Olen siis 19-vuotias ja oireeni alkoivat vuosi sitten, jouduttuani tekemään raskauden keskeytyksen. Keskeytys sujui kotona ja hyvin, mutta unohdin käydä jälkitarkastuksessa. Emme silloisen poikaystäväni kanssa odottaneet kokonaan suositeltavaa aikaa olla harrastamatta seksiä, (n. pari viikkoa.) Vuosi sitten papasta minulta löydettiin HPV- virus, mutta ei jatkotoimenpiteitä. Virtsaamiseni on jo melkein tämän vuoden ollut hankalaa ja satunnaista pistelyä on vasemmanpuoleisessa munasarjassa. Kuukautiseni temppuilevat ja nyt viimeisenä kolmena kuukautena valkovuotoni on ollut huomattavan runsasta ja kellertävää, ehkä jopa rusehtavaa. Seksiä en pysty harrastamaan, koska yhdyntäkivut emättimen suulla estävät. Tuntuu kuin emättimeni repeäisi jokaisella yrityskerralla. Satunnaista kutinaa on myös ollut näinä viime kuukausina. Pelkään kohdunkaulansyöpää. Onko kyseessä jokin sukupuolitauti vai sairaus? Olen ujo, ja ahdistaa mennä omalääkärilleni, joka on n. 60v mies.
Apua, mikä vaivaa?
3
361
Vastaukset
- kipikapilääkäriin
Lääkärin vaihtamisen pitäisi onnistua terveyskeskuksessa, mutta sitten pitää jatkossakin käydä ainakin vuosi samalla lääkärillä.
Se 60-vuotias lääkäri tekee työtään, joten sinne voit mennä.
Sinulla on joku tulehdus. On syytä hoitaa tulehdukset mahdollisimman varhain, jos myöhemmin haluat lapsia.
Mahdollisesti tulehduksesi hoito vaatii myös gynekologin tutkimusta ja hoitoa, joten terveyskeskuslääkäri lähettää sinut sairaalan naistentautien poliklinikalle.
Jos sinulla on varaa, voit toki mennä yksityiselle gynekologille. Gynekologin palkkion lisäksi on maksettava eri tutkimuksista.
Sinut on varmaan neuvottu menemään papa-kokeeseen vuoden kuluttua HPV-löydöksestä, mutta se asia tulee hoidettua samalla kuin tulehduksesi.
Kumppanisi on todella kärsivällinen, kun on kestänyt noin pitkään ilman seksiä vain siksi, että sinä et halua hoitaa itseäsi terveeksi. - nainuu
Olepas aikuinen nyt ja turha häpeä pois,joudut naisena koko elämän käymään tarkastuksissa oman mielenrauhankin nimissä. Lääkärit ovat kaiken kolot ja kikkelit nähneinä ihan ammattilaisia eikä sillein sillä silmällä pimpsaa katsele tai mieti! Eli jos häpeät,kärsi sitten mutta sinuna menisin lääkäriin ,kerro ilävät oireesi,tulehdukselta vaikuttaa, ne otetaan virtsatesteillä ja pumpulipuikolla varovasti näytteet siis ja kokeillaan varovasti arasteleeko paikat ja tarvittasessa gynelle lähete.Mutta jos nopeasti tahdot selvittää ja rahaa on,yksityisgynelle aikaa varaamaan,saa valita joko naisen tai miehen.Onhan tuo selvitettävä! Antibioottihoito saattaa auttaa jo yksinäänkin-mutta lääkärien ohjeita täytyy aina n oudattaa ,hellyyttä ja seksiä voi harrastaa muutenkin varovasti ilman yhdyntää,hyväilyt esimerkikisi.ei akti ole ainoa tie onneen!
- klamydia_ja_herpes
Otettiinko klamydiatesti? Itselläni klamydia oireili hiipivästi lisääntynein vatsakivuin ja kuukautishäiriöin. Tilanteessa, jossa tulee raskaaksi voi saada myös sukupuolitauteja (kuten HPV:si todistaa). Klamydiatesti on helppo ottaa virtsasta. Klamydia voi hoitamattomana aiheuttaa lapsettomuutta. Asia tulee harmittamaan sinua myöhemmin suuresti, joten asia kannattaa tutkia heti nyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko532301Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy182171Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1671854Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82321339Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1271269Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861144Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661065Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.101952- 84887
Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j70862