masennuksessa? Poimin tämän netistä.
https://www.seiska.fi/Oho/Taikasienista-apu-mielenterveysongelmiin/1119401?_ga=2.170769892.537263880.1493763269-556209118.1401215776
Olisitko valmis taikasienen käyttöön
17
372
Vastaukset
- PitääTutkiaMuualta
En todellakaan, En usko moisen roskalehden kopiojuttuihin. Juoruja ja roskaa pääasiassa. Yrittävät laajentaa myyntiä ja nappaajat näköjään välillä jotain ulkomaisia asiatekstejä tutkimuksista.
- ei.tarvitse
Eipä ole sitä masennustakaan. Eli täysin tarpeeton.
Mutta voisin kyllä mennä ja perustaa sienifarmin/hyvänolon keskuksen tiluksilleni Kolumbiaan....
- NuppiSekaisinVaan
Niinhän se Kirsikin varmaan tekee, huumehörhöjen paratiisimaassa.
NuppiSekaisinVaan kirjoitti:
Niinhän se Kirsikin varmaan tekee, huumehörhöjen paratiisimaassa.
Avokadoja ja kahvia....Kirsin tiluksilla kasvaa jo.
Mutta sieniviljelmä olisi ehkä tuottvampi kun kaiken maailman huumehörhöjä Suomesta ja muualta Euroopasta saisi lennätettyä sinne kuukauden tripille ja sitten ihan iloisina tyttöinä ja poikina takaisin kotiin. (Huom. valtaosa kolumbialaisia on niin köyhiä että niillä ei ole varaa syödä kuormasta)- kyllä.lähtisin
Jos olisin hunkki sanoisin, että kopioitte tekstini toisesta ketjusta. Onneksi en ole :)
kyllä.lähtisin kirjoitti:
Jos olisin hunkki sanoisin, että kopioitte tekstini toisesta ketjusta. Onneksi en ole :)
Minä en ole kopioinut muita kuin itseäni ....mutta Andien rinteillä ihan tosissaan kasvaa niitä taikasieniä...amerikkalaiset ja eurooppalaiset hipit löysivät ne joskus kuuskytluvun lopulla, jo ennen minun aikaani.
Paloma.se.co kirjoitti:
Minä en ole kopioinut muita kuin itseäni ....mutta Andien rinteillä ihan tosissaan kasvaa niitä taikasieniä...amerikkalaiset ja eurooppalaiset hipit löysivät ne joskus kuuskytluvun lopulla, jo ennen minun aikaani.
Meksikossa ja Keski-Amerikassa taikasienen käyttö (shamaanit) on ollut yleistä jo ainakin tuhat vuotta.
- taigataigatuutuu
Kyllähän se vähän masentaa jos kahvimukin sisus on musta mutta kun taikasienellä pyyhkii niin molemmat ongelamat poistuu. Tuskin mihinkään pahaan masennukseen auttaa vaikka taikasieni onkin nimensä veroinen, ehkä lievittää pientä vitutusta joissain tapauksissa. Lähes kaikkea muuta sillä taikasienellä olen puuhkinytkin paitsi persettä.
- ehkäkin
" Lähes kaikkea muuta sillä taikasienellä olen puuhkinytkin paitsi persettä. "
Voisi käyttää reiän valkasuun. :-) - taigataigatuutuu
ehkäkin kirjoitti:
" Lähes kaikkea muuta sillä taikasienellä olen puuhkinytkin paitsi persettä. "
Voisi käyttää reiän valkasuun. :-)No ei sen reiän tarvitse olla valkea varsinkin kun sitä ei itse näe muuta kun pelin avulla, en ole ikinä tosin katsonut joten ihan sama minkä värinen se on.
Vielä tuosta kahvitutuksen poistosta joka sitten onnistuu helpommin kun on puhdas muki. Tänäkin aamuna kahvitutus poistui kun join kahvia taikasienellä puhdistetusta mukista ja aurinko paistoi ikkunasta sisään. Telkkari päällä ja sanomalehti pöydässä, ei tietoakaan masennuksesta.
- ö-Öö
Hyvä kun tutkitaan
Huumeet huumeita siksi, että ne on määritelty sellaisiksi. Ei aikoinaan ollut mitään apteekkeja, luonnostahan ne lääkkeet. Kun poppamiehet tapettiin, katosi tieto luonnonlääkinnästä. Hö, sentään ihmiskokeilla testattuja ja toimivaa kamaa.
Ihmiset käyttävät huumeita nykyisin vähän miten sattuu, homma ei mene kovin tieteellisesti ja enenpi viihdekäyttöön. Samoja aineita, kuin virallisissakin lääkkeissä, kylä kasveja kannattaa tutkia.
Sitä en tiedä, paljonko sieniä käytetään suo,essa, valkoista kärpässientä kuienkin esiintyy ihan yleisesti. Se kai suomen tunnetuin luonnon huumausaine.
Ei, ei ole halua alkaa kokeilemaan taikasieniä, Oletan, kyllä niitä tutkimalla saadaan aikanaan toimivia ja laillisia pillereitä. Menihän tuossa valtavasti aikaa, ennenkuin pötsy saatiin laillisesti myyntiin, aikaa tulee menemään sienienkin kanssa.
=DW= - korvasienikin
Jos tutkimuksissa todetaan, että ovat tehokkaampia kuin synteettisesti valmistetut mielialalääkkeet, niin mikäpä siinä.
Siankärsämöstä uutettiin ennen vanhaan yskänlääkettä.
Osterivinokas tehoaa ontelosyyliin.
Mielenterveysongelmat ovat vieläkin tabu. Tuskin lähtisin moiseen tutkimukseen syömään moisia aineita
mutta syksyisin vaan sienimetsään, se helpottaa masennusta, raitis ilma ja kaunis luonto
ja pientä puuhaa, ehkä hyvän kaverin seurassa vielä. Ainakin keventää raskasta masennuttavaa oloa.
Luin äsken tutkimuksesat jossa masennuslääkettä käytetään alzhaimerin ja dementian hoitoon,
tunnetulla masennuslääkkeellä nukahtaneita soluja ei päästetä niin pian kuolemaan.
Vaikuttava aine on Trazone.
Lääkkeellä voidaan dementiaa ainakin siirtää ja hidastaa.
Siihen voisin osallistua, kokeilu on tosin vielä matkan päässä, olikohan vasta rottakokeita vai mitä...
toivottavasti ehdin mukaan elinaikanani, parista kolmesta vuodesta jutussa puhuttiin.- Halpa-diagnoosi
Minulle riittää saunan pesusieni, sekin uusittuna tarpeeksi usein, on ihan hyvä lääkitys.
- sdfvsdfbdg
Mieluummin vaikka tommosta http://sinkkutreffit.fi/kuvat/orig_17425.jpg
- New-age
Eiks korvasieni ryöppäämättömänä ole melkoinen taikasieni.
Mitä maksa tykkää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974339Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293243No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452360- 351368
- 10979
- 152976
- 6904
- 20864
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12852- 26805