Manipuloija on usein kiusaaja, joka kerää ympäril-

leen-vietävissä-olevia

Manipuloija on usein kiusaaja, joka kerää ympärilleen helposti vietävissä olevia ihmisiä.

Varo manipuloijia – toisin sanoen kiusaajia – jotka käyttävät surutta joko negatiivista tai viettelevää asennettaan pelotellakseen sinua ja muuttaakseen ajatusmaailmaasi. Tällainen tapaus on monille tuttu jo hiekkalaatikkoajoilta: manipuloija saa sinut tekemään jotain tyhmää tai irrelevanttia, jolloin sinä joudut ongelmiin – ja hän taas ei. Manipuloija pääseekin usein livahtamaan kuin koira veräjästä.

Kun tällaista ihmistä tarkkailee sivusta, saattaa huomata miten manipuloija suorastaan kerää ympärilleen heikompia, vietävissä olevia ihmisiä joita hän voi käyttää sätkynukkeinaan tavoitellessaan vain ja ainoastaan omia etujaan. Manipuloija ajattelee ainoastaan omaa parastaan, ja vaatii muita toimimaan oman tahtonsa mukaan. Mutta jos joku muu tarvitsee esimerkiksi apua tai tukea, manipuloija ei edes siedä tätä silmissään – hän on sanalla sanoen kiusaaja. Joku saattaisi luulla tätä johtajahahmoksi, vaikka todellisuudessa kyse on vain vallan väärinkäytöstä.

Manipuloija sanoo ja tekee mitä tahansa saadakseen muut tekemään mitä hän haluaa, ja usein vieläpä onnistuu siinä, sillä hän osaa painostaa ja pelotella.
Älä hyväksy tällaista käytöstä: hänen harhakuvansa omasta paremmuudestaan on hänen ongelmansa,
ei sinun.



.

2

1578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikki alkaa siellä päiväkodissa. Jatkuu peruskoulussa. Luojan kitos on ammatiliset koulut yliopistot ymm.Jonne se kiusaaja ei tule. Jonkun duunin saa joskus jatkaa siellä samaa peliä.

      • Anonyymi

        Niin kaikki alkaa siellä päiväkodissa tai suuressa sisarlaumassa? josa yksi sisaruksista elämän tehtävä on alitaa,mitätöidä ,pukotaa selkään omaa sisartaan. Se jatkuu koko aikuisiän. Sen nimi on Sisar kateus. Josta ei puhuta,ei sitä tunisteta.Vaan lähdetän siihen mukaan.Se on samanlaista koulukiusamista perheissä henkistä väkivaltaa,ilman rajoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      84
      6014
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      318
      5096
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2648
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      46
      2588
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1822
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1659
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      108
      1471
    9. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    10. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1392
    Aihe