Paljonko Astranne kuluttaa?

astrailija

Millaisiin kulutuslukemiin olette päässeet astroillanne?
Minulla Astra H wagon 1.6 bensa koneella vie 6,5-7 ltr satasella riippuen ajosta. Moottoritiellä tuntuu että tankki tyhjenee todella vauhdikkaasti.

9

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viamitenseoli

      Juuri katsottu ajotietokoneesta 5100km matka, 8,1L/100km keskikulutus ja 47km/h keskinopeus.

      • dippadaadappadii

        Astran ajotietokone näyttää kokemukseni mukaan 0,3-0,4 litraa liian pientä kulutusta.


      • näinomassani

        Astra H wagon 1.6 bensa 85kw, keskikulutus ollut pitkään 7,4l/100km.


    • Viehän_ne

      H Astran normaalia kulutusta, oma vei noin 7.5..7.8 l/100km, riippuen ajoista. Nykyinen K 1.4 turbo vie noin 6...6.5 l/100km.

      • Ajoin Astra J 1,4:llä 75 000 km, kulutus 6,08 l/100 km kirjanpidon mukaan.


    • AinaSopiva

      Uudella 1.4 turbolla kuukausi takana, keskikulutus tasan 6 litraa.

    • kiihtyykans

      sierrasta varastettu turbo ohc kolmosen puhaltimella. 14L/100km.

    • alamäenalkuko

      Entäpä öljynkulutus? Huomasin että talvella bensa 1.6 ei vienyt yhtään öljyä (5w-40) kun nyt kesällä on hörpännyt noin 10 000 kilsalla puoleen väliin mittatikkua (5w-30) öljyä. Ei siis mitenkään paljon, mutta kuitenkin.

    • AstraG2001

      Astra G, 1,6 vm2001 Kahden hengen kuormalla normaaleilla (100km/h) maantienopeuksilla 5,8-6 litraa satasella. Kaupunki ajossa n.7 ja talvella voi heittää molempiin arvoihin 0,5-1litran lisää, riippuen ajotyylistä.
      Kone on tietty kunnossa, huollettu, eikä revitelty hajalle.. Maantiellä pintakaasulla olen ns.säästöajanut tampereelta-jyväskylään keskikulutuksella 5,5 l/100km.. Enkä silti jäänyt muiden jalkoihin.
      Astra ei ole mikään bensasyöppö, mikäli auto on kaikinpuolin kunnossa. ps.ei muuten syö öljyäkää sen kummemmin, kuin pitäisi vaikka jotkut väittää Echo moottoria armottomaksi öljyn kuluttajaksi. Ilmeisesti ne öljyn syöjät on ajettu tärviölle ja huollettu huonosti.
      -AuAstra G, 1,6 vm2001to on kuin nainen. Sitä pitää osata käsitellä oikein, lempeästi, mutta kuitenkin jämäkästi. ;-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      286
      7963
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      175
      4199
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      182
      2490
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      30
      2407
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      94
      2097
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      47
      1600
    7. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      49
      1575
    8. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      14
      1507
    9. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      342
      1284
    10. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      166
      1245
    Aihe