Halu muuttua

koksiiisi988k

Hei!

Teen rikoksia silloin tällöin. Pääasiassa petoksia. Taas on yksi oikeudenkäynti tulossa? Haluan vilpittömästi eroon tästä toimintatavastani. Voiko rikollinen muuttua? Mitä olen lueskellut, moni on tullut uskoon, mutta mitä te toiset ex petoksesta tuomitut teette nykyään? Onko työelämää? Koulua käyty? Haluaisin perustaa firman, mutta ensiksi olisi mukava pysyä poissa lainvalvojien silmistä. Mitä mahdollisuuksia on, jos vain minulla itsellä on halu muuttua? Menneisyyttä ei saa takaisin.

9

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UskoPelastaa

      Tee kuten rikolliset vankilassa.
      Menet kirkkoon ja saat syntisi anteeksi, mielesi on puhdas.

      Ihan uskomattomia nämä konnat, Jeesus armahtaa, kiva lucia mieli hyvänä, sitten vapauduttua voi hyvin mielin tehdä taas kepposia..

    • Sielunhoitaja

      Jumalan armo Jeesuksen sovitustyön vuoksi on ihmiselle annettu henkilökohtaisesti vastaanotettavaksi, henkilöön katsomatta. Vastaaottaessaan syntien anteeksiantamuksen ihminen uudestisyntyy ja sisäisesti muuttuu, tietoinen rikoksen teko lopuu, kiroaminen loppuu. Synti on samaa kuin rikos. Rikos on samaa kuin paha teko eli laittomuus. Paha teko on sellainen, joka tuhoaa joko tekijän itsensä tai teon kohteen elämää, tavalla joka riippuu synnin laadusta. Tämä pahojen tekojen syytteet otetaan esille viimeisellä tuomiolla, etkä voi mitenkään itseäsi puolustaa. Ainoa mahdollisuus on Jumalan armon vastaanottaminen.
      Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla, ja heidät vanhurskautetaan lahjaksi Hänen armostaan sen lunastuksen kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa, Yksinkertaista ja totta. Ota vastaan oma lahjasi.

    • 12345654321

      Provosoiminen netissä loppuu. Onko sulla vara lopettaa nettiprovot?

    • Firmat

      Kannattaa perustaa se firma. Ja älä ole niin ankara itsellesi - elämää tämä vain on. Ja muista palkata hyvä kirjanpitäjä niin kaikki vähennykset tulee mukaan.

      • 12345654321

        Tässä lienee esimerkki itse keksitystä tutkimuskohteesta.


    • koksiiisi988k

      Kiitos vinkistä "Firmat". Tuo pitää paikkaansa, elämää ei ole pakko niin vakavasti ottaa ja firman perustaminen kuulostaa järkevältä. Lähden rakentamaan uutta ja valoisampaa väylää :)

      • 12345654321

        Ettei olisi jo rakennettu tuo väylä, siellä jossakin tunturin tai vuoman kupeella Muoniossa.
        Eikä mahda uudet firmat pelastaa sitä rakentajaa.


    • kuinksääsenteki

      Vähän reenaat vakilassa ja uusia suhteita ja uutta matoo koukkuun kun pääset ulos. Meikkis ei oo jäänny mistä kiinni..ylimääristä tuloa vuodessa 30000-50000 käteen puhtaana ja verottajalle 0 euroa

      • 12345654321

        Onko tuo ohje sille Vuomakkalan vallesmannille, hänestähän täällä minä ainakin kirjoitin lähinnä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe