Parallax-säätö?

Mitä kiikaritähtäimessä tarkoittaa parallax-säätö?
21467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

eikös mahtais olla joku valoisuuden säätö

Äänestä

Parallaksilla tarkoitetaan osumapisteen liikkumista tähtäävän silmän liikkeestä riippuen, eli maalipiste ja ristikko eivät ole samassa polttopisteessä. Jotku tähtäinkiikarit on tehtaalla säädetty parallaksivapaaksi esim. 100 jaardiin (n. 91 m), jolloin kiikari toimii moitteettomasti n. 70-180 m. Lyhyillä matkoilla parallaksi on huomattavasti herkempi. Monissa kiikareissa on mahdollisuus säätää parallaksi tarkalleen halutulle matkalle.

Mikäli ammutaan usein eri matkoille, on kuitenkin viisaampaa hankkia sellainen malli, jossa on parallaksisäätörengas.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jepulis kirjoitti:

Mitä kiikaritähtäimessä tarkoittaa parallax-säätö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu