Traumojen aiheuttama häpeä?

traumatisoitunut

Lastensuojelussa puhutaan paljon traumoista. Väitän, että monet lastensuojelutyöntekijät sekä sijaisvanhemmat oikein pönkittävät tuota "häpeää".

Olen lukuisia kertoja kuullut sanottavan tai kirjoitettavan: "Sijaisvanhemmat tarvitsevat paljon tukea, kun hoitavat järkyttävästi traumatisoituneita lapsia".

Tuollaisista kommenteista tulee tunne, että sijoitetut lapset eivät ole normaaleja lapsia, vaan vaurioituneita yms.

Ja se, eli lastensuojelun ja sijaishuollon itse lapsille aiheuttama TAAKKA on se, joka todella aiheuttaa traumoja. Eräällä tavalla puhe vaurioituneista lapsista ylläpitää TRAUMAA.

Ja sijaisvanhemmat ja vanhan polven sossut paistattelevat siinä uskossa, että ovat jotenkin parempia!

8

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valinnaisaine

      Lastensuojelun työntekijät ja sijaisvanhemmat varmaankin ovat esim. väkisin juottaneet alkoholia raskaana olevalle äidille, jonka lapsi sittemmin huostaanotettiin ja lapsella on todettu FAS.
      Samoin nämä työntekijät jättivät vauvan yksin kotiin ja antoivat tälle aikuisten rauhoittavia lääkkeitä. Tupakatkin tumppasivat lapsen ihoon ja myivät tätä kavereilleen saadakseen aineita. Lastahan ei potkinut tämän sukulaisista kukaan - tietenkin se oli sossu jne.

      Vuosien intensiiviterapian ja sijaisperheen hoivan ansiosta ehkä joku pahoin traumatisoitunut lapsi saa uuden alun. Aina on mahdollisuus olla toipumatta, kun syntymävanhemmat kertovat, että mitään ei koskaan ole tapahtunut. Heiltä otettiin lapsi pois ilman mitään syytä ja kaikki oireet johtuvat sijaishuoltopaikasta.

      • ihminenon

        Vaikka noita äsken kuvailemiasi asioita tekikin sijaisvanhempi, en toivo, että lapsesta puhutaan vaurioituneena (kuin jostain esineestä). Se ei auta ketään.


      • VainIroniaa

        Eikös se ollut traumatisoitunut eikä vaurioitunut? Esine vaurioituu, ihminen traumatisoituu.

        Onhan nämä "vaikeita" sanoja, mutta kun miettii, niin ymmärtää eron.

        Myös tuo satiiri on joillekin vaikea taiteenlaji ja jää tyylikeinona heikkoimmile lukijoille vieraaksi.


      • kirjoituvirhe

        Just. Molemmista puhutaan ammattilaispiireissä ja sijaisvanhemmuuspiireissä paljon. Noista sanoista ei juuri ole löydettävissä ironiaa. Eikä lapsen kustannuksella ainakaan tule ironisoida. Varmaan väärin kirjoitettu?


    • metiedämme

      Nykyisin puhutaan paljon asiakaslähtöisyydestä. Asiat tulee myös kuvata asiakkaan näkökulmasta, ei ammattilaisten.

    • rahaarahaa

      Toisinaan lapsia käytetään pelinappuloina ja hyväksi. Esim. kun sijaisvanhempien palkkaa halutaan nostaa, tietyt kansanedustajat puhuvat järkyttävän traumatisoituneista lapsista ja tiettyjen järjestöjen sivut huutavat: lisää rahaa sijaisvanhemmille, jotka hoitavat vaikeasti traumatisoituneita lapsia.

    • varokaaihmiset

      Mielestäni ammatilliset perhekodit ovat paljon parempi vaihtoehto kaikille lapsille. Ammatilliset perhekodit voivat muuten olla pienempiä lapsiluvultaan, kuin rahanahneet sijaisperheet.

      Ammatillisia perhekoteja valvotaan paljon paremmin ja näin ollen kaltoin kohtelu ei ole aivan yhtä helppoa kuin sijaisperheessä.

      Älkää ihmiset menkö lankaan, että sijaisperheet ovat jotenkin parempi vaihtoehto. Kaukana siitä'.
      Röyhkeitä tyyppejä on pesiytynyt sijaisperheiden vanhemmiksi liian paljon. Ja heidän omat lapsensa rakentavat kulisseja, ettei kaltoin kohtelu pääsisi esiin. Toisinaan nämä omat lapset osallistuvat itsekin lasten kaltoin kohteluun. He katsovat, että heillä on ilman muuta paremmat oikeudet, kuin sijoitetuilla. Ja heti, kun muuttavat kodistaan, alkavat sijoitettujen tukiperheiksi.

      Tuo tukiperhejuttu järjestetään kahdesta syystä: matkarahat eri kaupunkien välillä ja se, ettei kaltoin kohtelu tule esiin. Eristäminen saattaa jatkua.

    • oikeastivaan

      pitäisi hoitaa ainoastaan vaikeasti traumatisoituneita
      lapsia tarkoitushakuisesti isästään- ja suvustaan
      vieraannuttavia "lastensuojelu-" viranomaisia..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe