En ymmärrä miten itsekkäitä perheelliset voivat olla. Juu, Trampa on hauska ja kaikki lapset sitä vinkuu, mutta kun ostetaan se suurin (onko se nyt kokoa 7,5 m halkaisijaltaan) ja isketään itsekkäästi ihan mihin huvittaa. Naapurin tramppa on nyt asennettu takapihalle niin, että kaikki naapurit, istuivat missä tahansa omalla pihallaan, eivät voi olla näkemättä sitä hirvitystä. Kaikkien mielestä kun tuo hökötys on yksi maailman rumempia vehkeitä. Juu, kun ei ole kantava elementti, niin saa asentaa, mutta mihin katoaa toisten kunnioittaminen ja viihtyvyys!! Istukan mukana tulee näköjään itsekkyys ja isät haloo! Saatika, että joutuu kuuntelemaan koko keäsn iiiaa, iiaa, iiaa -melua. En ymmärrä ihmisten itsekkyyttä tämän asian suhteen. Älkää ihmettelkö, jos naapuri ei enää tervehdi ym. Tai pitäisikö itsekin unohtaa naapurit (jota olen aina kunnioittanut täällä) ja rakentaa 3metrinen tekopenis kesäksi lasten ihailtavaksi tai ihan mitä vaan muuta hirvitystä. Käsittämättömintä on, että on vain yksi lapsi perheessä ja se isoin tramppa... Kun olisikin vain 3m!! Mikä näitä vaivaa?
Trampoliinihelvetti!
pumpattavabarbarapihalle
6487
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mistä edes saa 7m trampoliineja, onko sellaisia edes? Ei ainakaan tältä löydy: http://hintaseuranta.fi/haku/trampoliini
Ei ole 7,5 m trampoliinia!
Turhaan valitat kun kyllä lapset saa trampalla hyppiä!
Millanen oot ite ollu lapsena?
Varmasti olet jotain jalkapalloa lapsena jonkun naapurin seinään potkinut ja se on naapuria häirinnyt mutta oletko antanut sen häiritä että joku valittaa?
Mieti mkltä lapsista tuntuu jos vain murjotat siitä että heillä on jotain hienoa.
Ostappa ite tramppa.
Mieti lapsia !
Totta
Naapurin adhd kakarat pomppii trampalla 15 tuntia joka päivä ja koko kesän. Vietä siinä sitten kesää kun kiljutaan ja kuunneellaan itämaan räppiä. Sairasta
Lapset tykkäävät hyppimisestä ja se vahvistaa kyllä motorista kehitystä.
Asut varmaankin rivitalossa tai tiheään rakennetulla omakotitaloalueella? Tarvitsetkohan enemmän tilaa ympärillesi. Oletko tutkinut onko alueellasi rauhallisempia pihapiirejä?
Auttaako jos muistelet omaa lapsuuttasi? Olisit varmaan itsekin tykännyt hyppimisestä trampalla silloin? Jos on mitenkään mahdollista, kykenetkö ajattelemaan naapurin lapsen kannalta, että se on hänelle kiva juttu. Ehkä hänelle tulee joskus kavereita kylään, jolloin siihen mahtuu useampi lapsi, vaikka ei joka päivä ole.
Toisaalta ei hän varmaan kokoajan hypi siinä, jolloin sinäkin saat rauhallisia hetkiä pihallasi…
Mietin vielä naapurisi pihamaata. Ehkä trampoliinin paikka on valittu siihen, koska he eivät haluneet laittaa pariskunnan yhteisiä aurinkotuoleja tai iltalimonaatien maisteluun tarkoitettua pöytää ja taittotuoleja siihen kohdalle, mihin kaikki naapuritkin näkevät?