Ihmepelastuminen telkkaruudussa eilenillalla.

Oli näitä Yellowstone-dokumentteja. No. Mitä lie Yelloswtonen virtaavaa jokea ähti ylittämään biisonilauma vasikoineen.
Kamera seurasi biisoiemon yritystä pitää pieni vasikka emosta ylävirran puolella että voi töniä tarvittaessa turvallaan pikkuista jaksamaan rantaan.
Voimakas virta teke tepposet. Se vei vasikan mukanaan kuin pienen jäätelin. Kameramies on sinnikäs. Ottaa kuvan alajuoksun riutalla kyyröttävästä pienestä biisoninvasikasta.

Vastarannalla jolkottava roteva susi huomaa helpon uhrin. Jolkotta onnettoman luo alkaen tätä raadella katkaistakseen pienen kurkun.
Vasikka herääkin taistelemaan. Se on säkäkorkeudeltaan vain suden luokkaa. Susi taas kokematon nuori uros.
Se hämmästyy, miten tuo pikkuelukka pistää vastaan. Etuoikealta alkaa kuulumaan töminää ja mylvintää - Emo on lähtenyt etsimään.
Se näkee verivihollisensa suden pikkuistaan raatelemassa. Susi todella äimistyy...miten näin voi käydä.
Vasikkakin aivan kuutamolla. Se on nälkiintynyt ja väsynyt. Emo tökki sitä turvallaan - pikkuinen, syömään siitä. Sitten vasikka saa vahvaa maitoa.

Kuvaus viipyi vielä mielessä vieä goisimaan käydessäkin. Mitä jos iso susilauma yllättäisi. Ne repisivät seka emon että vasikan, ja vuoren varmasti.

Tuo on vain otos luonnosta. ja nyt unta palloon, kuuli komentavan itseään.

5

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie.ja.Mörön.Martti

      Juuh. VT-12, Matkakeitaan kahviossa tuota näytelmää joukolla seurattiin. Pidettiin 10-0 vasikan menona. Tuli hyvä mieli tuosta luonnonnäytelmästä.

    • Kerroit niin elävästi, että sen ihan näki! Sääli etten sattunut katsomaan, niihin eläytyy jännittäen pienen puolesta. Olen vastaavan joskus nähnyt, krokojen ollessa silloin uhkana, vasan ajauduttua alajuoksulle.

      Tosiasiassa itse luonto ei osoita armoa, vain vahvat selviytyvät, mikä tietenkin on lajin kannalta vain hyväksi. Silti en halua nähdä petojen raatelevan, vaikkakin nälkänsä pakoittamina.

      Luen parast'aikaa italialaisen filosofin, runoilija Ciacomo Leopardin Mietteitä, ja hämmästelen ja naurahtelenkin hänen varsin teräville mielipiteilleen ihmiskunnasta.

      Roistoja ja huijareita suurin osa, ja ne harvat kunnolliset tai ylevät saavat roistoilta turpiinsa, ja kaikki syytökset niskaansa mitä keksiä voi!

      Ja tämä jo 1700 luvun lopussa, joten ei mitään uutta auringon alla. Hän oli vaikeasti vammautunut älykkö, nuorena vain luki isänsä laajassa kirjastossa, piittaamatta fyysisestä kunnostaan, ja rappeutui fyysisesti pahoin. Kuoli jo 37 vuotiaana, mutta loi erittäin herkkää luontoa ylistävää runoutta Laulujen muodossa.

      Luin alle 30 vuotiaana runojaan luonnosta, ja ihastuin niiden herkkyyteen ja universaalisuuteen.
      Toki siinä iässä on itse hyvin vastaanottavainen kauneudelle, samoin koin Leinon ajatusmaailmassa.

      Naisten seurassa hän ei saavuttanut menestystä, joten pieni sarkasmi sai ikää myöten vallan tällä ihmiskuntaa sivusta seuraavalla yksinäisellä.

    • Kiitos-tarinasta-Kapu-

      Ihanaa että vasikka pelastui. ( En ole ohjelmaa nähnyt.)

      • captcöpenick

        Luonnosta ne monet koskettavat aiheet ja elämykset saadaan. On taas kevät, valoa Lehtipuihin ja pensaisiin hiirenkorvia odotellaan.


      • Himmelsauge

        Minä en olisi pystynyt katsomaan, pelkkä ajatuskin tuosta kertomuksesta tuntuu järkyttävältä. Kaikki luonto-ohjelmat on pilattu julmuudella, onko pakko näyttää saalistusta alituiseen. Sama jos näytettäisi jatkuvasti miten ihmisen syömät
        eläimet tapetaan, lihansyönti loppuisi heti, taatusti. Empä juuri lihaa enää olekaan syönyt, vaikka tunnustan että olen metsästänyt nuorempana, jonkinverran. Se on sitten vähän erijuttu...ymmärtää metsästyksen periaatteet..
        🤔🐕


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      63
      5162
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      254
      4222
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      59
      3821
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      137
      2206
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      22
      1564
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      62
      1217
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      939
    8. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      879
    9. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      137
      847
    10. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      31
      837
    Aihe