Ekaksi linnulsi Valkokakadu??

julia90

Olen yli-ihastunut valkokakaduun ollut jo jonkin aikaa.. ja haluaisin sellaisen lemmikiksi. Mutta onko minulla mitään toivoa?? Minulla itselläni ei ennen ole lintuja ollut mutta ystävilläni on..

9

804

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • senegal parrot

      Kannattaa mielummin aloittaa vaikka neitokakadusta,undulaatista. Isot papukaijat nimittäin eivät ole mitään ihan aloittelijoiden lintuja..ja oikukkaita osaavat olla. M varmaan jaksaa kirjoittaa miksi se ei sovellu ekaksi linnuksi..=)

    • -M-

      Luepa vaikka ihan ensin nämä:
      http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=News&file=article&sid=82&mode=thread&order=0&thold=0
      http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=News&file=article&sid=51&mode=thread&order=0&thold=0

      Ja mieti sitten _erittäin_ tarkkaan oletko valmis ottamaan hoiviisi ikuista uhmaikää elävän luontokappaleen vuosiksi ja vuosikymmeniksi eteenpäin, sotkuineen, tuhoineen, metelöinteneen, läheisriippuvuuksineen ja kaikkineen.

      Isoja papukaijoja ei todellakaan suositella ensimmäiseksi linnuksi, mutta toki sekin onnistua voi jos on oikein asennoitunut ihminen. Se vaan edellyttää että todellakin erittäin hyvin perehdyt aiheeseen ennen kuin edes alat selvitellä mahdollisia kasvattajia. Luet, luet ja luet papukaijoista ylipäätään, enimmäkseen englanninkielellä, koska suomeksi papukaijojen käyttäytymisestä ja käsittelystä ja koulutuksesta ei ole juuri sanaakaan tarjolla keskustelupalstojen lisäksi. Luet vielä lisää juuri kakaduista ja eritoten valkokakaduista, kyselet omistajilta ja käyt tutustumassa lajiin lähemmin jonkun omistajan kotona.

      Jos tiedonhankinnan jälkeen yhä olet sitä mieltä että haluat juuri ja vain ja ainoastaan valkokakadun ja olet valmis siitä vastuun ottamaan hyvine ja huonoine puolineen vuosikymmeniksi ja katsot voivasi tarjota sille asianmukaiset tilat ja hoidon ja sinulla on tiedossa joku jolta voi neuvoa kysyä ongelmatilanteissa, ei toki ison kaijan suoraan ottaminenkaan mitenkään mahdoton ajatus ole. Mutta tämä on tosiaan suuresti henkilöstä kiinni, ulkopuolinen ei sitä pysty välttämättä kunnolla arvioimaan.

      Pienempien ja helpompien lajien avulla on vaan ensin helpompaa tutustua linnun pitoon ylipäänsä ja peräytyä touhusta jos huomaakin ettei se papukaija olekaan juuri se itselle sopiva lemmikki, isolle kaijalle uuden hyvän kodin löytäminen on paljon hankalampaa ja eläintä stressaavampaa. Pienten kanssa myös yleensä ei tule mitään vakavia seuraamuksia vaikka se koulutus ja käsittely vähän pieleen menisikin, mutta purevan ja kiljuvan ison kaijan kanssa uudelleensijoituskin voi olla jo todellinen ongelma.

    • Olisi myynnissä vakoinen kakadua sitä pienintä mallia. Myyn koska on vähän allerkiaa ja kolmen ison kissan takia. Vähän vaikeeta pitää vapaana jos kissat sattuu olla kotona.Että sillain.

      • tarkoitatko

        lutino neitokakadua?
        Vai valkokakadua?


      • tarkoitatko kirjoitti:

        lutino neitokakadua?
        Vai valkokakadua?

        Kysyit tästä meidän Ramposta lisä tietoja. Se on latinalaiselta nimeltä Cacatua sulphurea sulphurea,luulisin että se on kultatöyhtökakadua suomeksi ja se on kakaduista kai pienin tai keskikokoa en muista varmaksi kumpaa se on.Papukaija on kokonaan valkoinen töyhtöä lukuun ottamatta.


      • missäpäin
        Manse1 kirjoitti:

        Kysyit tästä meidän Ramposta lisä tietoja. Se on latinalaiselta nimeltä Cacatua sulphurea sulphurea,luulisin että se on kultatöyhtökakadua suomeksi ja se on kakaduista kai pienin tai keskikokoa en muista varmaksi kumpaa se on.Papukaija on kokonaan valkoinen töyhtöä lukuun ottamatta.

        ja minkä hintainen?


      • missäpäin kirjoitti:

        ja minkä hintainen?

        Laita tuleen sähköpostiosoitteesi niin voin lähettää parempia tietoja sekä valokuvia kyseisestä linnusta.


      • missäpäin kirjoitti:

        ja minkä hintainen?

        Että kiinnostus loppu kun kysyin sähköpostiosoitetta.Ajattelin vaan ettei kaikkien tarvitse olla mukana jos me kyselemme toisiltamme asioita jotka liittyy kyseiseen papukaijaan.


      • satu
        Manse1 kirjoitti:

        Että kiinnostus loppu kun kysyin sähköpostiosoitetta.Ajattelin vaan ettei kaikkien tarvitse olla mukana jos me kyselemme toisiltamme asioita jotka liittyy kyseiseen papukaijaan.

        ei loppunu kiinnostus..
        tässä tulee s.postiosoite [email protected]
        odotan yhteydenottoasi
        satu


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      124
      2961
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2722
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1285
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe