Ratkaisin Bodom järven murhat (taustaa)

Tässä murhamysteerissä, oli monia outoja asioita
joiden kanssa ei meinannut selvyyttä tull
Motiivi?
kadonneet tavarat?
yksi eloonjäänyt?
Montako tekijää?
Eniten askarrutti nuo kadonneet esineet, ja siinä se että
osa oli lähellä kätkettynä, ja osaa ei löytynyt ollenkaan
Oliko murhaaja ottanut nuo tavarat mukaansa?
ja oliko murhaajia kaksi, kun osa löytyi ja osa
katosi?
Aijon kertoa kaiken ja myös motiivin,
sekä murhaajan, En käytä kenenkään oikeita nimiä vaan puhun
vain pojista ja tytöistä
taustaa;
Bodominjärven murhat on Suomen rikoshistorian tunnetuimpia tapauksia. Helluntaina 5. kesäkuuta 1960 espoolaisen Bodominjärven rannalla telttaretkellä olleet 15-vuotiaat Maila Irmeli Björklund ja Anja Tuulikki Mäki sekä 18-vuotias Seppo Antero Boisman surmattiin heidän nukkuessaan teltassaan murskaamalla heidän kallonsa lyömällä todennäköisesti isolla kivellä. Seurueeseen kuulunut neljäs nuori, silloin 18-vuotias Nils Wilhelm Gustafsson löytyi teltan päältä pahoin loukkaantuneena. Surmateot jäivät tuolloin selvittämättä laajasta tutkinnasta huolimatta, ja surmaajasta esitettiin useita erilaisia teorioita. Henkiin jäänyt Gustafsson pidätettiin yllättäen epäiltynä murhista vuonna 2004, mutta hän sai vapauttavan tuomion seuraavana vuonna. Bodominjärven murhien tekijää ei ole saatu selville.

3

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voephollanni

      Loogisin selitys olisi, pojille tuli riitaa tytöistä kun niiltä kännissäpäin yritettin saada, tuli tappelu josta selvisi vain yksi. Usein asioissa on yksinkertaisin ratkaisu.

      • nihlist

        Aivan, joskus loogisin selitys todellakin on yksinkertaisin ratkaisu, mikäs se sinun olikaan, kun tuo nyt ei ole ratkaisu, vaan arvelu.

        Niin, sillähän joka makasi OSITTAIN teltan päällä oli myös takaraivossa iskemä joka oli vaurioittanut kovakalvoa, sisäisen verenvuodon, että aiheuttanut tajuttomuustilan, lisäksi leukaluu murtunut, joka vaati hopealevyn tueksi, mietitäänpä millain tuollaiset vammat saadaan aikaiseksi? Lähettinä toimineen Boismanin voimilla isketään yhdellä iskulla leukaluu murtumaan, kun sen saa navakalla nyrkkeilijän oikein kohdistetulla iskulla, melko hyvä teoria, mutta Boismanhan oli jo, ehkä kuollut, tytötkä sitten? Missä tukeva, ei lahonnut paksu oksa piilee, Gustafssonin päästä ei kuitenkaan löytynyt mitään puuaineksia ja tytötkin ehkä jo kuolleet.

        Mikäs tähän olisi se loogisin ratkaisu??

        Mietitäänpä oikein kovasti nyt, kaikki nyt mukaan!!


    • nihlist

      Niin, on hienoa olla käyttämättä henkilöiden oikeita nimiä ja myös ilmoittaa se, mutta olet ratkaissut asian? Varmaan piilotit ratkaisusi hyvin, kun en sitä lukemalla löytänyt.

      "Aijon kertoa kaiken ja myös motiivin,
      sekä murhaajan, En käytä kenenkään oikeita nimiä vaan puhun
      vain pojista ja tytöistä
      taustaa;
      Bodominjärven murhat on Suomen rikoshistorian tunnetuimpia tapauksia. Helluntaina 5. kesäkuuta 1960 espoolaisen Bodominjärven rannalla telttaretkellä olleet 15-vuotiaat Maila Irmeli Björklund ja Anja Tuulikki Mäki sekä 18-vuotias Seppo Antero Boisman surmattiin heidän nukkuessaan teltassaan murskaamalla heidän kallonsa lyömällä todennäköisesti isolla kivellä. Seurueeseen kuulunut neljäs nuori, silloin 18-vuotias Nils Wilhelm Gustafsson löytyi teltan päältä pahoin loukkaantuneena", niin niitä nimiähän ei kerrota? Umohtuiko kotain?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      108
      6917
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4431
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3826
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3522
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3508
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      188
      3455
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2959
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2664
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      46
      2501
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1884
    Aihe