Maksoin velkani Justitialle ja pyysin heitä laittamaan ilmoituksen asiakastiedolle että hommat on hoidettu sovitusti. Sain sähköpostia että:
Mikäli haluat, että ilmoitamme ne asiat joista on tullut häiriömerkintä maksetuiksi Suomen Asiakastietoon ja Bisnodelle voimme ilmoituksen tehdä.
Todistukset ovat maksullisia ja summa riippuu siitä, montako todistusta teemme ja onko häiriömerkintä tullut meidän toimestamme.
1 asia 20 euroa
2 asiaa 40 euroa
3 tai useampi asia 50 euroa
Todistusmaksu tulee suorittaa ensinnä, ennen todistuksen lähettämistä luottotietoyhtiöön."
Miten minä olen kuvitellut että tällainen ilmoitus kuuluu heidän tehdä ilman mitään erillisiä maksuvaateita? Onko tämä nyt ihan normaalia??
Kuitti maksetusta velasta-todistus asiakastietoon
6
1429
Vastaukset 6
- kuppausfirma
Tuolle kuppausfirmalle on Suomen lainsäätäjät antaneet kaikki valtuudet tehdä ihan mitä lystää.
Siksi minä en maksa heille yhtään mitään ja pidän siitä huolen että en joudu töihin seuraavan 15-20 vuoden aikana.
Mitäs menit maksamaan. Menit vipuun.- fvoebfeb
Kaikki eivät halua olla syrjässä yhteiskunnasta 15:tä vuotta.
- fgh5
UO hoiti nämä minun kohdallani
- voineveloittaa
Ulosotto voi ilmoittaa omista merkinnöistään (u-alkuiset). Velkojan tulisi ilmoittaa omistaan. Saa ottaa kulun, ei ole velvollisuutta ilmoittaa maksusta ilman kuluja, vaatii kuitenkin manuaalista työtä yleensä jonkun verran, tai en tiedä onko Intrulla automatisoitu systeemi noille todistuksille, mutta epäilen, jos kulut on tuollaiset. Toiset firmat ilmoittaa ilmaiseksi.
Lähetät kuitin(kopion) maksetusta velasta postin kautta tai nykyaikana spostin kautta A-tietoon ja Bisnodeen. Ei maksa kuin vaivan. Jotkut yrittävät nyhtää tuon 20€ samasta hommasta.
- voineveloittaa
Se olisikin paras tapa. Ja siihen varmaan noilla maksuilla pyritäänkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän48930Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15798Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl497769- 46687
- 41624
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30586- 35563
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE170528Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37520- 44470