Muistatteko 1970-luvulta sen typerännimisen shampoon, Hellä Mietosen? Pullo oli sen muotoinen, että sitä kutsuttiin myös thalidomidishampooksi, koska se muistutti tynkäkätistä ja -jalkaista ihmistä eli Thalidomidi-lääkkeen uhria.
Nyt Hellä Mietonen on palannut myyntiin, vuosikymmenten tauon jälkeen. Pullo on sama, mutta sisältö on vaihdettu. Kyseessä on ainoastaan Citymarketteja varten tehty erikoiserä, ja ilmeisesti valmistaja käyttää siinä shampoona jotakin toisella nimellä jo tuotannossa olevaa shampootaan. Hinta kuitenkin on kova, 4,90 € - jos joku haluaa thalidomididesignista maksaa.
http://www.k-citymarket.fi/meikit-ja-kosmetiikka/hella-mietonen-on-palannut/
HELLÄ MIETONEN-shampoo on palannut!
7
2064
Vastaukset
- RaajatOn
Thalidomid oli 1950-luvun lopussa ja 60-luvun alussa unilääke, jota määrättiin raskaana oleville naisille. Suomessakin.
No, nukuttihan se, mutta sillä oli sellainen jännä sivuvaikutus, että jos nainen otti sitä raskautensa alkuvaiheessa, se esti sikiön käsien ja jalkojen kehittymisen normaaleiksi. Vauva syntyi ns. hyljeraajaisena, katso kuva:
https://i.ytimg.com/vi/y2lhmSCunrI/maxresdefault.jpg
Jos sitä taas otti raskauden loppuvaiheessa, se ei vaikuttanut vauvaan mitenkään. 1970-luvun lasten kesken kaikkein kauhein haukkumasana, jonka toiselle lapselle saattoi sanoa, oli "thalidomidi", aivan kuten 1980-luvulla oli "mongoloidi" ja nykyään "autisti".- limperi
En muista 70-luvun peruskoulussa koskaan tuollaista talidomidi-nimittelyä olleen; kyllähän se oli "homo" jo silloin ainakin meilläpäin....teillä toisin.
- neuvokasta
Ei se ollut unilääke, vaan lääke raskauspahoinvointiin. Sitä oli ensin kokeiltu kai kaneilla, joille ei tullut mitään sivuvaikutuksia. Mutta ihmisillä aineenvaihdunta oli jossain kohdassa erilainen.
- hiuksiin
Hyvä Shampoo
- Hyvinhellämies
Missä Mietonen tehdään?
- fomgmfgogmfo
Kurikassa.
- Anonyymi
fomgmfgogmfo kirjoitti:
Kurikassa.
Missä firmassa saako vielä mistään? Sitä oli saippuapalanakin samalla muodolla.
- reppuriika
Tuttu on pullo. Ensin tuli mieleen se Kastehelmi-shampoo, jossa nainen on polvillaan kai kukkaniityllä ja pesee vadista kutrejaan. Liekö vielä se myynnissä. Minun merkki on Sinisessä pullossa oleva Erittäin hieno suomalainen shampoo. Sillä olen pessyt jo vuosia. Riittoisia ja edullinen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2323384- 592917
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I262507Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk182482Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve761983Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851869Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191835Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401832Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.911672Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691013