Jouduin asentamaan ubuntu 16.04 uusiksi. Miten saisin asennettua yle-dl ohjelman.
yle dl asennus
13
2404
Vastaukset
- ruuuk
Vaikkapa tuolta ohjeita
https://aajanki.github.io/yle-dl/
Toivottavasti löytyy.Versio 2.29 asentui Debian Stretchiin ja toimii. Myös tekstitykset tulevat. Vanhoilla versioilla ei areena enää toiminut. Luulisin Ubuntu 16 toimivan myös.
Asensin mutta ei toimi.http://aijaa.com/Ppvcnr
- hyvä.niin
Älä nyt sentää pääkäyttäjän oikeuksilla (sudo) lataa.
Ei löydy yle-downloader-gui
http://aijaa.com/49yRIf- Johan-on-kumma-ettei
Entäs unnistuuko suoraan pakettivarastosta asentaminen
http://ppa.launchpad.net/yle-dl/release/ubuntu/pool/main/y/yle-downloader-gui/
Linux Mint 18 Sarah
Xfce 64-bit
Ubuntun foorumilta löytyy juttua. Yle vaihtelee systeemiä ...
Ubuntun riippuvuudet sudo apt-get install rtmpdump python python-crypto php-cli php-curl php-mcrypt php-xml php-bcmath
sudo phpenmod mcrypt
Lataa uusin yle-dl ja pura se. Asenna sudo make install (siirry ensin hakemistoon)- Kenny_vaan
Nyt 15.3.2018 toimi näin Ubuntu 16.04:llä:
Latasin uusimman vakaan version yle-dl-2.31,tar,gz sivulta https://aajanki.github.io/yle-dl/ . Sen README.fi-tiedostossa viitattiin käyttiskohtaiseen ohjetiedostoon OS-install-instructions.md, jota ei kuitenkaan tästä paketista löytynyt, mutta kehitysversiopaketista (linkki em. sivulla) löytyi. Sen ohjeita noudattaen:
sudo apt-get install rtmpdump wget ffmpeg python-dev python-setuptools \
python-pip python-crypto python-requests python-lxml python-socks \
php-cli php-curl php-mcrypt php-xml php-bcmath
sudo phpenmod mcrypt
sudo -H pip install --upgrade yle-dl
http://aijaa.com/tzbWjk
Puuttuukohan joku codec kun ei onnistu vieläkään- Johan-on-kumma-ettei
Puuttuu, tuo Mikko_Tku ohje paikaa tuon, ilmeisesti kun yrität komentoriviltä ajaa tämän:
yle-dl http://areena.yle.fi/1-2534611
saat tämmöisen viestin:
You have to install and enable the following extension(s) to continue: 'bcmath', 'curl'
Myös VLC soittimen suoratoisto ei toimi ilman noita:
http://yletv-lh.akamaihd.net/i/yletv1hls_1@103188/index_2764_av-b.m3u8
jos testaa yllä olevaa, ei ilmeisesti näy mitään.
sudo apt-get install rtmpdump python python-crypto php-cli php-curl php-mcrypt php-xml php-bcmath
sudo phpenmod mcrypt
Hienoa, sait kuitenkin ohjelman asennettua.
- php7_asennuksesta
Jossakin ohjeissa viitattiin php5:een mika aiheutti php dependency virheen deb paketin asennuksessa
poistin php5:n naiden ohjeiden mukaan
https://askubuntu.com/questions/705880/how-to-install-php-7
juttua ubuntun palstalla
https://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=20696.msg399180#msg399180
. - löpolöpolöpol
On niin vaiketa ja en ainakaan minä saa tuota toimimaan!
Sain nyt toimimaan päätteessä käyttämällä pika asennusta täältä, http://www.homelinuxpc.com/download/Areenan_nauhoituksen_asennus.html kohdasta pika asennus. Kiitos kaikille avusta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1777624Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1325234Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y512741- 2762356
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1282298Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5712114Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont722099Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi01730Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571136Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2931118