Mulla on hieman alle 9 -kk ikäinen narttuseropi jolla ei ole ollut vielä ensimmäisiä juoksuja. Sille on varattu aika sterilointiin vähän reilu viikon päähän, mutta mitä jos juoksut onkin juuri leikkauksen aikoihin alkamassa? Voiko tästä olla jotain haittaa koiralle tulevaisuudessa?
Pentu on nuollut enemmän takapuoltaan parin viimepäivän aikana ja uroskoirani, joka tähän asti ei ole halunnut olla pennun kanssa juuri missään tekemisissä, on haistellut sen takapuolta enempi. Tästä päättelin, että juoksujen alkaminen voi olla lähellä. Jostain luin että urokset saattaa haistaa sen jo viikkoja, ellei jopa kuukautta aiemmin - joten mistä tästä nyt tietää, onko juoksut alkamassa nyt, ensi viikolla, vai vasta parin kuukauden päästä?
Muutenkin voisitte kertoa kokemuksia ja mielipiteitä, kumpi on parempi - sterilointi ennen vai jälkeen ensimmäisiä juoksuja. Miten on vaikuttanut koiran luonteeseen, käytökseen, terveyteen jne.
Sterilointi, ennen vai jälkeen 1 juoksujen?
2
540
Vastaukset
- Koiraemo
Hei, minulla on myös seropi-narttu, nyt jo hiukan yli 3v. ikäinen. Koiralleni halusin sterkan ennen ensimmäistä juoksua. Perustin ajatukseni lukemiini artikkeleihin joiden perusteella uskoin tästä olevan vähiten haittaa koiralle. Tänä päivänä valitsisin aivan samoin, sterkkauksesta toipuminen oli todella nopeaa, koirani on pieni n.3½kg painava joten leikkausarpikin oli pieni, Koiralleni ei ole tullut minkäänlaista muutosta luonteeseen, ei pissavaivoja eikä hän myöskään ole koskaan "astunut" toisia koiria eikä myös toista omaakaan koiraamme. En tiedä sitä, liittyykö tämä piirre mitenkään hormonaalisiin syihin.
Aikaisempia koiriani en ole sterkannut missään vaiheessa, Heillä oli juoksut elämän loppuun asti, ja valeraskaudet jossain vaiheessa jokaisella ja oli kohtutulehduksiakin joillakin vanhemmiten, yli 10vuotiaana.- Sterilointiprobleema
Ilmeisesti nisäsyövät pitäisi olla melkolailla kokonaan vältetyt, jos koiran steriloi ennen ensimmäisiä juoksuja. Silti sitä miettii, että kumpi noin sitten muuten olisi se parempi vaihtoehto - ennen vai jälkeen ensimmäisten juoksujen... No näillä näkymin tyttö on kuitenkin menossa sterilointiin noin viikon päästä, jos ei juoksut ehdi alkaa ennen sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1275735
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962549- 1342467
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv52053- 121303
- 581045
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍81032- 51902
- 76825
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101815