Olen 47 vuotias (tänä vuonna 48) ja ihmettelen kun on menossa kierron 38 päivä eikä kuukautisia näy. Kierron oletettavassa puolessa välissä tuli ruskeaa välivuotoa ja rinnat oli tosi arat. Nyt olisi siis kuukautisten pitänyt alkaa jo viikko sitten ja taas on rinnat arat ja turvonneet. Huomaa kun riisuu rintsikat, niin tuntuu että ne painaa tonnin ja sattuu. Kerran viime talvena jäi yksi kuukausi välistä. Onko tässä vaihdevuodet jo alkanu vai onko tämä jotain esivaihdevuosia menossa?
Millaisia oireiluja on ollut muilla kun on vaihdevuosi ikä lähestynyt? Onko syytä mennä lääkäriin?
Onko vaihdevuodet alkamassa?
7
1154
Vastaukset
- SamassaJamassa
Esivaihdevuodet kestävät vuosia ja silloin kuukautiset tulevat miten sattuu. Ensin kierto lyhenee ja sitten pitenee ja lopulta kuukautiset jäävät kokonaan pois. Olet vaihdevuosissa sitten kun kuukautisesi ovat olleet kokonaan yli vuoden poissa. Yleensä jo esivaihdevuosissa alkaa vaihdevuosioireet: mielialan vaihtelu, yöhikoilu jne.
- vaihdevuodet
Hei SamassaJamassa!
Minkä ikäinen olet ja missä iässä sinulla alkoi esivaihtari oireet? Onko rintasi myös arat , turvonneet, painavan oloiset? - SamassaJamassa
Esivaihtarit alkoivat 47-vuotiaana. Aluksi kuukautiskierto lyheni 18 päivään, sitten piteni, sitten tuli ajoittaisia yöhikoilukohtauksia etenkin ennen kuukautisia. Yöunet muuttuivat pätkittäisiksi ja heräilin vähän väliä aamuöisin. Mielialan vaihtelut ja apaattisuus ja väsymys olivat niin pahat, että aloitin hormonikorvaushoidon, vaikka kuukautiseni eivät olletkaan olleet vuotta poissa. Hormonikorvaushoidolla (Novofem ensin, myöhemmin Femoston) oireet pysyvät hallinnassa ja kuukautisvuoto (tyhjennysvuoto) tulee kuukausittain. Kokeilin myös Estrogeeliä, mutta se ei imeytynyt kunnolla. Rintani turposivat kovasti kuukautiskierron keskivaiheessa ja juuri ennen kuukautisia, mutta korvaushoidon aikana en ole kärsinyt muusta kuin nestepöhöstä pari päivää ennen kuukautisia.
- Lady52
Samaa mieltä, että esivaihtarit pistää mensut sekaisin.
Minä olen 52v ja minulla on vaihtarit, kun viimeisistä mensuista on jo 2 vuotta. Tosin minulla ei ole vaihtari oireita ollenkaan ja olenkin kiitollinen siitä.
- olimull
minulla 46-53v asti ....... 1.5kk. 3kk. 6kk. 12kk. 3kk. 1kk
- OireetVaanSiirtyy
Siirtyykö vaihdevuodet (kuukautisten loppuminen) ja oireet vaan myöhemmäksi hoidolla?
SamassaJamassa kirjoitti:
"Hormonikorvaushoidolla (Novofem ensin, myöhemmin Femoston) oireet pysyvät hallinnassa ja kuukautisvuoto (tyhjennysvuoto) tulee kuukausittain. "
Vaihdevuosissa kuukautiset loppuu. Tosta yllä olevasta kommentista ymmärtäisi, että hoidolla saadaan aikaan "keinotekoiset" säännölliset kuukautiset eli tyhjentymisvuoto. Vaikuttais siltä, että hoidoilla vaihdevuosien alkaminen siirtyy vaan myöhemmäksi.
Onks kellään tietoa, tuleeko vaihdevuosioireet takas, kun hormonihoidon lopettaa?
Hoitohan on kuitenkin joskus myöhemmin lopetettava, niin sit tulee kuitenkin estrogeenin määrän lasku eteen. Jos oireita on ollut jo ennen hoitoja, niin sit niitä luulis tulevan hoitojen lopettamisen jälkeen.
Toisin sanoen, jos oma elämäntilanne sallii sietää oireita ilman hormonihoitoa ja oireet on siedettävät, niin parempi kestää sen ajan, minkä vaihdevuosioireita nyt kestää (muutamia kk - muutamia vuosia, yksilöllistä, eikä omista voi välttämättä tietää, miten kauan kestää). Antaa siis kropan sopeutua kuukautisten loppumiseen itsekseen.
Olishan se aika turhaa käyttää rahaa hoitoihin, jos ilman hoitoa oireita olis vain muutama kuukausi, ja kuukautiset heittelis vaan muutaman kuukauden. Hoidoilla ei voi tietää, olisko luonnolliset vaihdevuodet jo ohi.
Aloitajalle:
Kaikillehan ei edes tule vaihdevuosioireita, mielialan muutoksia yms. Sitä aloittaja ilmeisesti halusi tietää, mistä tietää onko vaihdevuodet tai esivaihdevuodet käynnissä, mitä oireita ollu jne. Jos ei ole mitään oireita, vaan kuukautiset vaan heittelee, niin sit täytyy vaan seurata kuukautisia, ja seurata rintavarustuksen muutoksia.
Itse olisin iloinen, jos tulis näihin omiin rääpäleisiin vähän kokoa :), mutta eihän se mukavaa ole, jos oikein kiristää. :(
Syytä mennä lääkäriin...
Jos olo on sietämätön? Saa sieltä ehkä lähetteen tutkimuksiin FSH-mittaukseen. Jos se näyttää vaihdevuosien olevan alkamassa, niin voi saada hormonikorvaushoitoa. Myös hormoneja korvaavia lääkeaineita ja mm. psyykelääkkeitä käytetään vaihdevuosien hoidossa (riippuu kai oireiden laadusta).
Ois tosiaan kiinnostavaa kuulla muiden kokemuksia fyysisten oireiden vuoksi lääkäriin menneiden kokemuksia. Onko ihan turhaa... että kyse oli vaan ihan luonnollisista muutoksista.- SamassaJamassa
FSH-arvo ei ole luotettava vaihdevuosien testi, sillä FSH arvo vaihtelee esivaihdevuosissa päivittäin ja jopa tunneittain. Hormonikorvaushoito ei aiheuta vaihdevuosioireiden siirtymistä hoidon jälkeiseen aikaan. Hormonikorvaushoidolla todellakin aikaansaadaan tyhjennysvuoto, koska estradioli kasvattaa kohdun limakalvoa ja progesteronilla saadaan aikaan limakalvon poisvuoto, jotta ei tule limakalvon liikakasvua, joka on syöpäriski. Näistä jokaisesta faktasta löytyy tutkimustietoa PubMedistä. Sinne vain opiskelemaan, jos osaat lukea tieteellistä tekstiä ja ymmärrät tutkimusasetelman merkityksen tulosten tulkinassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh924493Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.2083607Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1413428Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2292703"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk212341Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk432338Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös832191- 522123
Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112076Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01983