joka voidaan vetää taakse pois. sormenpäät kestää aina vähän aikaa kärvistellä paljaana, ennenku täytyy vetästä lapasosa päälle.
Laadukkaat timmisti istuvat hiihtosormikkaat ovat mulla ainakin toimineet kohtuullisen hyvin. Jos haluaa tuntoa lisätä niin leikkamisen sijasta voi sormenpäiden kohdalta hioa kangasta / nahkaa ohuemmaksi.