Varausten välittäjiin ei ole luottamista

Kerran-pettynyt

Uskokaa pois, tämä voi mennä myös näin (linkki).
Yksi mahdollisuus on myös käydä Googlen Street View.lla vilaksemassa mitä sieltä kohteesta löytyy. Tuokaan ei läheskään aina onnistu.
Paras on kun varaa hotellin suoraan sieltä hotellin omilta sivuilta tai vaikkapa soittamalla sinne.
Eikä sitten mitään torakkaloukkoja.

http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201705042200119673_u0.shtml

5

222

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omamoka

      Höpö höpö, Tuo juttu haisee tänne asti. Mikähän tuossa oikeasti on ollut vikana? Aivan varmasti Booking hoitaisi asian kuntoon, jos siinä olisi jotain korjattavaa heidän puolelta, hehän ovat vain välittäjiä. Erittäin luotettava sivusto, toimii ja hinnat ovat usein kaikista alhaisimmat, Kyseessähän ei edes ole hotelli vaan asunto, jota sivunkin mukaan vuokraa Italialainen eli street view ei kyllä näytä yhtään mitään. Oma veikkaus. Kaveri on mennyt maksamaan etumaksun ja huijari kerää rahat pois. Missä muuten on ne hyvät kokemukset? Kai kannattaa katsoa myös muut sivut.

      Ja ei ole lainkaan harvinaista, että hotellin omilla sivuilla on kalliimmat hinnat. Nämä välittäjät sopimuksissaan vaativat ettei huoneita myydä edullisemmalla hinnalla muualla. Hevosmiesten tietotoimiston juttuja ja toimii 1-2 tähden hotelleissa,

    • Enluotamihinkään

      Kuka vain voi tehdä palautteita!
      tästä on kokemusta, myös loma-asuntojen yksityiset vuokranantajat huijaavat usein, joskus jopa joka toinen kerta. On myös asunnon omistajia jotka eivät edes vauvaudu päivittämään kalenteriaan eivätkä vastaa. Näin ollen matkailija ei tiedä onko se kysytty asunto edes vapaana ja yleensä ei ole jolloin jää kadulle tai joutuu etsimään toisen kalliin majoituksen..

      Myös tripadvisorissa on aivan liian helppo maksaa työntekijät antamaan hotellille/residenssille hyviä palautteita, näin yritykset hyötyy. Joskus managerit jopa maksavat huonot palautteet pois. Ehkäpä sama systeemi toimii muillakin varaussivuilla, että joku managerin työntekijä varaa huoneen yhdeksi yöksi, "maksaa" sen ja antaa sitten erinomaisen palautteen muka turistina. Näin muut matkailijat luulevat että on rehti majoitus, vaikka ei olisi. Joskus hotellit yms. palkkaavat myös matka-alan työntekijöitä (toimittajat, matkasivujen työntekijät yms.) jotka saavat yhden ilmaisen yön, jotta kehuisivat tietyn majoituksen maasta taivaisiin.

      Ketjuhotellit eivät saisi huijata, mutta jos ketjuhotellilla on k'sipää omistaja ja työntekijät niin silloin kyllä sekin onnistuu. Kokemusta yli 10 maasta ja paljon tullut nähtyä ja elettyäkin hotelleissa, kehuihin en enää yksistään luota.

    • eivoiluottaakaikkeen

      "Aivan varmasti Booking hoitaisi asian kuntoon, jos siinä olisi jotain korjattavaa heidän puolelta, hehän ovat vain välittäjiä. Erittäin luotettava sivusto, toimii ja hinnat ovat usein kaikista alhaisimmat"

      Joopajoo, juuri tuolla sivulla löysin kerran loma-asunnon jossa ei ollut luvattua keittiötä (keittiönä toimi mikro vessan allas) ja asunto sijaitsi kellarissa, mutta asia ei kuvista selvinnyt. Mitä vain saa tarjota. Asunnossa ei ollut lämmitystä ja jotkut vuokrasivat sen jouluksi. Vuokranantaja oli yksityinen ja sivusto tuo samainen.

    • roskaaroskaaa

      Italian mafia omistaa runsaasti hotelleja Euroopassa ja he huijaavat jatkuvasti, tarjoavat huonosti korjattuja roskia, kaikissa samat värit ja aikaiset lähtöajat, haluavat mielellään maksun käteisellä ettei verottaja tiedä.

    • Omamoka

      Vielä kertaalleen. Booking.com on välittäjä ja heitä ei kiinnosta pätkän vertaa palautteet. He vain välittävät hotelleja ja heillä ei ole mitään vastuuta puuttuuko sieltä jotain. Ihan samanlainen kuin muut välitysfirmat. Jokainen varmaan tsekkaa myös muualta kommentteja ja tuolla asunnolla oli Booking.com sivulla arvosana 6.2 eli ei siitä mitään hyvää palautetta ole annettu. Hälytyskellot pitää soida, jos saat muutamilla kympeillä majoituksia, joissa on esim. 9 keskiarvo tai muutamia kommentteja. Melkoisen hyvin voit arvoida hotellin, jos siellä on satoja tai jopa tuhansia palautteita.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      356
      1438
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      79
      987
    3. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      84
      905
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      833
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      49
      728
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      121
      705
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      38
      692
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      49
      658
    9. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      616
    10. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      10
      568
    11. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      29
      564
    12. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      552
    13. 45
      547
    14. 32
      531
    15. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      525
    16. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      33
      518
    17. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      84
      495
    18. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      41
      492
    19. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      80
      470
    20. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      48
      459
    Aihe