Manipuloija on usein kiusaaja, joka kerää ympäril-

leen-vietävissä-olevia

Manipuloija on usein kiusaaja, joka kerää ympärilleen helposti vietävissä olevia ihmisiä.

Varo manipuloijia – toisin sanoen kiusaajia – jotka käyttävät surutta joko negatiivista tai viettelevää asennettaan pelotellakseen sinua ja muuttaakseen ajatusmaailmaasi. Tällainen tapaus on monille tuttu jo hiekkalaatikkoajoilta: manipuloija saa sinut tekemään jotain tyhmää tai irrelevanttia, jolloin sinä joudut ongelmiin – ja hän taas ei. Manipuloija pääseekin usein livahtamaan kuin koira veräjästä.

Kun tällaista ihmistä tarkkailee sivusta, saattaa huomata miten manipuloija suorastaan kerää ympärilleen heikompia, vietävissä olevia ihmisiä joita hän voi käyttää sätkynukkeinaan tavoitellessaan vain ja ainoastaan omia etujaan. Manipuloija ajattelee ainoastaan omaa parastaan, ja vaatii muita toimimaan oman tahtonsa mukaan. Mutta jos joku muu tarvitsee esimerkiksi apua tai tukea, manipuloija ei edes siedä tätä silmissään – hän on sanalla sanoen kiusaaja. Joku saattaisi luulla tätä johtajahahmoksi, vaikka todellisuudessa kyse on vain vallan väärinkäytöstä.

Manipuloija sanoo ja tekee mitä tahansa saadakseen muut tekemään mitä hän haluaa, ja usein vieläpä onnistuu siinä, sillä hän osaa painostaa ja pelotella.
Älä hyväksy tällaista käytöstä: hänen harhakuvansa omasta paremmuudestaan on hänen ongelmansa,
ei sinun.



.

2

1571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikki alkaa siellä päiväkodissa. Jatkuu peruskoulussa. Luojan kitos on ammatiliset koulut yliopistot ymm.Jonne se kiusaaja ei tule. Jonkun duunin saa joskus jatkaa siellä samaa peliä.

      • Anonyymi

        Niin kaikki alkaa siellä päiväkodissa tai suuressa sisarlaumassa? josa yksi sisaruksista elämän tehtävä on alitaa,mitätöidä ,pukotaa selkään omaa sisartaan. Se jatkuu koko aikuisiän. Sen nimi on Sisar kateus. Josta ei puhuta,ei sitä tunisteta.Vaan lähdetän siihen mukaan.Se on samanlaista koulukiusamista perheissä henkistä väkivaltaa,ilman rajoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      121
      7475
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      658
      4857
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3184
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1327
    5. 50
      1325
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      93
      1204
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      144
      1132
    8. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      55
      983
    9. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      27
      873
    10. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      864
    Aihe