Trauman aiheuttamaa häpeää lisätään

uutisointia.oikaistava

"...puhe vaurioituneista lapsista ylläpitää TRAUMAA. "

Kun yleisessä keskustelussa lähtökohtaisesti sysätään sivuun mm lastensuojelun vainoon ja kontrolliin rinnastettavat väkivallanteot sekä sijoittajaperheen tekemät kaltoinkohtelut, eli juuri kaikki se, mikä siis on traumatisoinut perheen, niin ilmanmuuta sellainen lähestymistapa aiheuttaa kaksinkertaisen trauman. Se uusiutuu ja syvenee.

Kyseenalaistamattomana totuutena (yleistävästi) esitetty uutisotsikko "oikeiden perheiden vaurioittamista lapsista" polkee LS:n halvaannuttamien uhrien ihmisoikeuksia.

3

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EtAnsaitseEnempää

      Höpön höpön.

      • uutisointia.oikaistava

        Miten ansaitseminen liittyy kirjoitukseeni?


      • uutisointia.oikaistava

        Aikamoinen kommentti!
        Tiedätkö, että traumakokemuksen ohittaminen koko väkivallan kauheassa kirjossa on se kaikista hirvein teko? Kuka oletkin, niin tuollainen raukka-surkimus ei kuulu ihmislajiin.

        Kysy vielä moniko on sitä mieltä, että kaikki sijaisperheet ovat huonoja, niin tulee oikein kiiltävä kuva sijaisbisneksestä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      94
      3752
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      45
      3134
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      97
      2739
    4. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      57
      2420
    5. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2388
    6. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      134
      2387
    7. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2357
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2284
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      23
      2266
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2070
    Aihe