kauanko voi mennä kun tulee lähtö

RoPSmP

tietääkö kukaan, kauanko voi mennä että tuomio täytääntöönpannaan? mä oon nyt odottanut 3,5vuotta exän lähtöä ja tekis jo mieli soittaa jonnekin et mikä kestää.

5

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jussi..Pussi

      Jospa tuomio oli ehdollinen, eikä ehdoton ? Yksi mahdollisuus on tietysti se, että exäsi asuu luonasi pimeänä, ei käy töissä ja välttelee menestyksellisesti tuomion täytäntöönpanoa.
      Jos tuomio on ehdoton ja osoite on tiedossa, niin kyllä 3,5 vuoden odottelu tuntuu utopialta.

    • khflskgnslkgn

      ehdoton oli. ja osoite tiedossa. tekee mun elämästä helvettiä ja ollaan kyl porukalla ihmetelty ku voi kestää näin kauan

    • thrbfgvc

      Onko siis todella niin, kuin Jussi..Pussi, kirjoittaa, että exäsi asuu luonasi? Ja sinä olet nyt yli kolme vuotta odotellut, että koska lähtee vankilaan tuomiotaan suorittamaan, ja lopettaisi sinun piinaamisesi? Etkä mitään muuta ole asialle tehnyt (paitsi kyselet asiaa roskafoorumilla)? Entäpä kun tuomio alkaa? Oliko se elinkautinen, vai mitä ajattelit sillä välin tehdä, ettei sama meno jatkuisi, kun tuomio on suoritettu?

      • kjsdlkfnsdklfn

        ei, ei asu luonani todellakaan. meillä on yhteinen lapsi jonka takia on jonkun verran pakko olla tekemisissä. ja muhun kohdistunut rikos jota lähtee istumaan JOSKUS. mikä on se virasto mistä tuota voi kysyä? oikeusrekisterikeskus vai uo vai mikä


      • thrbfgvc
        kjsdlkfnsdklfn kirjoitti:

        ei, ei asu luonani todellakaan. meillä on yhteinen lapsi jonka takia on jonkun verran pakko olla tekemisissä. ja muhun kohdistunut rikos jota lähtee istumaan JOSKUS. mikä on se virasto mistä tuota voi kysyä? oikeusrekisterikeskus vai uo vai mikä

        No ei mikään.
        Ei toisen ihmisen rikostuomion täytäntöönpano kuulu vähääkään sinulle.

        Siihen, että hän edelleen piinaa elämääsi, sinun tulee etsiä jokin toinen ratkaisu kuin se, että hän lyhyeksi aikaa lähtee istumaan. Ymmärrät varmaan sen, että jos vapaalta saa kerran odotella täytäntöönpanoa, niin ei sitä tosiasiallista istumista kovinkaan pitkään ole tarjolla, lomille pääsee, ja avotalokin odottelee jossain kohdin.

        Mutta kuten jo todettu, niin vähän haiskahtaa siltä, että ihan nyt kaikki relevantit seikat eivät ole pöydässä. Ei ehdotonta tuomiota odotella vapaalta jalalta vuosikaupalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      231
      7846
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5420
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4842
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      76
      3537
    5. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      150
      3086
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2045
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      32
      2031
    8. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1859
    9. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1727
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      38
      1682
    Aihe