onko väärin

mfjdhduh

Mulla on ollut masennusta, jotakin ahistuneisuutta ja syömishäiriöitä jo tässä aika monen vuoden ajan. En oo kertonu kellekkään näistä asioista ja ajatuksista, koska hävettää. Mulla ei varsinaisesti oo ollu mitään isoa syytä että oisin masentunu yms., se vaan jotenki tuli osaksi mun arkea ja elämää, niinkun esim. tuo syömisongelma. Koen että oon vaan tosi heikko epäonnistuja, koska masentaa. Että mun pitäis jaksaa vaan olla aina ilonen suorittaja, joka jaksaa aina tehä kaiken ja onnistuu kaikessa. Mutta en vaan ole. En oikeen osaa tästä puhua, enkä ees tiiä että kelle. Porukat varmaan vaan sanois että älä puhu tommosia ja ota ittees niskasta kiinni yms. Mietin vaan että onko se niin väärin, että oon tällänen ku oon? Enhän mä periaatteessa tälle mitään voinu..

8

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3Euro70

      On.

    • Hei!

      Tilanteesi on todella ikävä, mutta hyvä että kerroit tilanteestasi täällä! Sinun olisi hyvä puhua ahdistavista asioista jollekin luotettavalle henkilölle. Jos tuntuu, että et halua kertoa vanhemmillesi niin voit aloittaa kouluterveydenhoitajan tai koulukuraattorin kanssa juttelemalla. Jos sinulla on luotettava ystävä, jolle voisit kertoa tilanteestasi, niin hänellekin voit kertoa. Älä kuitenkaan jää näiden asioiden kanssa yksin, pääasia että puhut jollekulle ja purat ajatuksiasi. joka sitten helpottaa oloasi.

      Tsemppiä!
      T. Nettisaapas Henna

      • Nyt on mielenrauhan vuoksi pakko huomauttaa, että pilkun korvaaminen 'niin'-sanalla ei etenkään kirjoitetussa muodossa ole kovin hyvää ilmaisua. Tiedän, että tämä on turha ja ärsyttävähkö viesti. Tuo nyt vain häiritsi kovasti.


    • ittemäärään

      Ei aina tarvi olla iloinen tai suorittaja tai kaiken pitää onnistua heti kerrasta,tollasella ajattelulla tekee itselle vain paineita.Älä siis vaadi itseltäsi liikoja vaan relaa,maailma ei kaadu jos annat itelles luvan olla sellanen ku oot.

    • BAZGAA

      Vääryys on vain mitä uskot sen olevan

    • Pärjäilexx

      Ei se tietenkään sinun vika ole, tsemppiä sulle ihana, jos enää ees luet tätä :)

    • etoleainoa

      Hyvin tutun kuuloista. Et ole ainoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      172
      22237
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      73
      9440
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      28
      7421
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      323
      6619
    5. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      79
      6291
    6. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      180
      5904
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      33
      4920
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      94
      4565
    9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      97
      4319
    10. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3770
    Aihe