Saako koulussa olla joogaa?

Äiti80

Lapseni koulussa on liikunnassa joogaa. Saako olla?

7

1309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iugvyfvj

      Miksi ei saisi, jos on sopivaa kaikille. Ei liian rankkaa, ääriasentoon tms.

    • kieltokouluun

      Jooga on tuotu eurooppaan viattomana pikku urheiluna, vaikka sen juuret ovat erittäin uskonnolliset. Jooga kytkeytyy vahvasti hindulaisuuteen ja itse asiassa jooga on hindu"jumalien" palvontaa (joogassa oleva "valaistuminen" on vaarallista, koska se saattaa aiheuttaa demonien (hindujumalat ovat demoneita, vaikka suurin osa ei sitä ymmärräkään) täydellisen hallinnan ihmisestä. Voidaan tietenkin kysyä, jos ei ylipäätään usko esim. demonien eli pahojen henkiolentojen olemassaoloon, miksi joogata, koska joogassa nimenomaan haetaan kundiliini käärme-energian heräämistä juurichakrassa ja uskotaan henkimaailman olemassaoloon (tosin täysin päinvastaisesti kuin esim. kristinuskossa). Intiassa ei tunneta kristinuskon saatanaa tai Jumalaa ja näin ollen siellä sokeasti uskotaan hindujumaliin ja joogan voimaan. Samaan aikaan kuin esim. kouluissa ja ylipäätään kulttuurissamme ajetaan kristinuskon Jumalaa ja Jeesuksen pelastusta alas, tuodaan kouluihin jooga, joka ei ole olemassa ilman hindulaisuutta ja hindujumalien (demonit) palvontaa, koska jooga-asennot kutsuvat kys. "jumalia" ja näin ollen niiden kautta avataan ovet demoniselle henkimaailmalle. En ikinä laittaisi lastani joogatunneille, en koulussa tai muutenkaan. Jooga on vaarallista, vaikka en itsekään sitä aiemmin tiennyt. Otettuani selvää asioista, kuten miksi teen joogassa mitäkin ja miksi esim. sormet pitää olla 666-asennossa (ns. OK-merkki) liikkeiden aikana, vaikka kyseinen merkki on satanismiin liittyvä. Katseltuani ja kuunneltuani lukuisia videoita, joissa entiset joogamestarit tai joogaajat kertoivat karmaisevia kokemuksiaan (kun vuosien jälkeen joogan tuhoavuus paljastui heille kaikessa karmeudessaan), tajusin olevani täysin pihalla joogan todellisesta luonteesta. Lopetin joogan ja nyt harjoittelen ns. normaalia venyttelyä, johon ei liity tietty kaavamaisuus ja meditointi yms.

      https://www.youtube.com/watch?v=O7OvNQ_lSRY

    • HanHan

      Tottakai saa. Kannattaa perehtyä lapsille suunnattuun joogaan, tai olla yhteydessä kouluun ja joogaa ohjaavaan opettajaan, tai vaihtoehtoisesti mennä itse seuraamaan, minkälaista se lapselle ohjattu jooga oikeastaan on.

    • ylöspidolle

      Kuka täällä on ylläpitäjänä?
      Joku joogaalija?

      Älä poista viestejäni.

      Joogaa ei missään nimessä saa opettaa koulussa!

      Jos vielä poistat viestini missä varoitan joogan vaaroista, niin teen sinusta ilmoituksen suomi24:lle!
      Olen kopioinut tämän viestin.

      Kerro edes millä perusteella poistat viestini!

    • ylläpidolle

      Ymmärrä hyvä ylöspito, että EI OLE SÄÄNTÖJEN VASTAISTA neuvoa huolestunutta äitiä, jonka tytttären on pakko koulussa osallistua joogatunneille!

      Äiti on ihan oikeassa kun kyselee neuvoja.

      Täällä kaksi suosittelee joogaa ja SINÄ ylläpito poistat viestit missä asiallisesti kerrotaan miksi joogaaminen ei ole hyvä asia!

      Mikä luulet olevasi, sinä et saa sensuroida täällä vain siksi, että todennäköisesti itse suosittelet joogaa-

      Olen ottanut tästäkin kopion, jos sattuisit olemaan taas sitä mieltä, että tämä viesi on "sääntöjen vastainen".

      • hihhulihuoralle

        Kopioi vammaisten viestiesi sijasta vittunaamainen paskuutesi hautaan mukanasi.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      270
      14413
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      68
      7303
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7131
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      63
      5147
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      113
      4882
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4724
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4505
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      21
      4427
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4177
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3968
    Aihe