Patria Ei lähtenytkään Malmilta?

Lobbaajat

Jouduin äsken taas kerran pikkasen oikaisemaan erään vihreän ehdokkaan käsityksiä, tässä suoraan kopsattuna. Olisin laittanut myös julkiselle sivullemme, mutta siihen ei jostan syystä voi enää laittaa...
Facessa RKP:n Kaupunginvaltuutetulla "tietoa"

(Vihreä ehdokas:) Suomi on täynnä peltoa. Eiköhän jonnekin mahdu pienelle harrastelijaporukalle lentokenttä. Emoji wink;)

Björn Månsson: Voi, voi, harrastelijalennot ovat vain osa Malmia, tässä muita: liikelentoja jotka etvät saa lyhyellä varoitusajalla sloteja Vantaalle, raja- ja merivartioston tarve päästä nopeasti merelle, ambulanssihelikopterin toiminta, pääkaupungin varakenttä kriisioloissa, lentäjäkoulutus, kulttuurihistorialliset arvot, luontoarvot uhanalaisine lajeineen kuten Longinojan meritaimenet, virkistysalue jolla kävellään, juostaan, pyöräillään, ratsastetaan, hiihdetään. Näitä ei voi korvata jollain kaukana olevalla pienkonekentällä.

19

607

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OmpapahanTietoaLobbaril

      Siellä "virkistysalueilla "varmaan myös "Heppoitten vauvoja";)

    • OlipahanOikaisu

      Liikelentoja olikin Korpikenttä Malmilla 16kpl. vuonna 2016 . Sillähän on slotit nyt myöskin ja vain hyvällä säällä voi operoida ,toisin kuin Hki-Vantaalla jossa Kaikki palvelut.Malmilla ei niin mitään!

    • Raja-Lähti-Jo

      Rajavartiosto lähti kyllä jo 27.2.2017 Hki /Vantaalle uusiin ja nykyaikaisiin tiloihin . Lyhyempi mata merelle ja harjoituksiin Porkkalaan . Tulee isot säästöt .Ei palaa Malmille sinne muuttaa Pelastuslaitos väliaikaisesti kunhan tilat saadaan muutettua .

      • Jönssia

        En ota kantaa, onko Vantaalta vai Helsingistä pitempi matka merelle, mutta Rajavartiolaitoksen helikopterit harjoittelevat vieläkin Malmilla. Tukikohta pakkomuutettiin Vantaalle, mutta eihän siellä voi helikopterit toimia ja harjoitella.


      • NytToimii

        Siellähän ne jo ennen muuttoa harjoittelivat. Merellä Porkkalassa yleensä ,jonne nyt lyhyempi matka =Säästöä!!


    • Vanhoja_Valheita

      "ambulanssihelikopterin toiminta" mistä näitä "totuuksia" oikein löytyy? Onko kenties lukenut Malmin Korpikentän ystävien sivuita! Siellä näyttää "totuuksia" viljeltävän runsaasti. Malmilla ei "ambulanssikoptria"koskaan ollutkaan! Medi -Heli Lääkäri kopteri on yli 10 vuotta sitten sieltä Hiki/Vantaalle siirtynyt. Oli nimenomaan Lääkärihelikopteri , joskus myös kuljetti potilaitakin.

    • RidaajaMalmilta

      Missäs kohtaa se "Virkistysalue " on siellä Malmin kentällä? Onko sinne vapaa pääsy myös ratsastajilla. Lentoaseman ystävätkö sitä huoltavat.

    • Virkistysalueeksi

      Jospa sieltä hangaarista on vanhat sessnanromut on viety ongelmajätelaitokselle ja hangaarista tehty maneesi. Saatu halli hyötykäyttöön eikä mikään varostointipaikka enää.

    • IhanHuuhaata

      "pääkaupungin varakenttä kriisioloissa," Kyllähän ne Hki/Vantaan koneet eivät Korpikentälle laskeudu, varakentät ovat Tampere ja Turku tälläkin hetkellä!

      • kriisioloissa

        Oletko koskaan miettinyt paljonko maksaa keksiä pyörä uudelleen, moneen kertaan ?
        Nyt kun rajalle rakennetaan uusi tukikohta Vantaalle, vaikka heillä on jo erinomainen tukikohta poissa Helsinki Vantaan tieltä.

        Toivottavasti et joudu koskaan merihätään Helsingin edustalla, kestää kopterilla paljon pidempään tulla hakemaan Vantaalta, tai sitten finskit vetelee ylös ja se on kallista huvia se.


      • NytTuleekinSäästöä
        kriisioloissa kirjoitti:

        Oletko koskaan miettinyt paljonko maksaa keksiä pyörä uudelleen, moneen kertaan ?
        Nyt kun rajalle rakennetaan uusi tukikohta Vantaalle, vaikka heillä on jo erinomainen tukikohta poissa Helsinki Vantaan tieltä.

        Toivottavasti et joudu koskaan merihätään Helsingin edustalla, kestää kopterilla paljon pidempään tulla hakemaan Vantaalta, tai sitten finskit vetelee ylös ja se on kallista huvia se.

        Se nykyaikainen tukikohta on jo ajat sitten rakennettu jos et tiennyt. Tulee säästöä kun muutkin rajan kopterit siellä huolletaan. Merihätä harvoin kolera altaassa tapatuu vaan avomerellä ja tukialus sijaitsee Porkkalassa jonne nyt lyhyempi matka! En itse enää skönellä juurikaan liiku ja Rajallahan on ilmatyyny aluksista lähtien kalustoa jota ensin paikalla! Jos sattuisin "pludaamaan";)


    • OletkoVirkistysPörrääjä

      Upposiko Estonia tietojesi mukaan "Helsingin edustalla"? Jos Raja olisi jo silloin ollut Hki/Vantaalla olisi Ihmishenkiä säästynyt Huomattatavasti enemmän! Olisi ennen ollut perillä ja tukialus myös nyt Porkkalassa!

      • Tuleva_ammattilainen

        Miten perustelet väittämääsi? Taitaa olla "vaihtoehtoista faktaa"


      • StikkaanPerustelut

        No heitin vain flöittiisi "erinomaneinen tukikohta" jos tsennaat ?


      • Se-Oli-Siinä

        Vieläkö ne saastuttavat mölykoneet siellä hangaarissa majailee.


      • Se-on-tässä
        Se-Oli-Siinä kirjoitti:

        Vieläkö ne saastuttavat mölykoneet siellä hangaarissa majailee.

        Ei vielä.


    • Se-Oli-Siinä

      En tarkoittanut kairauskoneita. Vastahan se huomenna suljetaan.

    • SaastutusLoppuu

      Hienoa ongelmajätteet lähtee muualle. Ongelmajätelaitos oikea osoite!

    • Korpikentällähiipumassa

      Patria lähti ja kouluttajat totesivat: Ei tule Malmia ikävä! Tampereella Suomen Suurin kansaivälinen koulutuskeskus (myös Liikennelentäjiä ,toisin kuin hiipuvalla Malmin Korpikentällä.) ja Suomen Toiseksi vilkkain lentokenttä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      702
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      605
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe