Tupakointi kokemuksia

Ällistynyt

Aloin tuossa viime viikon perjantaina tupakoida. Olin mun yhen kaverin luona yötä. Juotiin jonkin verran ja se aina polttaa kun se juo jotain. Toisella kerralla pihalla sen kanssa pyysin antaa yhen mullekin ja sit lauantaina kotona jatkoin samaa linjaa. Kunnon lärvit ja kävin tupakalla pariin kertaan. Maanantaina kävin ostaa itelleni askin tupakkaa (olin lauantaina pölliny äidiltä) poltin yhen ja eilen kun kävin leffassa poltin pari. Tänään on sit menny koko päivä ilman tupakkaa eikä mitään vierotusoireita eikä mitään. Aina vaahdotaan kuinka tupakka on voimakas riippuvuutta aiheuttava mutta ei minulle ainakaan ole tullut mitään vai olenko kuitenkin jotenkin salakavalalla tavalla kuitenkin kuitenkin. Onko jollain samanlaista myönteistä yllätystä tupakan suhteen. En siis mitenkään toivonu jääväni koukkuun. Päinvastoin ja ilahduin kun ei mitään tullut.

15

3363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsfvsdfvsd

      Tupakointia voi harrastaa myös ilmaiseksi. Aika moni jättää ainaki puolet röpöistä polttamatta heittäessään tupakan jo menemään. Ovatkin ehkä vain vetäisseet hermohenkoset. Sellaisia löytää helposti ja voi pistää tupakaksi missä vaan sellaisen tökön sattuu käteensä ottamaan. Vai aatelikko jatkaa tupakointia nii kaua että saat keuhkosyövät tahi muuta jänskää? Millä sitten hoiat ittes kuntoo ku raha on männy ittensä sairastuttamiseen?

    • Ällistynyt

      No en nyt mitään keuhkosyöpää halua. Se helpotti mua viikonloppuna kun ahdisti niin älyttömästi ja oikein mitään tullut mistään kun muutenkin niin paskat fiilikset oli.

    • asdfvsdvdfvsdf

      Voiha se aluksi tuntua hienolta ku menee vähä häkä päähä ja huojuttaa, varsinki jos vetäsee keuhkon pohjaan, pitelee savua sielä ja sitte hönkää vaikka noka kautta savun irti. Voi huomata myös kuinka savukepaperin käry on aika kitkerän makusta. oon minäki joskus huolellisesti testannu tupakkoja, mutten koskaan ostanu. Eipä niistä oikee mitää saa irti eikä juuri käteen jää, ihan nostalkisten ensimaistelufiilisten esiinkaivamiseksi joskus saatan vetästä jostai jämästä vähä.

    • smokingisverycool

      Ei se riippuvuus noin nopeesti tuu, pitää polttaa vähintään 5 röökiä päivässä puolen vuoden ajan, sitten alkaa jo tuntea sen pakottavan tunteen käydä röökillä.

    • Kuitenkin_kuitenkin

      Olet kuitenkin kuitenkin.
      😵

    • Ällistynyt

      Aiheuttaako nikotiini ripulia koska mulla meinaa lorahtaa lusikallinen housuun vähän väliä?

    • Sätkäjätkä

      Se sun kaveris ei taida olla ihan hyvää seuraa.... Sano ei tupakille!

    • röökipoika

      Ite poltin ensimmmöisen tupakkani kuukaus ennen 19v syntymäpäivääni. Mitään riippuvuutta ei nöin 10kk kukuessa ole tullut. Poltan tosin vain vihreetä. Poltan joskus 5 päivän aikana, sitten voi olla 2vko tauko. Sitä vaan turhaan pelotellaan.

      • Anonyymi

        Naapurin muija kuoli keuhkosyöpään 53 vuotiaana, mutta olihan se jo elänyt pitkän elon.
        Sano että morfiinia sai sairaalassa ihan hyvin, ettei ollu tuskia.


    • AlexDeLarge

      Sanotaan nyt sit suoraan; itse koen asian niin, että nikotiini tosiaan on hauskaa, kunnes siihen jää koukkuun. Ja siihen sit muuten helposti jääkin koukkuun. Vaikka tuskin siihen päivässä koukuttuu kuitenkaan, mulla meni addiktoitumiseen kaks-kolme kuukautta sellaisella 1-3 röökiä/säkkiä per päivä -tahdilla. Olin alaikäinen ja meno oli todella vittumaista, kun kiinnijäämisestä ja lopettamisyrityksistä huolimatta joutui mennä Alepan nurkille lokittamaan amiksilta kessut ja porukat olivat vitun pettyneitä, joka taas tuntui pahalta.

      Vaikka en tietenkään _missään nimessä_ suosittele nikotiinia, niin uskon kuitenkin, että pystyt pitämään riippuvuuden kurissa säännöstelyllä, vaikka parempi oliski jättää kessut noihin pariin kertaan. Ja tottakai ihmisissä on eroja, itse olen melko taipuva riippuvuuksien rakentamiseen, mutta joku muu voi poltella huoletta vuoden päivät ja lopettaa ilman tuskia. Mutta sitä mä vaan, että kannattaa varoa, se pieni hyvänolon tunne on aika salakavala.

    • kirjallisuuden-Noopeli

      "olenko kuitenkin jotenkin salakavalalla tavalla kuitenkin kuitenkin."

      Kyllä.

    • 13vuotiasaddikti

      Tuntuu että olen jäänyt koukkuun. Poltin tänään yhden ja eilen yhden. Olen 13-vuotias

    • Anonyymi

      Mitä paskaa tämä on? Se riippuvuus kehittyy pikkuhiljaa.

    • Anonyymi

      Tupakoitsija ei aina näy.
      Tupakointi häätö sovellus.
      Tulipalo vaara

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      188
      4790
    2. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      30
      3670
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2572
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      157
      2247
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      49
      1548
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1308
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1151
    8. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1142
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1083
    10. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1011
    Aihe