Palvelin aloittelijalle

Haluaisin oman web-palvelimen windows 98:siin.
Kaikki ohjeet ovat tervettulleita.
3599
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Moi. Palvelinta varten tarvitset palveluntarjoajaltasi kiinteän IP-osoitteen ja mieluusti siihen liitetyn domain-nimen. (miltä tahansa domaineja kaupittelevalta taholta).

Tämän jälkeen vaan haluttu palvelinohjelmisto, vaikkapa serv-u ftp-serverille tai apache (tai muu www-palvelin) webbiserveriä varten koneeseen.

Käyttöjärjestelmänä voi olla melkein mikä vaan, windowsin serveriversiossa noita palvelinohjelmistoja on valmiina...

-petteri

Äänestä
  • Kiinteä nimi riittää.

    http://www.dyndns.org

    ja sieltä tarvittava domain-nimi ilmaiseksi ja ip-osoitteesi päivittävä ohjelma.

    Apache löytyy ilmaiseksi netistä

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


fssdfds kirjoitti:

Haluaisin oman web-palvelimen windows 98:siin.
Kaikki ohjeet ovat tervettulleita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu