Lopetan luvan maksun

Kerttu Kananen

Lopetan telkkariluvan maksun, kun analogiset lähetykset loppuvat. Näin, koska minulla saattaa mennä kuukausia, etten avaa laitetta.

Mites sen jälkeen, jos toosa on nurkassa ja tarkastaja tulee? Meiltä toinen perheenjäsen varmaan katselisi videoita sen jälkeenkin, joten en roudaa toosaa kaatopaikalle, niin mielelläni kuin sen tekisinkin.

Eli miten sen jälkeen "todistetaan" tarkastajalle, ettei katso teeveetä, jos laite on nurkassa? Osaakohan ne tarkastajat katsoa, että se on vaan vanha analoginen laite?

8

2968

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valehtele

      et sinä pysty olemaan ilman televisiota.

      • Kerttu Kananen

        Voisiko joku vastata asiallisesti esittämääni kysymykseen.

        Voi olla tyhmä kysymys, mutta ihan tosissani sen esitin.


      • jaska
        Kerttu Kananen kirjoitti:

        Voisiko joku vastata asiallisesti esittämääni kysymykseen.

        Voi olla tyhmä kysymys, mutta ihan tosissani sen esitin.

        ...kuukausiin, pyydä palautusta tv-lupahallinnolta. Kaavakkeita netissä.
        Asia on niin, että jos jossain laitteessa on mahdollista katsoa lähetystä, niin maksaa pitäisi...


      • TV-vihaaja

        Toi oli tarkastajan kirjoittama paskaläppä.

        TV-vihaaja

        PS. Täällä toinen joka ei katso televisiota


    • uutisesääjamää

      Tv-lupahallinolta. Cooglaa niin löytyy.

    • Tv-maksu

      Et voi todistaa sitä luultavasti mitenkään. Voithan piilottaa pienen digiboksin vaikka makkarin kaappiin ja ottaa sen esiin vain Uutisten katseluun tai laittaa langattoman AV-linkin (alle 50 euroa) autotallissa olevan digiboksin ja telkkarin välille...

      Onko telkkari muuten enää tv-lähetysten vastanottoon tarkoitettu tv-maksun vaativa vehje viimemainitussa tapauksessa vai onko se digiboksi?

    • Siis kyllä digikuva näkyy ymmärtääkseni myös vanhoissa televisioissa.Kuva-alan määrä vaan tulee olemaan huomattavasti pienempi ilman digisovitinta.
      Ja vaikka et katsoisi mitään televisiosta ja se olisi vaikka vain koristeena niin lain mukaan on televisiolupamaksu maksettava.

      • jooo

        "Siis kyllä digikuva näkyy ymmärtääkseni myös vanhoissa televisioissa."

        Eipä kuule taida digikuva näkyä, kun ei ole boksia. Ei ole myöskään silloin kyseessä enää vastaanotin, jolla YLE:n lähetyksiä voisi siepata, jos niitä lähetetään vain diginä ja oma töllö on analoginen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      11
      2754
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2580
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2452
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      158
      2092
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1664
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1119
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      84
      868
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      787
    9. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      732
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      151
      723
    Aihe