Onko vaihdevuodet alkamassa?

vaihdevuodet

Olen 47 vuotias (tänä vuonna 48) ja ihmettelen kun on menossa kierron 38 päivä eikä kuukautisia näy. Kierron oletettavassa puolessa välissä tuli ruskeaa välivuotoa ja rinnat oli tosi arat. Nyt olisi siis kuukautisten pitänyt alkaa jo viikko sitten ja taas on rinnat arat ja turvonneet. Huomaa kun riisuu rintsikat, niin tuntuu että ne painaa tonnin ja sattuu. Kerran viime talvena jäi yksi kuukausi välistä. Onko tässä vaihdevuodet jo alkanu vai onko tämä jotain esivaihdevuosia menossa?
Millaisia oireiluja on ollut muilla kun on vaihdevuosi ikä lähestynyt? Onko syytä mennä lääkäriin?

7

1134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SamassaJamassa

      Esivaihdevuodet kestävät vuosia ja silloin kuukautiset tulevat miten sattuu. Ensin kierto lyhenee ja sitten pitenee ja lopulta kuukautiset jäävät kokonaan pois. Olet vaihdevuosissa sitten kun kuukautisesi ovat olleet kokonaan yli vuoden poissa. Yleensä jo esivaihdevuosissa alkaa vaihdevuosioireet: mielialan vaihtelu, yöhikoilu jne.

      • vaihdevuodet

        Hei SamassaJamassa!
        Minkä ikäinen olet ja missä iässä sinulla alkoi esivaihtari oireet? Onko rintasi myös arat , turvonneet, painavan oloiset?


      • SamassaJamassa

        Esivaihtarit alkoivat 47-vuotiaana. Aluksi kuukautiskierto lyheni 18 päivään, sitten piteni, sitten tuli ajoittaisia yöhikoilukohtauksia etenkin ennen kuukautisia. Yöunet muuttuivat pätkittäisiksi ja heräilin vähän väliä aamuöisin. Mielialan vaihtelut ja apaattisuus ja väsymys olivat niin pahat, että aloitin hormonikorvaushoidon, vaikka kuukautiseni eivät olletkaan olleet vuotta poissa. Hormonikorvaushoidolla (Novofem ensin, myöhemmin Femoston) oireet pysyvät hallinnassa ja kuukautisvuoto (tyhjennysvuoto) tulee kuukausittain. Kokeilin myös Estrogeeliä, mutta se ei imeytynyt kunnolla. Rintani turposivat kovasti kuukautiskierron keskivaiheessa ja juuri ennen kuukautisia, mutta korvaushoidon aikana en ole kärsinyt muusta kuin nestepöhöstä pari päivää ennen kuukautisia.


      • Lady52

        Samaa mieltä, että esivaihtarit pistää mensut sekaisin.

        Minä olen 52v ja minulla on vaihtarit, kun viimeisistä mensuista on jo 2 vuotta. Tosin minulla ei ole vaihtari oireita ollenkaan ja olenkin kiitollinen siitä.


    • olimull

      minulla 46-53v asti ....... 1.5kk. 3kk. 6kk. 12kk. 3kk. 1kk

    • OireetVaanSiirtyy

      Siirtyykö vaihdevuodet (kuukautisten loppuminen) ja oireet vaan myöhemmäksi hoidolla?

      SamassaJamassa kirjoitti:
      "Hormonikorvaushoidolla (Novofem ensin, myöhemmin Femoston) oireet pysyvät hallinnassa ja kuukautisvuoto (tyhjennysvuoto) tulee kuukausittain. "

      Vaihdevuosissa kuukautiset loppuu. Tosta yllä olevasta kommentista ymmärtäisi, että hoidolla saadaan aikaan "keinotekoiset" säännölliset kuukautiset eli tyhjentymisvuoto. Vaikuttais siltä, että hoidoilla vaihdevuosien alkaminen siirtyy vaan myöhemmäksi.

      Onks kellään tietoa, tuleeko vaihdevuosioireet takas, kun hormonihoidon lopettaa?

      Hoitohan on kuitenkin joskus myöhemmin lopetettava, niin sit tulee kuitenkin estrogeenin määrän lasku eteen. Jos oireita on ollut jo ennen hoitoja, niin sit niitä luulis tulevan hoitojen lopettamisen jälkeen.

      Toisin sanoen, jos oma elämäntilanne sallii sietää oireita ilman hormonihoitoa ja oireet on siedettävät, niin parempi kestää sen ajan, minkä vaihdevuosioireita nyt kestää (muutamia kk - muutamia vuosia, yksilöllistä, eikä omista voi välttämättä tietää, miten kauan kestää). Antaa siis kropan sopeutua kuukautisten loppumiseen itsekseen.

      Olishan se aika turhaa käyttää rahaa hoitoihin, jos ilman hoitoa oireita olis vain muutama kuukausi, ja kuukautiset heittelis vaan muutaman kuukauden. Hoidoilla ei voi tietää, olisko luonnolliset vaihdevuodet jo ohi.

      Aloitajalle:
      Kaikillehan ei edes tule vaihdevuosioireita, mielialan muutoksia yms. Sitä aloittaja ilmeisesti halusi tietää, mistä tietää onko vaihdevuodet tai esivaihdevuodet käynnissä, mitä oireita ollu jne. Jos ei ole mitään oireita, vaan kuukautiset vaan heittelee, niin sit täytyy vaan seurata kuukautisia, ja seurata rintavarustuksen muutoksia.

      Itse olisin iloinen, jos tulis näihin omiin rääpäleisiin vähän kokoa :), mutta eihän se mukavaa ole, jos oikein kiristää. :(

      Syytä mennä lääkäriin...
      Jos olo on sietämätön? Saa sieltä ehkä lähetteen tutkimuksiin FSH-mittaukseen. Jos se näyttää vaihdevuosien olevan alkamassa, niin voi saada hormonikorvaushoitoa. Myös hormoneja korvaavia lääkeaineita ja mm. psyykelääkkeitä käytetään vaihdevuosien hoidossa (riippuu kai oireiden laadusta).

      Ois tosiaan kiinnostavaa kuulla muiden kokemuksia fyysisten oireiden vuoksi lääkäriin menneiden kokemuksia. Onko ihan turhaa... että kyse oli vaan ihan luonnollisista muutoksista.

      • SamassaJamassa

        FSH-arvo ei ole luotettava vaihdevuosien testi, sillä FSH arvo vaihtelee esivaihdevuosissa päivittäin ja jopa tunneittain. Hormonikorvaushoito ei aiheuta vaihdevuosioireiden siirtymistä hoidon jälkeiseen aikaan. Hormonikorvaushoidolla todellakin aikaansaadaan tyhjennysvuoto, koska estradioli kasvattaa kohdun limakalvoa ja progesteronilla saadaan aikaan limakalvon poisvuoto, jotta ei tule limakalvon liikakasvua, joka on syöpäriski. Näistä jokaisesta faktasta löytyy tutkimustietoa PubMedistä. Sinne vain opiskelemaan, jos osaat lukea tieteellistä tekstiä ja ymmärrät tutkimusasetelman merkityksen tulosten tulkinassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      904
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 55
      725
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      43
      694
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      654
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe