Artekin 406 kunnostus, käsinojien irrotus

marsupilami56

Hei, meillä on Artekin 406 tuoli, samaa mallia kuin satulavyötuolit, mutta satulavöiden tilalla on jonkin vuosikymmenen kokeilu: satulavöitä muistuttava kangas. Haluaisin pestä sen, koska pellavan värisessä kankaassa näkyy kaikki tahrat. Aloitin toiveikkaana pienten niittipyssyniittien irrottamisen, mutta käsinojien kohdalta kangasta ei saa irti. Näyttää siltä, että kankaan irrottamiseksi on pakko irrottaa käsinojat (samaa kaarevaa puuta kuin jalat), koska kangas on käsinojan ja istuimen reunapuun välissä. Näyttää siltä, että käsinoja ja istuinosa olisivat ehkä jollain puutapeilla toisissaan kiinni ja kankaassa tappien kohdalla reijät. En uskalla vääntää käsinojia väkivalloin irti, Onko satulavyötuoleissa samanlainen rakenne? Saako satulavyöt irti käsinojan ja rungon välistä? Osaisiko joku itse satulavyöt vaihtanut neuvoa, kuuluuko käsinojat irrottaa? Löysin paljon neuvoja satulavöiden kiristykseen, mutta tästä ei maininnut kukaan.
Pelkään, että pilasin jo tuolin, toivottavasti joku osaisi neuvoa!
Kiitos etukäteen!

1

2053

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Käsinojat saa irti pehmeällä kumivasaralla voimakkaasti käsinojan sisäpuolelle lyöden. Toisinaan puutapit antavat periksi ja uusi tappiliitos on tarpeen, mutta yleensä osat irtoavat nätisti. Toinen vaihtoehto on viedä tuoli ammattilaiselle. ;)

      https://vyotuoli.fi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1419
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      989
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      851
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      815
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      796
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      162
      744
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      689
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      80
      640
    9. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      628
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    Aihe