Lastensuojelussa puhutaan paljon traumoista. Väitän, että monet lastensuojelutyöntekijät sekä sijaisvanhemmat oikein pönkittävät tuota "häpeää".
Olen lukuisia kertoja kuullut sanottavan tai kirjoitettavan: "Sijaisvanhemmat tarvitsevat paljon tukea, kun hoitavat järkyttävästi traumatisoituneita lapsia".
Tuollaisista kommenteista tulee tunne, että sijoitetut lapset eivät ole normaaleja lapsia, vaan vaurioituneita yms.
Ja se, eli lastensuojelun ja sijaishuollon itse lapsille aiheuttama TAAKKA on se, joka todella aiheuttaa traumoja. Eräällä tavalla puhe vaurioituneista lapsista ylläpitää TRAUMAA.
Ja sijaisvanhemmat ja vanhan polven sossut paistattelevat siinä uskossa, että ovat jotenkin parempia!
Traumojen aiheuttama häpeä?
8
267
Vastaukset
- Valinnaisaine
Lastensuojelun työntekijät ja sijaisvanhemmat varmaankin ovat esim. väkisin juottaneet alkoholia raskaana olevalle äidille, jonka lapsi sittemmin huostaanotettiin ja lapsella on todettu FAS.
Samoin nämä työntekijät jättivät vauvan yksin kotiin ja antoivat tälle aikuisten rauhoittavia lääkkeitä. Tupakatkin tumppasivat lapsen ihoon ja myivät tätä kavereilleen saadakseen aineita. Lastahan ei potkinut tämän sukulaisista kukaan - tietenkin se oli sossu jne.
Vuosien intensiiviterapian ja sijaisperheen hoivan ansiosta ehkä joku pahoin traumatisoitunut lapsi saa uuden alun. Aina on mahdollisuus olla toipumatta, kun syntymävanhemmat kertovat, että mitään ei koskaan ole tapahtunut. Heiltä otettiin lapsi pois ilman mitään syytä ja kaikki oireet johtuvat sijaishuoltopaikasta.- ihminenon
Vaikka noita äsken kuvailemiasi asioita tekikin sijaisvanhempi, en toivo, että lapsesta puhutaan vaurioituneena (kuin jostain esineestä). Se ei auta ketään.
- VainIroniaa
Eikös se ollut traumatisoitunut eikä vaurioitunut? Esine vaurioituu, ihminen traumatisoituu.
Onhan nämä "vaikeita" sanoja, mutta kun miettii, niin ymmärtää eron.
Myös tuo satiiri on joillekin vaikea taiteenlaji ja jää tyylikeinona heikkoimmile lukijoille vieraaksi. - kirjoituvirhe
Just. Molemmista puhutaan ammattilaispiireissä ja sijaisvanhemmuuspiireissä paljon. Noista sanoista ei juuri ole löydettävissä ironiaa. Eikä lapsen kustannuksella ainakaan tule ironisoida. Varmaan väärin kirjoitettu?
- metiedämme
Nykyisin puhutaan paljon asiakaslähtöisyydestä. Asiat tulee myös kuvata asiakkaan näkökulmasta, ei ammattilaisten.
- rahaarahaa
Toisinaan lapsia käytetään pelinappuloina ja hyväksi. Esim. kun sijaisvanhempien palkkaa halutaan nostaa, tietyt kansanedustajat puhuvat järkyttävän traumatisoituneista lapsista ja tiettyjen järjestöjen sivut huutavat: lisää rahaa sijaisvanhemmille, jotka hoitavat vaikeasti traumatisoituneita lapsia.
- varokaaihmiset
Mielestäni ammatilliset perhekodit ovat paljon parempi vaihtoehto kaikille lapsille. Ammatilliset perhekodit voivat muuten olla pienempiä lapsiluvultaan, kuin rahanahneet sijaisperheet.
Ammatillisia perhekoteja valvotaan paljon paremmin ja näin ollen kaltoin kohtelu ei ole aivan yhtä helppoa kuin sijaisperheessä.
Älkää ihmiset menkö lankaan, että sijaisperheet ovat jotenkin parempi vaihtoehto. Kaukana siitä'.
Röyhkeitä tyyppejä on pesiytynyt sijaisperheiden vanhemmiksi liian paljon. Ja heidän omat lapsensa rakentavat kulisseja, ettei kaltoin kohtelu pääsisi esiin. Toisinaan nämä omat lapset osallistuvat itsekin lasten kaltoin kohteluun. He katsovat, että heillä on ilman muuta paremmat oikeudet, kuin sijoitetuilla. Ja heti, kun muuttavat kodistaan, alkavat sijoitettujen tukiperheiksi.
Tuo tukiperhejuttu järjestetään kahdesta syystä: matkarahat eri kaupunkien välillä ja se, ettei kaltoin kohtelu tule esiin. Eristäminen saattaa jatkua. - oikeastivaan
pitäisi hoitaa ainoastaan vaikeasti traumatisoituneita
lapsia tarkoitushakuisesti isästään- ja suvustaan
vieraannuttavia "lastensuojelu-" viranomaisia..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?917181Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277109Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1196438Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik975538Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455434Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635255Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus425141Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t35064Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274635Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193775